Koupelna jako oáza klidu

- Ležíte v příjemně teplé vodě,myšlenky vám volně plynou hlavou a pohled máte upřený do bujného porostu. Takový obrázek nemusí být pouze fotografie z vaší loňské dovolené - oázu klidu si můžete při troše vynalézavosti vybudovat i v malé panelákové koupelně. Koupelna skýtá proti ostatním místnostem v bytě několik výhod. Nejdůležitějším kladem mokrého království je vysoká vlhkost vzduchu. Ta narůstá hlavně po koupeli nebo sprchování a díky usychajícím ručníkům se udrží velmi dlouho. Kromě toho bývá v koupelně tepleji než kdekoliv jinde v bytě.
Proto je zde možné pěstovat i druhy,kterým v pokoji obvykle osychají konečky listů, a pěstují se proto v uzavřených vitrínách, jako například netík, bromélie či některé maranty - ty na noc sklápějí listy,čímž si vysloužily lidový název modlivka.

Okno není podmínka

Ten, kdo má koupelnu s velkým oknem, si může zřídit prales tak říkajíc na počkání. Kdo takové štěstí nemá, nemusí věšet hlavu. Obyčejná žárovka sice rostlinám příliš nepomůže, dostatečné osvětlení se však dá pořídit pomocí speciálních zářivek. Pro rostliny je nejdůležitější modrá a červená oblast spektra, proto je dobré zkombinovat dvě zářivky. Světlo z oblasti červeného spektra poskytují zářivky označované jako natura či teplý odstín, zatímco zářivka s označením denní světlo dodá potřebné modré spektrum. Pokud jsou rostliny v koupelně odkázané pouze na umělé osvětlení, vyžadují 12-15 hodin světla denně. Některé kvetoucí druhy odmítnou kvést, pokud jim není dopřáno 16-18 hodin osvitu. Jiří Hájek z Prahy,který se rozhodl oživit svoji žižkovskou koupelnu, k tomu dodává: »Pouhé pořízení zářivek v mém případě příliš nepomohlo, protože jsem při ranním odchodu obvykle zapomněl rozsvítit. Rostlinám se začalo dařit, až když jsem koupil časový spínač.«

Kde najít místo?

Komu se podaří zvládnout technické problémy s osvětlením, ten má zpola vyhráno. Druhým největším nepřítelem pak bude ve většině případů nedostatek místa. I pár vhodně umístěných drobných rostlinek může udělat velký efekt. Kus zelené stěny porostlé žumenem, filodendronem nebo potosem také mnoho místa nezabere a zvládnete ji s pomocí jednoho většího květináče. Pěkně působí aranžmá z převislých rostlin v závěsných nádobách. Ty mohou být upevněny ve vyšších polohách na stěně nebo viset přímo ze stropu. Kromě toho si můžete celou koupelnu či pouze její zazeleněnou část opticky zvětšit vhodně umístěnými zrcadly. Kdo má místo a dobrodružnější povahu, může se pokusit o imitaci pralesa. Romantický, vzrušující dojem pralesního přítmí se neobejde alespoň bez jedné mohutné rostliny s velkými listy. Tou může být například monstera, fíkus, anthurium či kapradina parožnatka. »Právě parožnatka zajímá Johanku při každodenním koupání nejvíc, takže na pláč většinou ani nedojde,« říká maminka sedmiměsíční holčičky Aneta Bílková.

Trocha estetiky neuškodí ani v pralese

Při osazování koupelny se fantazii meze nekladou. Přesto by při výběru rostlin mělo ihned za nároky rostlin stát estetické hledisko. Zatímco v orientálně zařízené lázni se dobře uplatní například šáchor, v barokně stylizované koupelně stejná rostlina mnoho nádhery nenadělá. Na druhou stranu, máte-li koupelnu zařízenou jednoduše a nevýrazně, správným výběrem rostlin jí můžete vtisknout osobitý ráz. Stejnou pozornost věnujte také výběru nádoby. Zajímavým oživením v koupelně se mohou stát řezané rostliny barevně sladěné se zařízením koupelny.

ROSTLINY VHODNÉ DO KOUPELNY

vraneček (Selaginella)
netík (Adianthum)
parožnatka (Platycerium)
filodendron (Philodendron)
potos (Scindapsus)
žumen (Cissus)
monstera (Monstera)
maranta (Maranta)
kalatea (Calathea)
syngonium (Syngonium)
kykatka (Tillandsia)
bromélie (Bromelia)

Čím větší okno, tím větší výběr rostlin. Dominantu v této koupelně tvoří vzrostlá šeflera, kterou doprovází drobnolistý fíkus, aoleirolie a ledviník.