Koupelna v modrém kabátě

Koupelna v modrém kabátě - Netradičně zasazená vana | foto: Jaroslav Kvíz (kviz@centrum.cz)

Koupelna v modrém kabátě s vanou ladných křivek

  • 39
Na otázku proč investovat do architekta existuje pádná odpověď: nejenže vymyslí bydlení na vaši míru, ale postará se, aby jeho nápady – tak elegantní a obdivuhodné na papíře - byly elegantní a plně funkční také po odchodu řemeslníků. Třeba i z koupelny.

To je případ „modré“ koupelny, jejíž duchovní matky jsou  architektka Radka Faltusová a její klientka. Paní Martina měla předem jasnou představu: pohodlí a pohoda, kvalita a elegance – to vše za přijatelné ceny.

Koupelnu užívají dva dospělí a dvě děti. Jak to tak bývá, co člen rodiny, to jiné požadavky a představy o komfortu. Jelikož místo očisty sídlí v prvním patře pod střechou, bylo nutné se vypořádat i s faktem sníženého šikmého stropu.

Jdeme do barvy!
„Bílá je nudná!“ shodly se záhy obě dámy, a tak zbyla otázka, jakou barvu zvolit. Martina dala najevo, že ona se barev rozhodně nebojí, a architektka je známá svou barvománií. Po nepříliš dlouhých debatách padla volba na středně modrou v kombinaci s citrónově zelenou.

Aby dvě jednobarevné plochy vedle sebe nepůsobily fádně, přistoupila k nim barevná mozaika. V ní se opakují zelenožlutá a základní modř; přibyly žlutá a oranžová pro osvěžení.

Výsledek je veselý a přitom se hned tak neokouká. „A na zdi sprchy není vidět každá kapka,“ dodává praktická Martina.

Obdélníky & čtverce
„I když na první pohled koupelna nepůsobí obrovsky,“ říká architektka, „není to žádná komůrka! Kdybych použila stejný formát obkladů i dlažby, výsledek by vypadal komisně. Proto jsem volila různé velikosti obkladů.“

Konkrétně: na podlahu velkoformátovou diagonálně položenou dlažbu (30x30 cm), na zdi kromě mozaiky (5x5 cm) obkladačky 10x10 centimetrů a pásky - vše značky Rako. Samozřejmě taková formátová kombinace vyžaduje zručného mistra obkladače. O teplo je zde postaráno dvojmo: kromě podlahového topení hřeje i otopný žebřík.

Koupelna v modrém kabátě

Ach, ty křivky!
Říká se, že muži mají slabost pro elegantní křivky. Hned při vstupu do téhle koupelny je návštěvníkovi jasné, že pro křivky horují i ženy – alespoň některé. Architektka navrhla vanu zapuštěnou způsobem, který můžete obdivovat na snímcích.

A protože je to žena náročná, vymyslela, že modrým obkladům nejlépe sluší stříbřité hliníkové hrany. Uskutečnit tento nápad nebylo vůbec jednoduché, protože příslušní řemeslníci ne a ne se trefit do toho, čemu se říká „perfektně odvedená práce“.

A tak hrany několikrát předělávali, než výsledná podoba prošla přísným schvalovacím dohledem architektky i jejích klientů.

Možná se to někomu bude zdát přehnané. Ale proč? Že zákazník žádá za svoje peníze stoprocentně odvedenou práci? Výsledný dojem přeci stojí na detailech - a hrany mezi tyto „ohromné maličkosti“ nepochybně patří!

Co slouží pohodlí
Volba padla na vířivou vanu Riho, hlubší model Sunjet - na výslovné přání manžela. Má napouštění přepadem (bez vyčnívající hubice, která bývá častým výrobcem modřin při neopatrném vstávání z vody). Ke sprchování slouží sprchový kout Ravak z tvrzeného skla.

Mezi vanou a sprchovým koutem najdete závěsné WC od firmy Ideal Standard. Veškeré baterie nesou značku Hansgrohe. Zajímavý je nápad zděných obkládaných polic – vyplňují prostor pod oknem, kam by se hůř sháněl (nebo se musel nechat vyrobit na zakázku) nábytek.

Fakt, že police jsou pod střešním oknem, představuje velké plus – prádlo přirozeně větrá a nehrozí mu zatuchlost, kterou bývají někdy cítit ručníky uskladněné ve vlhkých prostorách. Nešetřilo se na dveřích – jsou tmavě mořené a prosklené, aby nepůsobily zbytečně masivním dojmem. Umyvadlo a skříňka pod ním byly pořízeny v SIKO, takže nezdevastovaly peněženku.

Nakonec bude řeč o osvětlení nad vanou – čtvercové světlo je speciálně určené pro bazény, čemuž odpovídala i jeho vyšší cena. Někomu by se zdálo jako vyhozené peníze, ale paní domu si potrpí na intimno.

A bude čisto!
Byt, k němuž tato koupelna patří, je dost velký, aby splnil „po čem ženy (i muži?) touží“ – sen o samostatné technické místnosti. Zkrátka je tu prádelna, sušárna, žehlírna a úklidová komora v jenom.

„Jsme čtyři, a proto jsem vybírala pračku opravdu velkoryse,“ říká Martina a s pýchou ukazuje desetikilového otesánka LG. V těsném sousedství je skříňka s výklopnými drátěnými koši na špinavé prádlo. Truhlář vyrobil i skříň, kam se vejde skládací žehlicí prkno se žehličkou, vysavač a mop.

Při vybavování technické místnosti se nezapomnělo ani na nižší výlevku s mřížkou na kbelík. Po celé délce protilehlé zdi je jednoduchá police na prací a čisticí prostředky. Hospodyně má přehled, kde co je a neztrácí čas hledáním.

Z prádelny je přímý východ na balkon, kde se věší prádlo. Na pár čtverečních metrech je koncentrováno vše pro čistotu domácnosti. Když má přijít návštěva, stačí zavřít dveře a po velkém prádle není ani vidu, ani slechu.

Více se dočtete v časopisu Living koupelna č. 1/2007