Pohled na dům z jedné z vyhlídek ostrova Towan

Pohled na dům z jedné z vyhlídek ostrova Towan | foto: Unique Home Stays, www.uniquehomestays.com

Životní koupě. Úchvatný dům na skále přitahuje peníze jako magnet

  • 97
V nejzápadnějším cípu Anglie, v hrabství Cornwall, stojí na skalním ostrově dům, který je od pevniny oddělený visutým mostem. Ubytování plné poetiky vyhledávají návštěvníci z celého světa.

Dům z konce osmnáctého století stojí na žulové skále u ostrůvku Towan, nedaleko města Newquay a je jedním z nejfotografovanějších soukromých objektů ve Velké Británii.

Obydlí, které je od pevniny oddělené visutým mostem dlouhým 21 metrů, přitahuje turisty jako magnet. Ve svých propagačních materiálech jej na předních stránkách propaguje i britská kancelář na podporu cestovního ruchu Visit Britain.

Dlouze relaxovat a poslouchat vlny Atlantiku, užívat si zlatého písku surfařských pláží a vychutnávat si luxus edwardiánské architektury můžete i vy.

Romantický dům na ostrově

Dům se před pěti lety dostal do nabídky kanceláře Unique Home Stays, která se specializuje na pronájem exkluzivních prázdninových domů, chat a vilek.

Na víkend v hlavní sezoně si připravte v přepočtu zhruba 40 tisíc korun, nepočítejte ovšem, že se vám pobyt podaří zarezervovat ještě letos. Seznam zájemců nemá konce. 

Dům na skále si například v roce 1967 zahrál ve zběsilém filmu skupiny Beatles, Magical Mystery Tour, který kapela sama režírovala a během své více než staleté historie vystřídal celou řadu majitelů.

Jedním z nich byl britský fyzik a spisovatel Sir Oliver Joseph Lodge, kterého v domě nad Atlantikem před svou smrtí často navštěvoval jeho blízký přítel, autor nejslavnějších detektivek, Sir Arthur Conan Doyle. Nedaleko leží i cornwallská filiálka známého Fifteen restaurantu, která patří Jamiemu Oliverovi.

Zajímavostí je, že kultovní stavba měla vždy britské majitele. Podle národnosti si zájemce o koupi vybíral před dvěma lety aristokratický pár Lord Richard a Lady Helen Longovi. Věk jim již nedovoloval si dům užít.

Vilu si zakoupil britský pár ve středních letech, který dlouhodobě žije a pracuje v New Yorku. Na soukromý ostrůvek si totiž před pár lety manželé vyrazili, aby společně oslavili výročí svatby a dům jim zcela učaroval. Když se dozvěděli o prodeji nemovitosti, neváhali ani chvíli. Rozhodli se spojit srdeční záležitost s investičním plánem a za v přepočtu 34 milionů korun si pořídili dům, který pravidelně navštěvují s celou rodinou. V době jejich nepřítomnosti jim vydělává na provoz.

Dlouze relaxovat a poslouchat vlny Atlantiku, užívat si zlatého písku surfařských pláží a vychutnávat si luxus edwardiánské architektury můžete i vy.

Noví majitelé domu kompletně zrenovovali interiér, zmodernizovali koupelny a kuchyni a po dlouhém rozhodování upustili od tradičních anglických florálních motivů, načechraných deček a dlouhých řad vystaveného kostního porcelánu.

Zdobnosti sice interiér zútulňovaly, ale zároveň mnoho hostů odrazovaly, a proto majitelé posunuli zařízení blíž do současnosti. Díky svým americkým zkušenostem zvolili příjemné spojení tradičního zařízení s moderními prvky. K zařizování přizvali profesionální dekoratérku Jessicu Clarkovou.

V jídelně přibyly bílé designové plastové židle Masters, které pro značku Kartell navrhl designér Philippe Starck, které doplňují desítky svítidel a svícnů. Lustr v obývacím pokoji z ohýbaného dřeva pochází z pera cornwallského designéra Toma Raffielda, svícny jsou od značky Graham & Green.

Také ubylo velké množství textilií, závěsů a záclon. Stínění oken nyní obstarávají jednoduché lněné římské rolety se zatemňovací vložkou, díky kterým mají hosté pocit absolutního soukromí. Pletené pufy vystřídaly rozměrné dřevěné taburety, peršany nahradily kožešiny a módní kožené sešívané koberce.

V jídelně přibyly bílé designové plastové židle Masters, které pro značku Kartell navrhl designér Philippe Starck.

Kuchyňská linka si zachovala starosvětský britský ráz, dotek Ameriky se objevuje v jemných a jednoduchých obkladech v koupelně. Stejné mají majitelé i ve svém newyorském domově. Dekorativní obrazy a plastiky jsou od místního umělce Jamese Eddyho.

Při zařizování došlo i na značku IKEA. Zde Clarková vybírala z nabídky kvalitních kousků z masivu, jako je například pohovkové lůžko nebo komoda, které následně barevně upravovala. Dekoratérka se inspirovala aktuálním skandinávským stylem, ke slovu se dostaly barevné odstíny křídově bílé, šedé, béžové a inkoustově modré. Tmavé barvy a temné dřevo zcela zmizely.

Clarková do domu vnesla i další nové vtipné nápady: ubytovaní hosté mohou vyvěsit na most vlajku, která nejen signalizuje, že dům je právě obydlen, ale zároveň dává na srozuměnou, odkud noví nájemníci přijeli.

Celý proces rekonstrukce trval osm měsíců. Dispozice domu zůstaly prakticky nezměněny. Kromě tří ložnic a tří komfortních koupelen je v domě velký obývací pokoj s kuchyní a jídelnou, dvě zimní zahrady a dvě terasy. Jedinou výraznější proměnou prošel pokoj vedle zimní zahrady, ze kterého se na přání majitelů stala rodinná klubovna s kulečníkovým stolem a velkou televizí.

, pro iDNES.cz