Opravené domy jsou oplocené. Noví nájemníci a starousedlíci se nestýkají

Opravené domy jsou oplocené. Noví nájemníci a starousedlíci se nestýkají | foto: Martin Stolař, MAFRA

Koupil si sídliště. Plesnivé domy opravuje a nájemníky pečlivě vybírá

  • 115
Za 10 milionu korun si liberecký podnikatel Alexandr Kendik koupil v Sokolově 200 bytů i s nájemníky. Většinou neplatiči. Ty již částečně soudně vystěhoval. Vybydlené byty opravuje, nájemníky si vybírá. "Znovu už bych do toho nešel. Vím, že stát se neplatičů zastává," prohlašuje.

Část Sokolova u kina Alfa je plná kontrastů. Uvidíte tu opravené, do zeleně vyhlížející domy. Jsou tu ale i budovy prázdné, připravené k přestavbě. A pak také špínou a plísní prolezlá obydlí. I ta chce majitel sídliště změnit a vytvořit přívětivou čtvrť.

Tři různé světy a tak blízko sebe. Svět původní - oprýskané činžáky bez oken a dveří. Všude odpadky, všechno zničené, špína, zápach, místní Romové na ulici halekají a štípou dříví.

Sokolov, čtvrť u kina Alfa se mění

Vybydlené domy se zazděnými okny. Za nimi  jsou opravené a oplocené s novými nájemníky.

Svět druhý - na opravu čekající tiché prázdné domy po vystěhovaných neplatičích. Tvárnicemi zazděné vchody i okna, aby se už dovnitř nikdo nezvaný "nenaboural". Svět třetí - barevně svítící fasády opravených a oplocených činžáků, zametené dvory, tráva posekaná, květináče na parapetech, jména rodin na zvoncích.

Tak vypadá po osmi letech měnící se romská čtvrť u kina Alfa v Sokolově. Kdysi největší neklidné ghetto v kraji s více než tisíci obyvateli.

Českolipské sídliště sever se změnilo v ghetto a je v žalostném stavu

Dvě třetiny obyvatel čtvrti jsou pryč. "Odešli kvůli dluhům a také kvůli zdevastovaným neobyvatelným bytům. Odstěhovali se do Rotavy, Svatavy, ke známým," vypráví Darina Klímová ze společnosti Člověk v tísni.

Ta navštěvuje třikrát týdně většinu zdejších romských rodin a snaží se pro své klienty vymoci, aby jim Kendik prostředí vylepšil. "Oni vytrhají a spálí parkety, okenní rámy, dveře a volají: Kendiku, starej se. Je to normální? Oni nedodržují nic a já mám dodržovat vše?" čertí se majitel domů.

Sokolov, čtvrť u kina Alfa se mění

Před: Prázdné byty obývají pouze holubi.

Sokolov, čtvrť u kina Alfa se mění

Potom: Opravený bytový dům.

"Skončí to tak, že vyštípe všechny. Někteří odjeli do Kanady a Anglie," krčí rameny mladý Rom a na kárce veze dřevo na zatopení v kamnech. "Máme jen studenou vodu. V zimě zamrzlo potrubí a netekla vůbec. Byty jsou vlhké, stěny černé od plísně, děti pořád marodí," stěžují si manželé Polhošovi. Všude špína, zničené omítky. Do sklepa se nájemníci nedostanou, chodbu v suterénu zasypali metrovou vrstvou odpadků.

Noví nájemníci jsou spokojeni. Polepšili jsme si, říkají  

Naproti přes ulici je nový opravený a oplocený svět, v němž bydlení včetně topení na plyn stojí měsíčně 6,5 tisíce. "Tam bydlí samí gádžové. Policajti a důchodci, kteří na to mají," mávne rukou starší Romka.

Žádné konflikty mezi sousedy neexistují. Ale ani se spolu nebaví, jedni si těch druhých moc nevšímají. "My o nich ani nevíme. Jedině vybírají naše popelnice," říká Jaroslav Chribik. Přistěhoval se s rodinou z Mariánských Lázní. Na Chribikův vkus je tam kvůli cizincům už příliš draho.

Sokolov, čtvrť u kina Alfa se mění

Do starých domů si nájemníci vozí dřevo na zatopení a ohřev vody.

