Krb na dřevo láká neopakovatelnou atmosférou

Krb na dřevo láká neopakovatelnou atmosférou | foto: Profimedia.cz

Krby a krbová kamna: poradíme vám, které se hodí právě pro vás

  • 9
Dřív, než se vydáte na cestu po kamnářských studiích, ujasněte si, co od krbu očekáváte. Rozhodnout se můžete pro krbová kamna, teplovzdušný krb s krbovou vložkou, nebo se pustit i do stavby klasického otevřeného krbu.
Kdo chce krb, jako bývaly na hradech a zámcích, pořídí si provedení s otevřeným ohništěm. Postavit si jej můžete nechat podle individuálního návrhu.

Čas, který stavba zabere, se může dost lišit. "Záleží na tom, do jaké míry je připraven projekt tohoto modelu před stavbou krbu," vysvětluje Roman Ullmann ze společnosti Kago, která vyrábí krby a krbová kamna.   

"U firmy, která odborně zpracuje projekt a jednotlivé díly krbu předvyrobí ve výrobním závodě, trvá smontování takového krbu u zákazníka dva dny." Pokud ho ale bude dělat kamnář nebo šikovný zedník ze sousedství přímo na místě, může to trvat i týdny.

Otevřený krb

Pravým opakem jsou krby prefabrikované, vyrobené ze žáruvzdorného betonu. "Takový krb se sestaví z jednotlivých segmentů jako skládačka během jednoho až dvou dnů," říká Ullmann.

Ti šikovnější to zvládnou určitě i sami. Vnitřek krbu tvoří šamotové ohniště, nebo prefabrikát, tedy hotové ohniště - jakási vložka.

A jak je to s komínem? Průměr se v tomto případě volí podle velikosti a tvaru krbu. Bude však větší než u krbových kamen, neboť otevřený krb je náročnější na odtah spalin.

Topí se v něm vždy dřevem. Tepla si ovšem moc neužijete. "Otevřený krb má totiž velmi nízkou účinnost - tedy poměr tepla využitého k vytápění a tepla přivedeného dřevem do ohniště,“ popisuje Ullmann.
Ta se pohybuje pouze mezi 10 až 20 procenty.

Další nevýhodou jsou ceny krbů. Začínají kolem 60 tisících korun. Materiály, z nichž se musí podle norem stavět, a jsou tedy odolné vůči vysokým teplotám a žáru, jsou velmi nákladné.

Krbová kamna

Skutečná klasika, ale uzavřená

Komfort krbových kamen i atmosféru klasického otevřeného krbu představují teplovzdušné krby s krbovou vložkou.

"Tyto krby využívají takzvané konvekce vzduchu, kdy vzduch vchází do tělesa krbu, ohřeje se o vložku a výdechovými mřížkami proudí teplý vzduch zpět do prostor," vysvětluje Roman Ullmann.

"Konvekcí vzduchu krbu a sálavým teplem z krbové vložky se dosáhne rychlého vytápění místnosti."
Mají totiž předem daný výkon a účinnost, která může dosahovat až 85 procent.

Většinou podle odborníků postačí výkon okolo 10 kW. Takový krb dokáže vytopit až sto metrů čtverečních obytného prostoru.

Uzavřený krb

"Hodně ale bude záležet i na materiálu, ze kterého je krbová vložka vyrobena," říká Luboš Pospíšil, který se zabývá stavbou krbů. "Může být buď z masivní litiny, nebo z litiny kombinované se šamotovou výplní topeniště, což je podle odborníků lepší varianta. 

Levnější plechové vložky, které jsou na trhu také k dostání, mají prý totiž mnohem kratší životnost. Časem se působením vysokých teplot mohou začít deformovat.

Krbová vložka může být zasazena jak do kamenné sestavy podle individuálního návrhu, tak do krbu prefabrikovaného. Díky uzavřenému topeništi jsou bezpečné.

Nejlevnější se dají pořídit kolem 20 tisíc korun, ceny složitých či designových krbů postavených na zakázku se mohou pohybovat i v řádech statisíců. V krbech s krbovou vložkou je možné topit buď dřevem, nebo dřevěnými briketami.

Krbová vložka

Kompromis nabízejí krbová kamna
Kompromisem mohou být krbová kamna. "Velmi dobře nahradí klasický krb, zvlášť v menších prostorách a při nedostatku místa," říká Roman Ullmann.

Jsou totiž přenosná, váží do 200 kilogramů. Takže ani příliš nezatěžují podlahu. "Mají ale minimální akumulační schopnost," vysvětluje Ullmann. "Znamená to, že chceme-li dlouhodobě vytápět místnost krbovými kamny, musíme do nich pravidelně přikládat."

Vyrábí se z litiny nebo z oceli. "Komu se kamna s ocelovým vzhledem nelíbí, může si koupit některý z modelů obložených kachličkami," dává tip Luboš Pospíšil.

Kromě toho byste měli vybírat také podle velikosti prostoru, jež chcete vytápět, respektive podle výkonu kamen.

Nejlevnější krbová kamna koupíte za cenu již kolem 6 tisíc korun, standardně se pohybují zhruba do 20 tisíc korun, kvalitní s vyšším výkonem ale mohou přijít i na 30 tisících korun. Krbová kamna ovšem potřebují komín. Průměr by měl mít minimálně 150 milimetrů.

Krbová vložka

Jak se o ně starat? Záleží na typu krbu:
*
Klasická krbová kamna nebo krby s vložkou na tuhá paliva je nutné nejméně jednou ročně, po topné sezoně, vyčistit. Je nezbytné pravidelně čistit komín, kouřové trubky a spalovací prostor. Je nutné také opravit nebo vyměnit vypadlé části šamotové vyzdívky. Budete muset vynášet popel, bude se kolem nich prášit. Jejich pořízení by proto měli zvážit ti, jimž prach vadí. Na vyčištění skla existují speciální přípravky, stačí však suchý měkký hadřík a běžné prostředky na mytí sporáku a pečicích trub. Sklo se musí čistit, jen když je studené.
* Pokud máte kolem krbové vložky keramickou obezdívku, otírejte kachličky pouze suchým či mírně navlhčeným hadříkem, a to opět za studena.
* Těsnění na kamnech je třeba občas zkontrolovat a po čase vyměnit za nové.

,
Témata: kamna, krb, Zděné domy