Ďábelsky jednoduchý podvod. Jak ukrást nemovitost za 30 minut

  • 227
Přijít o střechu nad hlavou či o finance je jednoduché. A to například tak, že dům je sice formálně prodaný, ale peníze rodina nikdy neuvidí. I s takovým příběhem se setkali právníci online hlídací služby, kteří se snažili zoufalé rodině pomoci.

Hlídání změn v katastru nemovitostí na rodinném majetku se stalo s účinností nového občanského zákona nutným pravidlem. V opačném případě se může stát, že celoživotní úspory rodičů nebo prarodičů zmizí bez jakékoliv náhrady nebo jejich podstatná část padne na vyřešení soudního sporu. A riziko je ještě větší, pokud je majitelem člověk, který se snadno nechá napálit. O tom svědčí i příběh rodiny z Olomouckého kraje.

Může se hodit

Park Klecany

Park Klecany - bydlete v blízkosti hlavního města Prahy a zároveň si dopřejte příjemného prostředí a dostatek klidu.

Více na Reality.iDNES.cz.

Otec se rozhodl prodat svůj dům a přestěhovat se ke své mamince, aby se o ni mohl starat. Rodina se nestýká úplně často, a proto se syn o tomto kroku dozvěděl až na základě upozornění na změnu, které mu přišlo z aplikace na kontrolu změn v katastru na rodinných nemovitostech. Během kontroly narazil na započaté vkladové řízení, které bylo ve fázi dvacetidenní bezpečnostní lhůty stanovené novým katastrálním zákonem.

Syn se spojil s otcem, a jaké bylo jeho překvapení, když mu otec tvrdil, že žádnou prodejní smlouvu nepodepsal. To ho vedlo k okamžitému kontaktování právníků ze služby Katastr365.cz, které požádal o pomoc.

Jménem otce bylo katastrálnímu úřadu v Prostějově doručeno nesouhlasné stanovisko s probíhajícím řízením o povolení vkladu a otec případ nahlásil orgánům činným v trestním řízení. Co následovalo dál však bylo překvapením pro všechny zúčastněné.

Během vysvětlování se otec přiznal, že smlouvu o prodeji nemovitosti skutečně podepsal. Jeho původní prohlášení o tom, že k prodeji nedošlo, byl jen zoufalý pokus jak prodej zastavit.

Od kupujících totiž za nemovitost nedostal žádné peníze a za svou naivitu se,- jak před úřady, tak před synem, styděl. Pro katastrální úřad byla tedy otázka převodu vyřešena po právu a řízení bylo obnoveno. Podpis na kupní smlouvě patřil prodávajícímu a otázku možného podvodu ponechal na občanskoprávním řízení.

Výplata hotovosti ještě před převodem

Po hlubším rozboru tohoto případu bylo zjištěno hned několik velmi neobvyklých kroků, které podivný převod provázely. Ve smlouvě bylo dohodnuto, že peníze za dům budou vyplaceny již při podpisu smlouvy a to v hotovosti. Obvyklý postup je ovšem takový, že peníze přecházejí na stranu prodávajícího v momentě, kdy je nemovitost v rámci katastru převedena na kupujícího.

Podvod realitní kanceláře

Když si Pavel Majer z Prahy poprvé prohlížel inzerát rodinného domu určeného k prodeji, netušil, kolik nepříjemností ho během jeho nákupu čeká. Odhalil totiž snahu o získání neoprávněné dvojité provize realitní kanceláře. A ta se mu od té chvíle mstí, jak může.

Tento krok je zvláště neobvyklý, jelikož pro kupujícího znamená takový postup významné riziko. Nabízí se zde vysvětlení, které potvrzuje verzi otce, tedy prodávajícího. Kupující výplatou finančních prostředků před vlastním převodem nemovitosti nenesl žádné riziko, protože žádné prostředky v hotovosti ani jinou formou prodávajícímu nepředal.

Proto si mohl dovolit do smlouvy dát tento velmi neobvyklý úkon, vymykající se běžným, bezpečnostním postupům obou stran a tím naopak motivovat prodávajícího k podpisu všech předložených dokumentů.

Druhým zarážejícím prvkem byly také doklady, podepsané na pobočce České pošty. Mimo smlouvy o převodu nemovitých věcí, tedy domu a jeho příslušenství, byly oběma stranami podepsány i příjmové doklady na dvakrát 350 tisíc korun (převodní cena byla 700 tisíc korun), které byly opatřeny ověřovací doložkou pravosti podpisu.

Obvykle se podpisy na příjmovém dokladu neověřují. Třetí neobvyklou situací je vlastní nakládání s nemovitostí po převodu. Nemovitost byla okamžitě vystavena k prodeji, ovšem za částku výrazně nižší než za jakou byla „zakoupena“.

Protože podpisy na dokladech i na kupní smlouvě patřily otci, nebylo zatím možné prokázat, že prodej nemovitosti byl velmi šikovným podvodem. Nyní rodina bojuje o své peníze soudní cestou.

Toto není zdaleka jediný případ, kdy jsou senioři vystaveni různým způsobům podvodného jednání. „I přes neustálou osvětu jde o velmi ohroženou skupinu lidí, která se jen stěží brání dobře organizovanému nátlaku šmejdů. Pokud by syn nebyl informován o změně v katastru týkající se nemovitosti svého tatínka, rodina by neměla vůbec žádnou šanci,“ říká Michal Klusák, advokát ze služby Katastr365.cz.

Pozor na přesměrování pošty

Řešením je pravidelně kontrolovat vlastní majetek. Existují služby, které dovedou hlídat katastr u všech nemovitostí v širší rodině současně a to bez nutnosti navštívit katastrální úřady na různých místech ČR. Pomocí e-mailu či SMS posílají informaci při jakékoli změně.

„Včasná informace o tom, že se s rodinnou nemovitostí ve dvacetidenní ochranné lhůtě něco děje, je alespoň nějakou formou obrany proti nenechavcům a podvodníkům,“ dodává Klusák.

Na změny ve výpisu nemovitosti by měl vlastníka nově uvědomit i místně příslušný katastrální úřad doporučeným dopisem. Na korespondenci se však nelze spolehnout.

Pokud se vlastník stane obětí zloděje, který si dá práci s „krádeží“ nemovitosti, neexistuje pro podvodníka nic snazšího, než zfalšovat i plnou moc a na poštovní přepážce nechat dopisy na 30 dnů přeposílat přímo do svých rukou, tak aby se k vlastníkovi doporučený dopis o změně na katastru nikdy nedostal.