Lustr v centrální části vstupu má hmotnost jednu tunu.

Lustr v centrální části vstupu má hmotnost jednu tunu. | foto: Preciosa Lighting

Crystal valley, kde vznikají české křišťálové lustry, uzná i UNESCO

  • 3
Čeští skláři vytvářejí z českého křišťálu už po staletí ikonické lustry, které září po celém světě, od Versailles až po Dubaj. Osm desítek nejlepších najdete v budově bývalé Městské spořitelny pražské v Rytířské ulici.

Ve slavné budově v novorenesančním stylu, kterou koncem 19. století vytvořili přední čeští architekti Antonín Wiehl a Osvald Polívka (mimo jiné autor Obecního domu nebo Živnobanky), byly již tehdy v přízemí obchůdky, vestibuly a kanceláře.

Dnes budova České spořitelny, dříve Městská spořitelna pražská

„Vlastně jsme vrátili obchod tam, kde původně byl. Po odstranění vrstev betonu jsme našli i nádhernou mozaikovou podlahu,“ prozrazuje Ing. arch. Magdalena Hlaváčková ze společnosti Headhand Architecti, která se významně podílela na proměně části přízemního prostoru a vzniku Flagship Storu Preciosa.

Pro umístění křišťálových lustrů se musely zpevnit stropy, ale tak, aby bylo možné tyto úpravy odstranit. Těmto stavebním úpravám se autoři rekonstrukce nemohli vyhnout, vždyť jen lustr v centrálním vstupu má hmotnost přibližně jednu tunu!

„Naši předkové na konci 19. století ale odvedli výbornou práci, takže úpravy neznamenaly nějaký větší problém,“ podotýká architektka Hlaváčková.

Bude Křišťálové údolí na seznamu UNESCO?

Historie křišťálových lustrů z Kamenického Šenova sahá hluboko do historie, už v roce 1724 pasíř Josef Palme obdržel povolení k jejich výrobě. S malými změnami v manufakturní výrobě postavené na umu českých sklářů pokračuje v této tradici Preciosa Lighting.

Stojí také v čele úsilí, které by mělo vyvrcholit zapsáním Crystal valley neboli Křišťálového údolí, kde sídlí desítky větších či menších skláren, do seznamu památek UNESCO.

Jde o oblast Jizerských a Lužických hor, která sahá od Kamenického Šenova, přes Jablonné v Podještědí až po Desnou a Turnov. Najdete zde sklárny, z nichž některé vznikly již v 16. století, ale také sklářské školy, univerzity s designovými obory, ale také unikátní Muzeum skla a bižuterie. Takovou koncentraci „sklářů“ nenajdete nikde jinde ve světě.

V novém Flagship Storu se návštěvník či zákazník může potkat s celou historií křišťálových lustrů, od těch nejstarších typů, které po drobných úpravách odpovídají současným potřebám, až po ryze moderní. Například lustr Merkur od Ronyho Plesla, který byl poprvé představený před dvěma roky na milánském veletrhu Euroluce, už dnes patří k nejvyhledávanějším.

„Je nutné si uvědomit, že křišťálové lustry byly původně osazené svíčkami, jejichž výkon odpovídá jednomu wattu. Dnes díky novým technologiím můžeme nabídnout hodnoty mnohonásobně vyšší,“ upozorňuje Michael Vasku, kreativní ředitel Preciosa Lighting.

Důležité je však také to, co se „odehrává“ pod lustrem, proto v Rytířské nechybí ukázky všeho, co souvisí se stolováním. A pochopitelně je vyrobené ze skla.

Ověskové lustry vznikaly původně pro osvětlení se svíčkami, dnes je nahradily moderní světelné zdroje.

„Představujeme zde, odkud pocházíme, jak vnímáme naše dědictví a jak ho přetváříme do současnosti. Byli bychom rádi, kdybychom dostali lustr na jeho původní místo: do centra interiéru, do centra dění jako královský klenot, kterým kdysi býval,“ vysvětluje Stanislav Kadlec, místopředseda představenstva skupiny Preciosa. Její lustry tak najdete ve Versailles, Petrohradě, Londýně, Dubaji, Macau či New Yorku.