"Za nájem v bytě 1+1 jsem platil 8,5 tisíce korun. Tady v Sokolově 6,5 tisíce se vším všudy," vysvětluje. Zpočátku měl pochybnosti, jestli se v nechvalně známé čtvrti dá bydlet. "Ale nic se nestalo, polepšili jsme si. Dokonce jsme si venku udělali místo pro grilování. Zaparkuju auto a nic se mu nestane," zdůrazňuje Chribik.

I další přistěhovalec - důchodce Evžen Hodoval - je spokojen. "Občas v sousedství křičí děti nebo ženské volají o pomoc. Ale to už patří k věci. Se sousedy se nestýkáme," prohlašuje. Chválu, že je kolem domu čisto, slyší Evžen Hodoval rád. "Zametáme, sekáme trávu. Koupili jsme sekačku." Jaký rozdíl oproti sousednímu domu, jehož dvůr připomíná černou skládku.

Sokolov, čtvrť u kina Alfa se mění

Sklepní kóje naplněné odpadky.

Sokolov, čtvrť u kina Alfa se mění

Poštovní schránky.  

Poštovní doručovatelka nejlépe ví, jak rychle se lidé ve čtvrti vyměnili. "Odešlo jich hodně. Pořád jim sem ale chodí pošta. Ze soudů, od exekutorů," prohodí úřednice. Policisté už jen vzpomínají na těžké doby, kdy tu na denním pořádku byly bitky, krádeže, výtržnosti a lidé se báli neklidným sídlištěm projít.

"Situace se po opravě domů a nastěhování nových nájemníků podstatně zklidnila," konstatuje mluvčí policie Andrea Kávová. Podnikatel Kendik se chystá za miliony korun opravovat další domy. "Reprezentativní čtvrť to bude," věří.

Jednou to bude reprezentativní čtvrť, říká majitel

Majitel sídliště Alexandr Kendik se nikdy netajil tím, že chce domy u kina Alfa vyčistit od neplatičů. Asi dvě třetiny původních obyvatel jsou pryč. "Ti nejhorší už odešli. Ve čtvrti je mnohem klidněji a bezpečněji," říká Kendik.

Kolik vám neplatiči dluží?

Asi 30 milionů korun. Někteří neplatí celých osm let. Berou sociální dávky z mých i vašich daní a ještě na mém podnikání parazitují. Dalších 40 milionů jsme investovali do oprav domů. Jednou to bude reprezentativní čtvrť. Kde jinde najdete v Sokolově takové příjemné bydlení. V podstatě v centru a přitom takové venkovské. Ideální pro rodiny s dětmi.

Kdo jsou nájemníci, kteří žijí v opravených domech?

Pečlivě si je vybíráme. Jsou to lidé, kteří nám byli doporučeni třeba z lékařských, policejních nebo úřednických kruhů. Platí pět či šest tisíc korun nájem. Ve všech ostatních neopravených domech je nájemné stále ještě regulované. Tím jsem si na 99 procent jist.

Zbývající nájemníci ve vybydlených činžácích tvrdí, že od nich vybíráte horentní sumy a o byty se nestaráte.

Není to pravda. Platí přibližně 1 200 korun měsíčně. Kuriozní je, že moje domy vyrabovali, ještě si našli právníky a podávají na mě žaloby za to, že jim nezajišťuji některé služby. Přece neopravím mrazem popraskané rozvody vody těm, kteří za vodu neplatí. Jsou drzí. Soud je přitom osvobodí od soudních poplatků, protože jsou údajně chudí. Mnozí z nich nepracují od roku 1990, kdy povinnost pracovat byla zrušena.

Koupil byste domy i dnes, kdybyste věděl, jaké trable jsou s tím spojeny?

Znovu už bych do toho nešel. Vím, že stát se neplatičů zastává. Osm let se vlečou některé případy, kdy se snažíme dlužníky vystěhovat. To je třeba případ Slepčíků. Odešli z jednoho bytu, nabourali se nám do druhého a není síla, jak tomu zamezit. Proto jsme některé domy a byty zazdili.

Chystáte se opravovat další domy?

Ano. Některé už máme prázdné a připravené.

Kdo je Alexandr Kendik

Známý liberecký podnikatel založil v roce 1990 firmu Alexand Kendik JUNIOR se zaměřením na prodej koloniálního zboží, pekařství a cukrářství. Postupně se firma přeorientovala na nový obor činnosti, kterou je pronajímání a výstavba bytů. V současné době vlastní přes 1 200 bytových jednotek (z toho 200 v Sokolově). V září 2000 zakoupili ubytovnu Textilany v Liberci.
Zdroj: kendik.cz