Repliky barokních kastlíkových oken s nepravidelnými špaletami

Repliky barokních kastlíkových oken s nepravidelnými špaletami | foto: Radim Horák

Koupili ruinu, teď mají romantický hotel

  • 19
Z ruiny vytvořili opět zámek. Funguje dokonce jako hotel, tedy se vším komfortem. Zábřežský zámek objevili a koupili manželé Hradilovi před čtyřmi lety, se společníkem jej nejprve nechali vrátit na seznam kulturních památek Česka, pak se pustili do náročné tříleté rekonstrukce.

V prvním roce rekonstrukce objektu zámku Zábřeh v Ostravě proběhly sanační práce, stavba byla staticky zajištěna a byl vypracován projekt s podklady pro jednotlivé řemeslné profese.

Stav před rekonstrukcí

Stav před rekonstrukcí

"Tehdy se na zámek doslova usmálo štěstí, a to v podobě mladého architekta Jana Nováka z pražského ČVUT, se kterým jsme nemuseli tak říkajíc bojovat,“ chválí Daniela spolupráci s projektantem.
 
Mottem celé obnovy zámku se stal respekt k památce a historii, k názoru architekta, investora a v neposlední řadě památkářů.

"Věci do sebe začaly úžasně zapadat a práce na projektu byla inspirativní. Až na běžné problémy velké stavby vše pokračovalo velmi dobře, také díky téměř nepřetržité přítomnosti mého muže na stavbě,“ líčí přestavbu Daniela.

Pohled na přístavbu pivovaru, z něhož je "pivovodem" vedeno pivo pod nádvořím přímo na výčepy

Pohled na přístavbu pivovaru, ze kterého je "pivovodem" vedeno pivo pod nádvořím přímo na výčepy

Při rekonstrukci zámku se majitelé drželi původních prvků a rozvržení. "Zámek objevil můj manžel. Pro okolí, a musím přiznat i pro mne, bylo jeho odhodlání zpočátku těžko pochopitelné. Cílem rekonstrukce nebyla dokonalost či okázalost, ale harmonie a klid," tvrdí majitelka.

Sama do projektu osobně vstoupila teprve tehdy, když se začal vymýšlet a tvořit interiér.

Interiér využívá staré stavební materiály či postupy – podlahy pokrývá dobová cihlová dlažba, dilatace byly vysypány drobným štěrkem, ve stavbě krbů či opěrných zídek najdete staré pískovce.

Všechen nábytek na zámku je starožitný – pochází především z období baroka. "Výjimku tvoří postele, protože jsme přeci jen trochu vyšší než naši předkové,“ říká s úsměvem Daniela.

Lovecké trofeje a otevřený krb - neodmyslitelná součást zámků

Lovecké trofeje a otevřený krb - neodmyslitelná součást zámků

Co pokoj, to příběh

Po otevření v loňském roce se zámek stal "druhým domovem“ majitelů a zároveň se otevřel veřejnosti jako hotel s devíti originálními a devíti stylovými pokoji. Každý pokoj má svůj název i příběh.
 
"Například apartmá Afrika je největším pokojem na zámku, má přes 70 metrů čtverečních – v tom je jeho kouzlo. Dává vám možnost rozletět se, rozmáchnout, nechává prostor fantazii. Tématem jsou cesty šlechty za exotikou, na lovy do Afriky či Asie,“ popisuje Daniela způsob, jak vytvářela interiér tohoto konkrétního pokoje.

Pokoji dominuje trámový strop

Pokoji dominuje trámový strop

Stěny zdobí preparáty antilop, kůže zebry či sedmimetrový exemplář krajty mřížkované. Nad dveřmi ční kapverdský buvol. Vedle něj ohromuje návštěvníky největší zámecký krb s originální mříží.

S kožešinami zvířat ladí smetanová barva dekoračních látek. Komfort celého prostoru doplňuje veliká koupelna pod klenbami, s vanou uprostřed a posezením.

Na renesanční téma

V pokoji Renesance dominuje renesanční dřevěný trámový strop. Vestavěná koupelna, podobně  jako v několika dalších pokojích, je důmyslně skryta za dřevěným táflováním, takže stěží poznáte, že zde původně nebyla.

"Za zmínku stojí i to, že půdorys středověkého patra přirozeně neobsahoval žádná sociální zařízení,“ doplňuje paní Daniela.

Vestavěná koupelna je skryta dřevěným táflováním

Vestavěná koupelna je skryta dřevěným táflováním

Ke spaní slouží postel s nebesy, k ukládání šatů novorenesanční skříň s nádherným zámkem, který je sám o sobě sběratelským kusem. Dekorací pokoje je sto let stará kopie portrétu české šlechtičny ze zámku Dobříš.

