Koupelnový nábytek: Co je moderní?

Koupelna neslouží pouze k osobní hygieně, případně jako sklad hygienických a úklidových potřeb. Stává se rovnocennou místností, v níž se bydlí. A kde se bydlí, tam nesmí chybět nábytek. Zařizování koupelny je záležitostí zcela individuální. Záleží jen na vkusu majitele, jeho finančních možnostech a také velikosti koupelny.

Koupelnová studia i výrobci mají nabídku pro každého - od jednoduché kombinace kovu a skla, přes "klasické" skříňky či poličky až po rustikální styl, který je však na ústupu.

Minimum pro každého
V každé, i té sebemenší koupelně, je třeba aspoň minimální vybavení. Potřebujete skříňku či polici k ukládání kosmetických přípravků a hygienických potřeb. Dále musíte někam skládat ručníky a župany. Je také nutné někde shromažďovat špinavé prádlo.

V koupelně by neměly chybět ani držáky ručníků a věšáky. Pokud nemáte blízko samostatnou úklidovou skříň, nezapomeňte také na skříňku k ukládání čisticích prostředků. Majitelé velkých koupelen si mohou dopřát samozřejmě mnohem více. Koupelnový nábytek se zpravidla prodává jako "stavebnice".

Od každé sestavy je v nabídce několik skříní, polic či doplňků ve stejném designu, ale v mnoha rozměrech. Na výběr bývá i více typů dvířek - od plných, přes prosklené či kombinace několika materiálů. Zákazník si proto může navrhnout koupelnu podle svého přání a možností.

Ne však vždy. U renomovaných a zahraničních značek bývá problematické zhotovení nábytku přesně na míru. Tuto službu však nabízejí menší tuzemští výrobci.

Prohlédněte si fotogalerii


Krásná jednoduchost
Podle umístění lze nábytek rozdělit na horní, spodní a rohový. V nabídce dominují jednoduché kusy, které výrobci obzvláštňují originálními a zajímavými způsoby otevírání.

Kvůli jednoduchému úklidu si zákazníci čím dál více přejí nábytek závěsný nebo na kovových nožičkách. Ty by měly být vysoké aspoň 10 až 15 centimetrů. A to ze dvou důvodů. Pod skříňkou snadno vytřete. Stejně tak se můžete postavit těsně k umyvadlu aniž byste se museli hrbit.

Stále větší oblibu si získává také nábytek na kolečkách. Při úklidu koupelny ho snadno odsunete od stěny nebo dokonce vyvezete ven. To ocení například ženy, které mají v takové skříňce uloženy natáčky, hřebeny či líčidla, která se hodí jednou v koupelně a jindy v ložnici.

Naopak na ústupu je nábytek se soklem až k podlaze. Sice kolem skříňky také snadno vytřete, ale jeho životnost nepatří k nejdelším. Loužím se v koupelně nevyhne občas nikdo. Voda snadno zateče pod sokl a zvlášť nábytek z dřevěných materiálů může začít bobtnat, hnít a snadno se znehodnotí.

Bílá stále vede
Podle údajů prodejců stále patří k nejoblíbenějšímu bílý nábytek, který je následován přírodním dřevem. Důvod je jednoduchý - nikdy se neokoukají. Na druhé straně taková koupelna vypadá dost nudně. Šmrnc jí však mohou dodat výrazné barevné doplňky.

Přestanou-li se vám líbit, jejich výměna není tak drahá jako při nákupu nového nábytku. Pořídit si koupelnový nábytek ve výrazných pastelových barvách si už žádá od majitelů odvahu. Vždyť nové zařízení kupujete jednou za deset či dvacet let. A za takovou dobu se vkus člověk změní.

To platí i pro v současnosti velmi oblíbenou kombinaci kovu a skla. Kovový vzhled a studený odstín však dostávají i ostatní materiály, které výrobci lakují do bílých, šedých či stříbřitých odstínů.

Desatero pro nákup koupelnového nábytku

1. množství a velikost nábytku by měly odpovídat rozměrům koupelny

2.
v žádné koupelně by neměla chybět skříňka na ručníky, koš na špinavé prádlo, místo k odkládání kosmetiky, držáky ručníků a věšáky

3. k nejoblíbenějším patří nábytek závěsný, na kovových nožičkách a skříňky či komody opatřené kolečky

4. potřebujete-li nábytek na míru, obraťte se na tuzemské výrobce, zahraniční firmy tuto službu nabízejí jen výjimečně

5. téměř vždy můžete umístit skříňky pod umyvadlo

6. lze využít i prostor nad umyvadlem, stačí místo obyčejného zrcadla koupit zrcadlovou skříň

7. do malých koupelen je vhodný nábytek s hloubkou jen 20 až 30 cm, místo šetří i roletová dvířka

8. k nejoblíbenějšímu stále patří nábytek bílý, následovaný dřevem a také kombinace skla a kovu

9. nábytek si lze pořídit ze dřeva, MDF desek, ale také z ratanu, kovu či plastu

10. před nákupem důkladně zkontrolujte, zda není narušena povrchová úprava nábytku - jinak se do konstrukce dostane vlhkost a nábytek brzy doslouží


Více článků o bydlení: LIVING

Dostatek prostoru nabídne Mohave.

Ve skleněné království proměníte koupelnu, zvolíte-li model Ming.

Máte minimum místa? Zkuste rohovou sestavu Amera.

Elegantní řešení nabízí Mirano.

Máte velkou koupelnu? Zvažte, zda by vaší početné rodině více neprospěla třeba dvě umyvadla.

Skříňky se zásuvkami Mylife využívají klasické plnovýsuvy.

Úsporné umývátko Girlad corn se hodí do malých místností.

Nábytek Regia ze série Plaza preferuje přísně geometrické tvary.

moderní koupelna