Krb v interiéru je opět v módě

Chvíle u praskajícího ohně a sálavého tepla přímo ve vašem domově vás může uklidnit, potěšit a v zimních měsících i zahřát. Je to lákavé. Dřív, než se vydáte na cestu po kamnářských studiích, abyste si své přání splnili, ujasněte si, co od toho očekáváte. Rozhodnout se můžete pro krb, krbová kamna nebo se pustit i do stavby kachlových kamen či sporáku.

V každém případě by mělo topné těleso obytnou místnost vhodně dotvářet, navodit dojem, že tam patří odjakživa.

V úvahu je nutno vzít vybavení domu či bytu, velikost místnosti, výšku stropu, nosnost podlahy, stav a průměr komínu, eventuálně možnost jeho vybudování.

Podle toho se teprve rozhodněte, zda si pořídíte krbová kamna, krb, či kachlová kamna, která potřebují skutečně hodně místa.

Pokud jde o design, fantazii se meze nekladou. „Vybrat si můžete vše, co je technicky možné,“ říká Ivana Pekárková z kamnářství Rynda. „Od napodobenin selských kamen až po hypermoderní krb nebo kamna.“

Návrh a stavbu si nechte udělat od kamnáře. Stavba krbu i kamen je totiž složitou záležitostí, jsou k ní nutné speciální materiály odolné vůči vysokým teplotám a žáru, odpovídající normám.

Ochotný soused je sice postaví také, ale nebude-li postupovat odborně, nemusí krb či kamna vůbec topit nebo zařízení popraská. A pokud krb postaví třeba v místech, kde za ním vede elektřina, můžete dokonce i vyhořet.

Ověřte si proto, zda je řemeslník registrovaný jako kamnář, nebo si zavolejte na Cech kamnářů, kde vám poradí. Ušetříte si tak mnoho nepříjemností.

1. Krbová kamna

Jsou vždy přenosná. Jejich váha se pohybuje obvykle do 200 kilogramů. Vyrábějí se z litiny, oceli a levnější varianty z plechu; ty však odborníci nedoporučují. Krbová kamna mohou být obložená i kachlem. „Průměr komína se v běžných případech pohybuje mezi 160 a 200 milimetry,“ říká Jiří Vrba ze společnosti Schiedel. Vkrbových kamnech se topí jedině dřevem. Zaberou jen málo místa, a jsou tak ideálním řešením pro menší prostory.

Ceny v hobbymarketech začínají už kolem 5000 korun. Kvalitní se pohybují v částkách okolo 30 až 40 tisíc korun.

2. Otevřený krb

Jde vždy o pevnou stavbu s váhou přibližně od 400 kilogramů výše. Krb může být s otevřeným ohništěm, nebo s krbovou vložkou. Staví se podle individuálního návrhu. Ale existují i firmy, které vyrábějí krby prefabrikované. „Jednotlivé části krbu se dodávají jako předem vyrobené segmenty ze žáruvzdorného betonu,“ říká Roman Ullmann ze společnosti Kago. Takový krb se sestaví jako skládačka a montáž trvá jeden až dva dny.

Otevřený krb je náročnější na odtah spalin. „Potřebný průměr komína je zde vždy větší a stanoví se na základě velikosti a tvaru krbu,“ upozorňuje Jiří Vrba. Otevřený krb má nízkou účinnost, tedy poměr tepla využitého k vytápění a tepla získaného spálením paliva, většinou jen mezi 10 až 20 procenty. Topí se dřevem. Vnitřek takového krbu tvoří buď šamotové ohniště, nebo prefabrikát, tedy hotové ohniště, jakoby vložka. „Ta však nemá nic společného s designem krbu jako takového,“ upozorňuje Ivana Pekárková. Otevřený krb tak jistě vytvoří dokonalou pohodu, ale pro vytápění příliš vhodný není.

Ceny otevřených krbů začínají vzhledem k nákladným materiálům, z nichž se musí podle normy stavět, zhruba na 70 000 korun.

3. Krb s krbovou vložkou

„Srdcem“ těchto krbů je vložka, která má daný výkon a účinnost podle typu vložky, a to až 80 procent. Hodí se tedy i pro vytápění. „Ve velké většině případů stačí výkon okolo 10 kW. Je dostatečný na vytopení až sto metrů čtverečních obytného prostoru, kde stojí krb,“ doplňuje Ullmann.

Krbovou vložku lze obestavět různými styly. „Krbová vložka může být zasazena v kamenné sestavě podle individuálního návrhu či v prefabrikátu,“ říká Pekárková. „Další možností, vždy individuální, je zasazení do kachlového krbu.“ V tomto případě si vyberete kachel a potom se naplánuje tvar krbu.

Poslední variantou jsou krby omítané, také vždy individuální. Ty se musí stavět ze speciálních materiálů odolných vůči vysoké teplotě a žáru. Nikdy by neměly být z obyčejných cihel či například z YTONG, protože ty během krátké doby popraskají. Krbové vložky se vyrábějí na dřevo a dřevěné brikety, plynové a elektrické. Výhodou těch posledních je, že nepotřebují komín. Jsou tedy dobrým řešením například do bytů či domků, v nichž komín není. U některých plynových vložek stačí jen vývod přes zeď. „U ostatních by měl být průměr komína okolo 200 milimetrů, ale u krbových vložek s šíří nad 90 centimetrů je již nutný průměr 250 milimetrů,“ vysvětluje Jiří Vrba. Oproti otevřenému krbu je provoz díky uzavřenému topeništi bezpečnější a hospodárnější.

Ceny krbů s vložkou začínají kolem 80 000 korun.

