Aby měl soused elektřinu ve svém domku, začal si ji vyrábět.

Aby měl soused elektřinu ve svém domku, začal si ji vyrábět. | foto: Archiv čtenáře

Soused stvořil monstrum, které mu vyrábí elektřinu. Žijeme v pekle

  • 279
Bydlím v řadovce u Olomouce a bojuji se sousedem, kterého v roce 2013 odstřihl ČEZ od elektřiny. Je to chronický neplatič zatížený exekucemi a žijící z dávek. Elektřinu si začal vyrábět sám pomocí dieselového motoru, generátoru a starého oleje, píše Jan v dalším příspěvku seriálu Sousedské války.

Svou sousedskou válku prožívám již třetím rokem. Obrátil jsem se na různé instituce od obecního úřadu přes stavební úřad až po okresní soud. Samozřejmě s nulovým výsledkem.

Můj bezprostřední soused v řadové zástavbě na vesnici, jehož domek je zatížen několika exekucemi, již patnáct let nikde nepracuje a žije ze sociálních dávek. V květnu 2013 jej ČEZ odstřihnul od veřejné sítě dodávek elektrické energie pro neplacení za spotřebovanou energii.

Aby měl elektřinu ve svém domku, začal si ji vyrábět. Sehnal si starý dieselový motor z nákladního auta a k němu připojil generátor na výrobu elektrické energie. Celé toto monstrum umístil do stodoly a spaliny odvádí do komína vysokého pět metrů.

V agregátu spaluje přepálený olej z fritéz, který získává ve velkém množství a hlavně zdarma z okolních restaurací. Generátor provozuje 365 dní v roce 12 až 16 hodin denně v řadové zástavbě bez jakéhokoliv povolení ať už stavebního, nebo obecního úřadu.

Zápach u vany od sousedů

Proměna koupelny svépomocí stála 70 tisíc. A zápach od sousedů zmizel

Do koupelny se vešla vana, umyvadlo a úzká pračka.

Své okolí zamořuje nesnesitelným zápachem ze spáleného oleje a také hlukem. Přitom tento generátor vydává za kogenerační jednotku, aby zmátl kontrolní orgány. Samozřejmě žádnou kontrolu do svého domku zásadně nepouští.

Nejpikantnější na celé věci je to, že ve vzdálenosti asi 20 metrů od inkriminovaného komína, ze kterého se denně v zimě i v létě valí kouř, je umístěn moderní sportovní areál pro volnočasové aktivity dětí, žáků i dospělých postavený za 25 milionů korun. I lidé z tohoto areálu podepsali petici proti zamořování kouřem. Máme nějakou šanci?

Na dotaz čtenáře odpověděli dva odborníci, kteří se touto problematikou zabývají:

Milan Vršecký, realitní makléř kanceláře RE/MAX Synergy

V první řadě je třeba vše zdokumentovat. Tento podklad bude sloužit pro úřady při vydání rozhodnutí o nápravě. Konkrétně to znamená: udělat fotografie kouře, případně pořídit videozáznam. Nejlépe vše dokumentovat společně s časem a datem, kdy se tak stalo. Pro jistotu bych si nechal sepsat také vyjádření sousedů a svědků. Je pravděpodobné, že hluk a zápach obtěžuje i další sousedy. Ti by se mohli k vyjádření připojit.

Pošlete příběh

Soužití v jednom domě nemusí být idylické, důležitá je ale komunikace mezi...

Svůj boj se sousedy nám pošlete na adresu: bydleni@idnes.cz pod názvem Sousedské války. Zajímavé texty zveřejníme a přineseme i jejich řešení.

Dále bude nutné pozvat kontrolu z odboru životního prostředí (součást každého krajského úřadu). Ti zhodnotí, zda jsou opravdu porušovány předpisy a následně vydají výzvu k odstranění závad. Současně bych doporučil kontaktovat i obec, a to minimálně kvůli porušování místní vyhlášky - rušení nočního klidu. Pokud má obec zanesena i pravidla o zápachu či další vyhláškou stanovená omezení, pak je možné poukázat na porušení i těchto pravidel.

Samotný problém je popsán v občanském zákoníku, konkrétně stati o omezení vlastnického práva - Omezení vlastnického práva § 1013:

  • Vlastník se zdrží všeho, co působí, že odpad, voda, kouř, prach, plyn, pach, světlo, stín, hluk, otřesy a jiné podobné účinky (imise) vnikají na pozemek jiného vlastníka (souseda) v míře nepřiměřené místním poměrům a podstatně omezují obvyklé užívání pozemku; to platí i o vnikání zvířat. Zakazuje se přímo přivádět imise na pozemek jiného vlastníka bez ohledu na míru takových vlivů a na stupeň obtěžování souseda, ledaže se to opírá o zvláštní právní důvod.

Protože je zřejmé, že v tomto případě nejde o zvláštní právní důvod a škůdce plní veškeré ustanovení dle zákona, je nutné dokumentaci předat na příslušném úřadu a pořádat o urychlenou kontrolu a nápravu. Pokud se problém opakuje, je možné kontaktovat policii, minimálně v případě rušení nočního klidu.

Vše bych urgentně řešil s příslušnými institucemi a dožadoval se sjednání nápravy dle občanského zákoníku. Jiný postup v tomto případě není. Úřady musí vydat rozhodnutí a vyžádat nápravu.

Jan Bauer, právní analytik serveru Katastr365.cz

Co se týče obtěžování hlukem a zápachem, může se v první řadě tazatel po sousedovi u příslušného okresního soudu domáhat tzv. negatorní žalobou, aby se zdržel obtěžování hlukem a zápachem nad přiměřenou míru. Záleží pak na sousedovi, jaké opatření zvolí k tomu, aby splnil takovou povinnosti uloženou soudním rozhodnutím. Nelze se tedy domáhat toho, aby sousedovi bylo uloženo konkrétně něco vykonat.

Peklo s pronájmem bytu

Sbohem, tohle už nevydržím. Pronajímat byt byla má největší chyba

pronájem

Z pohledu veřejného práva je pak soused tazatele osobou provozující zařízení (generátor), který je zdrojem hluku a dle § 30 zákona č. 258/2000 Sb., zákon o ochraně veřejného zdraví v platném znění, je povinen zajistit, aby hluk nepřekračoval limity upravené prováděcím právním předpisem, kterým je nařízení vlády č. 272/2011 Sb.

Doporučuji proto, aby se tazatel obrátil na příslušné územní pracoviště krajské hygienické stanice jako orgán ochrany veřejného zdraví, který je oprávněn vykonávat dozor na dodržováním zákona o ochraně veřejného zdraví, s žádostí o provedení kontroly dodržování zákona sousedem.

Lze uvažovat také o postupu dle zákona č. 201/2012 Sb. o ochraně ovzduší v platném znění a obrátit se na příslušný odbor životního prostředí s žádostí o prověření, zda se soused jako provozovatel generátoru, tj. stacionárního zdroje znečištění ovzduší ve smyslu zákona o ochraně ovzduší, nedopouští nedovoleného znečištění ovzduší dle tohoto zákona, případně zda provozuje generátor v souladu se zákonem o ochraně ovzduší, kdy povinnosti provozovatel stacionárního zdroje jsou vymezeny v § 17 zákona o ochraně ovzduší.

Trápí vás sousedé kouřem?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 23:00 sobota 26. září 2015. Anketa je uzavřena.

ANO
ANO 2935
NE
NE 1625

Sousedské války