Krásné truhlíky celou sezonu? Jde to!

Přáním řady majitelů bytů i rodinných domů je, aby okenní parapety přes sezonu rozkvetly a vypadaly po celou dobu co nejlépe. Proto je nutné nádoby osazovat s rozmyslem. Mezi nejoblíbenější patří takzvané sezonní stále kvetoucí květiny.

Kdo chce mít od jara až do podzimu v truhlících na oknech či balkonech květiny, které budou pořád krásné, nemusí se bát sesadit dohromady jednoletky, dvouletky a trvalky. Je však potřeba vybírat do jednoho truhlíku rostliny se shodnými nároky.

Některé druhy mají raději kyselejší zeminu s příměsí rašeliny (petúnie, fuchsie, vějířovka, begonie), jiné nesnášejí přelití (begonie nebo netýkavky). Stále zelené rostliny, jako jsou například zakrslé jehličnany a odrůdy břečťanů, mohou být použity jen dočasně k doplnění.

Snadné přemisťování
Okenní truhlíky jsou stále na očích, a proto se po odkvětu jedné rostliny může celý dojem pokazit.

"V tom případě se vyplatí nechat rostliny v původních květináčích, ve kterých je umístíte do truhlíku. Až po okraj květináčů naplňte truhlík substrátem. Pak můžete podle potřeby přemisťovat a vyměňovat jednotlivé rostliny, aniž by došlo k poškození jiných," radí floristka Pavla Hošková z Jivjan. Aby truhlík vypadal stále pěkně, pravidelně rostliny přihnojujte a zalévejte.

Rostliny vhodné do truhlíků
Ani většina truhlíkových květin, které rostou lépe na teplých a chráněných místech, nesnáší dlouhotrvající horka. Truhlíky na přímém slunci totiž rychle vysychají. Pravda však je, že některé druhy rostlin snášejí horko a sucho o něco lépe.

Kromě níže uvedených příkladů pro plně osluněná stanoviště vybírejte rostliny s plstnatými, chlupatými nebo voskovitými listy, případně s listy přímo postavenými nebo jehlicovitými.

Mezi ctitele slunce patří: aksamitníky, pelargonie, petunie, lampranthus, dochan, štírovník, vějířovka, levandule, střapatka, smil či rozmarýna.

Patří mezi ně i většina alpinek a sukulentních či polosukulentních rostlin, jako jsou například: echeverie, netřesky, růžicovky, rozchodníky, agáve, aloe, kaktusy, tučnice a mnohé další, které výborně snášejí období úplného sucha.

I stinná místa mohou být pestrá
Zastíněný balkon většinou patří do kategorie "láska na druhý pohled". Zejména v parném létě totiž oceníte příjemný chládek, který tu vládne.

Nebude to však úplně zadarmo - na severním balkoně byste měli věnovat značnou pozornost výběru vhodných rostlin. Rozhodně není pravda, že se stinná místa musí obejít bez kvetoucích rostlin.

Výběr je vskutku velký: fuchsie, begonie, netýkavky, hortenzie, bakopa, vrbina asijská, lobelka. V roli doprovodných rostlin se pak osvědčují druhy s delšími výhony obalenými okrasnými listy, například: hajnička, pitulník, břečťan, pestrolistý popenec.

Zastíněná a vhodně osázená terasa působí jemněji než slunečná. Její krása spočívá nejen v květech, ale i v pestrém listoví a v jemných působivých barvách. Abyste dodali podívané lesku a odrazili světlo zpět k temnějším plochám, můžete si instalovat na terase i malou fontánku či jezírko.

Nezapomínejte na hnojení
Každé rostliny v truhlících je potřeba průběžně přihnojovat. Pokud jste zapomnětliví, použijte pomalu se rozpouštějící výživné tablety, granule nebo kapsle.

Před osázením květináčů je můžete namíchat do výsadbového substrátu. K doplnění živin v sezoně obvykle stačí na povrch půdy nasypat více granulí nebo je prstem zatlačit.

Pelargonie vysazujte do prostorných nádob s výživnou zeminou.

Petúnie patří po pelargoniích k nejoblíbenějším truhlíkovým květinám.

Mnohé jarní květiny krásně kvetou i v omezeném prostoru v truhlíku.

Petúnie patří mezi lilkovité rostliny, to znamená, že jejich zelené části jsou mírně jedovaté. Pozor na děti a domácí zvířata.