4. Kachlové sporáky

Jsou určeny k vaření, eventuálně k vytápění místnosti. Stavějí se vždy podle individuálního návrhu. V těch nových se topí zásadně jen dřevem.

Ceny kachlových sporáků začínají na částkách kolem 60 000 korun, ty se zápecím s ležením pro dva lidi vyjdou zhruba na 200 000 korun.

5. Kachlová kamna

U kachlových kamen se nabízí nejen velké množství variant, ale také různé systémy, z nichž každý má své přednosti. Topí se v nich dřevem.

U klasických kamen jde o uzavřený systém, kdy veškeré teplo vychází pouze přes keramické kachle. „Jejich hlavní výhodou je schopnost akumulovat teplo,“ vysvětluje Ivana Pekárková. „Od hmotnosti těchto kamen se odvíjí doba nahřátí a jejich akumulační setrvačnost. Například u středně těžkých kamen, která se stavějí nejčastěji, je doba nahřátí až čtyři hodiny a akumulační setrvačnost až dvanáct hodin.“ Druhou možností jsou takzvaná teplovzdušná kamna, která mají kamnovou vložku. „Jejich systém není uzavřený. Teplo tak vychází jednak přes keramické kachle, jednak pomocí mřížek - ventilačních kachlů,“ říká Roman Ullmann z Kago.

Výhodou kachlových kamen je, že z nich lze vytvořit systém pro vytápění celého domu. Jejich topeniště nemusí být přímo v obývacím pokoji. Přikládat se může například ve sklepě či z chodby. A v pokojích jsou jen „tělesa topení“.

„Kachlová kamna zpravidla vyžadují podle okolností komín od 160 milimetrů do 200 milimetrů,“ doplňuje Vrba.

Nevýhodou je naopak jejich velmi vysoká cena, která začíná zhruba na 80 000 korun, ale například systém vytápění pro tři až čtyři místnosti vyjde až na 300 000 korun.

Magické účinky plápolajícího ohně jsou ověřeny staletími. S ohněm ve svém životním prostoru se však musí chtít a umět žít.

Magické účinky plápolajícího ohně jsou ověřeny staletími. S ohněm ve svém životním prostoru se však musí chtít a umět žít.

Krb by měl vhodně dotvářet interiér a ladit s ním.

Autoři: ,
  • Nejčtenější

Herečka Špindlerová bydlí ve vysněném bytě v centru Prahy s dětmi i zvířaty

27. března 2024

Herečka Petra Špindlerová bydlí s dětmi a zvířaty v centru hlavního města. Na místě oceňuje plnou...

Jak v panelákovém bytě 3 + 1 vytvořit třígenerační bydlení. Inspirujte se

22. března 2024

I v panelákovém bytě lze pro jeho obyvatele vytvořit soukromí. Přesto následující zakázka byla pro...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Generátor od souseda řve celý den. On si vyrábí elektřinu a my trpíme

22. března 2024

Premium Bydlím s rodinou v menší obci v rodinném domě. Soused začal v poslední době používat velmi hlučný...

Nejlepší čas na pořízení chaty či chalupy je teď. Co je v Česku na prodej

26. března 2024

Chaty a chalupy obklopené přírodou a vzrostlými stromy jsou v nabídkách realitních kanceláří stále...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Ze zámečku Schwarzenbergů vzniklo unikátní bydlení i díky památkářům

26. března 2024

Je skvělé, když se staré stavby zrekonstruují a opět slouží svému účelu. Jindy je však ještě mnohem...

Rihanna chce za penthouse zesnulého Perryho půl miliardy. Vlastnila ho rok

29. března 2024

Luxusní penthouse ve 40. patře mrakodrapu The Century v Los Angeles, který má čtyři venkovní terasy...

Z ostudného vstupu a nevyhovující koupelny je teď pýcha domu

28. března 2024

Občas je nutné předělat jen část domu, důvody bývají různé. Někdy finanční, často se řeší jen...

Koupili rozpadlý zámek Hošťálkovy. I přes tragédii mu vracejí barokní krásu

28. března 2024

Jako mnoho jiných památek u nás měl i zámek Hošťálkovy v Moravskoslezském kraji to štěstí, že se ho...

Starou lesní chatu nahradila nová, má půvab a nabízí i teplo domova

27. března 2024

Lesní chatu k demolici nedaleko Prahy měla nahradit nová, regulace však byly jasné: plocha musí být...

Smoljak nechtěl Sobotu v Jáchymovi. Zničil jsi nám film, řekl mu

Příběh naivního vesnického mladíka Františka, který získá v Praze díky kondiciogramu nejen pracovní místo, ale i...

Rejžo, jdu do naha! Balzerová vzpomínala na nahou scénu v Zlatých úhořích

Eliška Balzerová (74) v 7 pádech Honzy Dědka přiznala, že dodnes neví, ve který den se narodila. Kromě toho, že...

Pliveme vám do piva. Centrum Málagy zaplavily nenávistné vzkazy turistům

Mezi turisticky oblíbené destinace se dlouhá léta řadí i španělská Málaga. Přístavní město na jihu země láká na...

Velikonoce 2024: Na Velký pátek bude otevřeno, v pondělí obchody zavřou

Otevírací doba v obchodech se řídí zákonem, který nařizuje, že obchody s plochou nad 200 čtverečních metrů musí mít...

Kam pro filmy bez Ulož.to? Přinášíme další várku streamovacích služeb do TV

S vhodnou aplikací na vás mohou v televizoru na stisk tlačítka čekat tisíce filmů, seriálů nebo divadelních...