Ohniště firetube jsou vyložena litým žárobetonem, který se používá i v...

Ohniště firetube jsou vyložena litým žárobetonem, který se používá i v průmyslových pecích díky svým vynikajícím akumulačním schopnostem a teplotní odolnosti. Plášť je z pět milimetrů tlustého ocelového plechu. | foto: Kolem kamen

Krby inspirované sudy od oleje i designové, které pověsíte v prostoru

  • 5
Trvalo hodně dlouho, než se lidé naučili s ohněm zacházet tak, jak potřebují. Teď to ovšem ovládají bravurně, i když jim někdy jako inspirace posloužila pouze kamna vyrobená z barelů od oleje. Dokonce dokážou využít v krbech i plyn.

Loňský Designblok lákal do hotelu Evropa na Václavském náměstí (dříve hotel Šroubek) hlavně na unikátní svítidla nebo nábytek. Nešla zde však přehlédnout ohniště firetube, která vypadala, jako kdyby se v Praze zastavil kapitán Nemo. Nebo alespoň majitel nějaké staré továrny.

Přitom mají ten nejprozaičtější původ: jejich autor, Axel Schmitz, se nechal v roce 2005 inspirovat barelovými kamny na Aljašce, jež si místní vyrábějí z prázdných sudů od oleje. Alex přišel s jednoduchým nápadem, ale chytrou myšlenkou s účinným systémem. Řídí se jasným heslem: „Jinak než ostatní.“

Běžně je ohniště koncipováno pro polínka s délkou maximálně 33 cm, lze však přidat „prodlužovací kus“, pak je možné vkládat polena s délkou až 50 cm. Teplota spalin dosahuje až 900 stupňů C.

Firetube jsou vlastně první volně stojící kamna na dřevo, která lze vybavit keramickým tahem. Výsledek? Něco mezi krbovými a kachlovými (a tedy akumulačními) kamny, navíc firetube lze podle potřeby časem rozšiřovat a upravovat, stačí přidat další moduly.

O tom, že Axel svým kamnům věří a navíc dělá všechno jinak než ostatní, svědčí nejlépe to, že v Německu, kde kamna vyrábí, nabízí svým zákazníkům odkup kamen v případě, že se třeba odstěhují z domu a do dalšího se jim už nehodí. S podobným přístupem se počítá i v Česku.

Axel Schmitz svou úžasnou myšlenku dovedl nejen k dokonalosti, ale „zvládl“ i pravidla Evropské unie, což bývá občas hodně náročné. Jeho kamna firetube získala jako první v Evropě certifikaci jak pro kachlová, tak i krbová kamna. Asi něco jako auta na hybridní pohon, i když tady se používá pouze dřevo.

Otočná varianta firetube řeší problém s tím, kam mají být kamna směrována.

„Ohniště“ firetube je možné doplnit i o horkovzdušnou troubu či varnou desku, mohou mít i podobu sporákových kamen. Dokonce není nutné se dohadovat, kdo bude mít lepší výhled na plápolající polena, zda ten, kdo sedí u stolu, nebo hlava rodiny odpočívající v křesle. Otočná varianta kamen vše vyřeší. Něco jako ve slavné pohádce Mrazík: „K lesu vchodem, k Ivanovi zády…“

Kdo preferuje méně industriální design, může zvolit francouzský, krby se značkou J.C. Bordelet jsou opravdu unikátní, firma vyniká zejména v nabídce typů určených do prostoru.

 Vše se řeší individuálně, například u krbu Eva si zákazník může vybrat z 210 odstínů barev pro dekorativní krbový plášť, jeho výšku určuje výška místnosti. Na tvorbě několika modelů se podílel i známý designér Paco Rabanne.

Krb Eva (vyrábí francouzská firma J. C. Bordelet) uspokojí i náročného milovníka designu.

Místo polen zkuste plyn

Dřevěná polínka však nejsou z řady důvodů (zejména stavebních) pro každého. Plynové krby, s nimiž přišla tuzemská značka Karma, nabízejí pohled prosklenými dvířky srovnatelný s krby na dřevo.

Dokonce stejně jako u krbových vložek je nutné „zahnat“ zvídavé děti, protože i plynový plamen dokáže pořádně „fajrovat“ a rozpálit skleněná dvířka. Plamen prohořívá mezi poleny ze speciální keramické hmoty, takže iluze dřevěného ohniště je dokonalá.

Vestavný plynový krb dokáže vytopit i velkou místnost kolem 180 m3, navíc přesně na teplotu, kterou si přejete. Dokonce nemusíte ani vstát ze svého oblíbeného křesla, plynový krb lze ovládat dálkovým ovladačem.

Vestavný plynový krb Elegance se šířkou 84 cm je svým výkonem 8,9 kW určený pro vytápění především větších místností, a to až do velikosti kolem 180 m³. Má klasický černý odstín a lze jej zabudovat buď přímo do zdi, nebo stylově s obložením, a také nastavit požadovanou teplotu v místnosti. K ovládání je určen dálkový ovladač.

Ventilátor, jímž je krb vybavený, se spouští automaticky v závislosti na teplotě pláště. Díky tomu se dosáhne maximální tepelné pohody. Kdo nemá do domu či bytu plyn zavedený, může krb připojit na propan-butanovou lahev, její umístění samozřejmě musí splňovat běžné standardy.