O koupelně se říká, že je srdcem každého bytu

O koupelně se říká, že je srdcem každého bytu | foto: Iveta a Petr Havlíčkovi

Koupelnu snů jsme si postavili v panelákové kuchyni

  • 182
Když jsme kupovali byt v panelovém domě na Barrandově, měli jsme pro někoho zvrácený pocit spokojenosti, že byt je v původním bídném stavu. Nemuseli jsme se tak smiřovat s cizí rekonstrukcí. Ta čekala až na nás.
Koupelnu snů jsme si postavili v panelákové kuchyni

Původní vzhled koupelny.

Byt jsme kupovali kvůli potenciálu, který skýtala jeho dispozice. S umakartovou koupelnou sousedila stará kuchyně, od začátku jsme věděli, že až zmizí umakartové jádro, kuchyni přesuneme do jiné části bytu (byt má naštěstí dvoje stupačky) a koupelnu rozšíříme.

Už nás nebavilo říkat si hned po ránu: "s dovolením", "ustup prosím kousek stranou", "no tady je zase plno" a "za dvě minuty už mám být někde jinde" atp.

Koupelnu snů jsme si postavili v panelákové kuchyni

Průběh rekonstrukce.

Přesunutím kuchyně jsme získali téměř deset metrů čtverečních, a to umožnilo bez větších kompromisů sloučit dva základní koupelnové styly: moje nadšení ze sprchování a slabost mé ženy pro "nakládání se do vany".

Dispozice rozšířeného prostoru přirozeně určovala rozmístění jednotlivých předmětů - dvojumyvadla v původní koupelně, rohové vany pod oknem původní kuchyně, sprchového koutu v protějším rohu, skříněk a pračky.

Koupelnu snů jsme si postavili v panelákové kuchyni

Půdorys nové koupelny. 

Rozhodli jsme se zřídit zde i doplňkový "záložní" záchod. Ne proto, aby nám naše koupelna nevoněla, ale pro strýčka příhodu, který vždycky potřebuje na malou v okamžiku, kdy je samostatný záchod obsazený. Navíc ve spojení s bidetovou sprškou nám to dává smysl.

Prostor opticky rozděluje nejen různá velikost obou původně samostatných místností, ale také zvýšená podlaha v bývalé kuchyni, pod kterou vede odpad ze záchodu a vany a voda ke stoupačkám.

Koupelnu snů jsme si postavili v panelákové kuchyni

Podlahu v obou částech vyhřívá elektrické topení napojené na digitální termostat. Slast pro naše nohy i našeho kocoura.

Od začátku jsme uvažovali o obkladech v modrých tónech, ale nakonec nás inspirovala béžovo-bílá sada Shikoku od Raka. Přišlo nám to designově vyvážené, nadčasové, teplé a dostatečně nebazénové.

Koupelnu snů jsme si postavili v panelákové kuchyni

Mile nás překvapili řemeslníci - jednak nedělali chyby, a jednak rozumně radili tam, kde naše zkušenost selhávala, například s kovovými lištami ve vnějších hranách obkladů.

O koupelně se říká, že je srdcem každého bytu. Bohužel koupelny v panelácích nemůžou mít dvě síně a dvě komory. Ale dělali jsme, co jsme mohli (a co jsme chtěli), a musíme říct, že srdce našeho bytu tluče ostošest a k naší velké spokojenosti.

Koupelnu snů jsme si postavili v panelákové kuchyni

Současný půdorys bytu. 

Pravidla soutěže
Do 30. 11. 2008 nám můžete zasílat fotografie spolu s textem (popisem) vaší koupelny na e-mailovou adresu: bydleni@idnes.cz. Do "Předmětu" napište "SOUTĚŽ".

Redakcí vybrané příspěvky budeme průběžně zveřejňovat na serveru bydleni.idnes.cz. Do závěrečného finále budou zařazeny koupelny vybrané redakcí jako nejzajímavější či nejoriginálnější.

První tři vítězné koupelny vybere redakce spolu s odborníkem. Výsledky budou zveřejněny v pondělí
1. 12. 2008.

CENY PRO VÍTĚZE:
1. místo:
Poukázka na nákup produktů švédské značky Gustavsberg (sanitární keramika, baterie, sprchové kouty apod.) v hodnotě 10 000 korun
2. místo:
Poukázka na nákup obkládaček a dlaždic RAKO v hodnotě 5 000 korun
3. místo:
Poukázka na nákup obkládaček a dlaždic RAKO v hodnotě 5 000 korun

Fotografie a texty, které se nebudou týkat tématu či budou obsahově nejasné, a rovněž snímky nekvalitní nebudou do soutěže zařazeny. Rovněž nebudou zařazeny příspěvky, které by se opakovaly.

Při volbě cen jsme vycházeli z toho, že rekonstrukce koupelny bývá často první etapou, obklady, dlažbu či baterie lze použít v dalších částech bytu, totéž platí o sanitární keramice.