"Atmosféru doplňují historizující tkaniny na nebesích postele, závěsech a čalounění nábytku, které jsem vybrala v ,renesanční´ - tedy vínové - barvě. Lustry a lampy jsou mosazné, podlahu tvoří třicet centimetrů široké fošny,“ ukazuje Daniela.

Na mobil zapomeňte!

Na mobil zapomeňte!

Pokoje s cihlovou dlažbou skrývají podlahové topení, aby byl počet otopných těles v pokojích minimální a nerušil. Tyto pokoje mají navíc velké kamenné a funkční krby. Spojení se světem zabezpečují telefony v retro podobě, ale také zcela moderní plazmové televize.

Jak je libo

Lovecký pokoj pod rouškou temně zelených tkanin ohromí při vstupu obrovským exemplářem severského losa, tedy spíše jeho parožím.
 
"Intarzie barokní truhly a skříně mají lovecké motivy, židle jsou potaženy antilopí kůží, jeleny najdete i na dobovém trezoru, lustr je z paroží,“ vypočítává Daniela prvky použité v interiéru.

Pod dlažbou je podlahové topení, aby radiátory nerušily dobový vzhled

Pod dlažbou je podlahové topení, aby radiátory nerušily dobový vzhled

Naopak Dámský pokoj působí zcela jiným dojmem – jeho starorůžový nádech se odráží v zrcadle ve zlaceném florentském rámu. Pokoj má na rozdíl od jiných místností nižší strop, nad postelí visí staré linoryty s motivy tehdejší dámské zábavy.
 
Každý detail v místnosti vymyslela Daniela k úplné dokonalosti, což dokazuje například barokní skříň a truhla zdobená intarziemi s ptáčky.

"V každou chvíli, na každém místě jsem vždy hledala to nejpřirozenější řešení. Největší odměnou pak pro mne byla znovu a znovu pokládaná otázka z řad hostů, jestli to tady původně bylo,“ říká Daniela.

Ložnice s nebesy

Ložnice s nebesy

Cestování zámkem

K dalším pokojům na zámku patří Pánský, v němž jsou dominantou dobové mědirytiny opic. Nebo také Cestovatelský, ve kterém je hlavní barvou modrá coby barva dálek, nechybí tu cestovní kufr a sbírka map.

"Co pokoj, to originál. V Magickém pokoji odráží florentské zrcadlo monumentální skříň a perský koberec, Kaplanský pokoj připomíná kaplanství, které na zámku také sídlilo. Z tohoto pokoje je výhled na starý zábřežský kostel a faru,“ vysvětluje nová obyvatelka.

Podlaha v koupelně je cihlová, ošetřená epoxidovým nátěrem kvůli hygieně

Podlaha v koupelně je cihlová, ošetřená epoxidovým nátěrem kvůli hygieně

Každá z devíti koupelen v historických pokojích je jiná, i když podlaha zůstává vždy cihlová, ošetřená epoxidovým nátěrem kvůli hygieně.

Obklad pochází z italské manufaktury – jde o repliku historické dlažby s dekorem a barevností typickou pro středověk.

"Jde o výjimku, snažila jsem se totiž jinak používat maximum českých, eventuálně Česku blízkých materiálů,“ líčí novodobá zámecká paní.

Koupelny mají vanu - hrubě omítnutou, se soklem ze starých cihel - nebo sprchový kout s klasickým látkovým závěsem. Armatury jsou rovněž historizující, kohoutkové.

Dalších devět pokojů se nachází v podkroví, vystavěném metodou hrázděného zdiva.

Lovecký pokoj

Lovecký pokoj

Byly zařízeny stylovým nábytkem, obnovenými starými kusy upravenými patinováním."Víc než výmluvnou odpovědí na otázku náročnosti rekonstrukce je pohled na čtyři roky staré fotografie, které máme vystavené v přízemí zámku,“ uzavírá vyprávění o zámku Daniela.



Zámek Zábřeh

První písemné zmínky o tvrzi pocházejí z roku 1529.

Pivovar - první písemná zmínka z roku 1574.

Stav před rekonstrukcí:

- obvodové zdivo kamenné, smíšené, v dobrém stavu

- menší statické poruchy způsobené zatékáním

- vnitřní zděné konstrukce téměř sesypány

- omítky odpařené a opadané

- část schodišť se propadala, podlahy prakticky nebyly

- v 70. letech 20. století byla odstraněna mansardová střecha

Po rekonstrukci:

- byl zřízen hotel a obnoven pivovar

- obnovena valounová dlažba na nádvoří i dřevěná pavlač  k pokojům


Více se dočtete v časopise Domov č. 12/2008.