Koupelna nejen pro návštěvy

- Dům, o kterém zde pravidelně referuji a který se stal, jak praví titulek, opravdu mým pánem, je v zásadě moc velký. Kdyby nebyl tak velký a tak starý a zchřadlý a kdybych nebyl také já tak starý a zchřadlý, byl bych s jeho opravami dávno hotov - to si, milý čtenáři, piš! Na druhou stranu jsme, pravda, poměrně rozkošatělá rodina, která jakoby do většího domu docela pasuje. Rodiče - tedy já a žena (dospělí, leč nerozumní), dcera a dva synové (téměř dospělí a téměř rozumní), pes hraboš hodně velký, tři kočičky, z nichž ta nejmilejší dostala mužské jméno Pankrácek, do toho pak
variabilně vstupuje babička, přítelkyně synů a přítelíčkové dcery. Docela slušný dav. Proto jsme zřídili hned dvě koupelny a ještě jednu polokoupelnu - jen se sprchou. Uplynulý pátek jsem představil koupelnu nás rodičů, obloženou plody moří a řek, a konstatoval přitom, že jsme vcelku normální a druhou koupelnu máme pojednánu tradičněji. Je zřízena v podkrovním přístavku, který jsme nejprve dali odizolovat nafoukáním drtě na bázi papíru. Charakter této koupelny je dán použitým obkladem - obyčejné bílé, matové obkladačky jsou doplněny obkladem tmavě modrým. Co je zde zajímavého, je užití skleněných tvárnic, čili luxferů, z nichž zedník vyzdil jednu ze stěn sprchového koutu a nízkou příčku, která částečně kryje WC. Luxfery vyrábí v Čechách jistá nejmenovaná akciová společnost (bezplatná reklama zde není dovolena) a musím potvrdit, že její výrobní sortiment je velmi zajímavý. Nevím, zda luxfery totáčové, tehdy hojně používané jako prvek socialistické architektury stylu samo domo zejména v českomoravských vískách, byly ze stejné líhně - tedy z hutě. Dnes však výrobce dodává kultivovanou řadu skleněných tvárnic v provedení čirém či v barvě tyrkysové, modré, zelené, šedé, bronzové, žluté, rubínové, a to vždy lesklé či matné. Základní rozměr skleněného bloku je 19 x 19 cm (kombinuje se s obkladem 20 x 20). Ke každému typu se ještě dodávají rohové prvky. Když náš zakarpatský zedník Ivan Vasiljevič skončil své dílo, odvedené perfektně, zbylo pár skleněných bloků. Okoukl jsem, jak s nimi Ivan pracoval, a při stejném postupu se mi zdařilo vyzdít korpus pro police na ukládání ručníků. Police samotné jsem vyrobil ze smrkové spárovky a hrany skleněných tvárnic jsem ukončil smrkovou lištou, kterou jsem ke sklu přilepil tzv. tekutými hřebíky, a mezery vyspároval běžnou spárovací hmotou. Stěny z matných skleněných bloků krásně rozptylují světlo, ať jsou již prosvíceny paprskem slunce od okna, nebo naopak žárovkou zevnitř místnosti. Průniky světla dodávají prostoru pokaždé jinou atmosféru.

Julek Macháček je publicista, který pracoval v Ústavu bytové a oděvní kultury, v roce 1979 založil časopis Bydlení, kterému Nadace ABF udělila v roce 1994 cenu za nejlepší odborný časopis v této oblasti. J. Macháček zde pracoval jako šéfredaktor téměř dvacet let. Seriál Můj dům, můj pán vzniká na základě jeho čerstvých zkušeností s přestavbou stoletého domu, který nedávno zakoupil.

V koupelně je z luxterů vyzděná jedna ze stěn sprchového koutu.