Poslední trendy pak hlásají řešit krbové těleso centrálně.

Poslední trendy pak hlásají řešit krbové těleso centrálně. | foto: Dreamstime

Krb, nebo krbová kamna? Poradíme vám, které si vybrat

  • 13
Ještě před pár lety to vypadalo, že s plápolajícím ohněm je v domácnostech konec. Teplo obstaraly radiátory a zábavu televize. Atmosféra mihotajících se plamenů je ovšem nenahraditelná, což si uvědomuje stále více stavebníků, takže krby a krbová kamna se zaslouženě vracejí do centra dění.

A není to jen touha slyšet doma praskání dřeva, co zvedá křivku prodejnosti, do karet prodejcům hrají i neustále rostoucí ceny energií.

Jeden z prapůvodních významů ohniště v domácnosti, tedy vytápění prostor, tak opět vstupuje do hry.

Na počátku investice do krbu či krbových kamen by mělo být důkladné zvážení, co od nákupu očekáváme.
Různá řešení ohňového tělesa totiž s sebou nesou dost rozdílnou možnost zužitkování tepla.

Klasický otevřený krb
Pokud se rozhodneme pro klasický otevřený krb, kupujeme především onu nezaměnitelnou atmosféru bezprostřední blízkosti ohně.

Je ovšem nutné počítat s logickými nevýhodami takového řešení, zejména s nízkou účinností vytápění (maximálně kolem dvaceti procent, spíše ale pět až deset procent), riziko přeskočení jiskry do interiéru a v neposlední řadě i větší znečištění bezprostředního okolí.

Uzavřené krby s vložkou
Pro toho, kdo se představy krbu v domácnosti nechce vzdát, ale zároveň očekává trochu více, mají výrobci připravené uzavřené krby s vložkou.

V takovém případě je sice oheň oddělen sklem, nicméně účinnost vytápění stoupne až na 80 procent, navíc lze teplý vzduch rozvádět do dalších místností v domě a výrazně tak snížit náklady na vytápění. Zároveň se díky sklu zvyšuje bezpečnost používání.

Krbová kamna
Alternativou krbu jsou krbová kamna. Ta nemají tak velké rozměry jako krby, ovšem na jejich účinnost to nemá vliv. Ta naopak dosahuje velmi dobrých hodnot, neboť jejich plášť je většinou tvořen z dobře akumulujícího materiálu.

I krbovými kamny lze vytápět více místností, navíc k tomu nemusíme spalovat jen kvalitní kusové dřevo, ale i dřevěné a uhelné brikety.

Rozhoduje design
Prvním kritériem ovlivňujícím výběr topného tělesa je nepochybně design. Ať se investor rozhodne pro krb nebo krbová kamna, může vybírat ze široké škály klasických, moderních minimalisticky pojatých i retro výrobků.

S tvarem souvisí i budoucí umístění prvku. Nejčastěji se ohňové těleso umisťuje k silnější zdi schopné akumulace. Z prostorových důvodů je ale možné i umístění v rohu.

Poslední trendy pak hlásají řešit krbové těleso centrálně jako zavěšené na vlastním kouřovodu, přístupné ze všech stran.

Oblíbené jsou i nárožní krby a krby s komínem ve fasádě. Toto řešení je nesmírně architektonicky efektní, ovšem dost náchylné na zatékání, proto je nutné realizaci provést pečlivě.

Ať zvolíme jakoukoliv variantu, musíme zajistit bezpečnou vzdálenost vybavení domácnosti od ohniště (podrobně v normě), zapomínat nesmíme ani na průchozí pruhy kolem topného tělesa.

Důležitý je výkon
Další hledisko představuje výkon. Ten je dimenzován podle velikosti vytápěného prostoru a úzce ovšem i souvisí s funkčností kouřovodu.

Účinnost komína ovlivňuje dostatečný průměr, délka (mluvíme o takzvané účinné výšce), ale i tvar. Komín by měl být pokud možno přímý, bez úskoků, které snižují jeho tah.

O výkonu rozhoduje ale i velikost ohniště, a především schopnost ohňového tělesa spalovat sekundární teplo.
Jak říká známé přísloví, peníze jsou až na prvním místě, takže do výběru jistě promluví i cena.

Nejlevnější jsou krbová kamna
Obecně lze říci, že levnější jsou krbová kamna, ovšem záleží na výkonu a materiálu, z něhož jsou zhotovena.

Totéž platí pro krby. Cena otevřeného krbu závisí hlavně na jeho velikosti, obnos za uzavřený krb určuje zase výkon vložky a materiál, ze kterého je vyrobena. S vyšší cenou musíme logicky počítat u módně tvarovaných výrobků.

Nikdy nezapomínejme na to, že si začínáme se živlem, který dobře slouží, ale špatně panuje. Nebezpečný je nejen oheň, ale i zplodiny vznikající při spalování, takže napojení tělesa na kouřovod musí být dostatečně těsné.

Přeceňovat svoje síly při realizaci krbového tělesa či montáži kamen se tedy rozhodně nevyplácí. Návrh kouřovodu by měl samozřejmě provést odborník, montáž pak specializovaná dodavatelská firma.

V případě, že ohňové těleso napojujeme na starší komín, bude na místě zauvažovat nad jeho zevrubnou revizí. Pravidelnou kontrolu kouřovodu by ovšem měli dodržovat i majitelé novostaveb.

Více se dočtete v časopise Dům a zahrada 1/2008.