Koupelna a WC: rekonstrukce bez chyb

  • 27
Zdánlivě je to jednoduché: sem dáme koupelnu a vedle místnůstku s toaletou. Jenže ve stavebnictví není nikdy nic tak jednoduché. Při umístění toalety a koupelny je nutné dodržovat několik základních pravidel.

PORADNA - ZDE
Pokud chcete poradit i vy s dispozičním řešením vašeho bytu, můžete poslat plánek na e-mail a třeba právě vás projektant vybere a zdarma navrhne možnou úpravu vašeho bytu.

Dále čtěte:

Než začnete přestavovat byt - ZDE

Rekonstrukce bytu: jaká vás čekají úskalí?
ZDE

Uspořádání bytu: jakých chyb se vyvarovat? - ZDE

Obytné místnosti: jak je správně uspořádat - ZDE

První zásadou je, že by koupelna a WC měly být samostatné místnosti. Výjimku lze připustit pouze u malých bytů určených v podstatě pro jednu osobu, popřípadě u velkých bytů, kde je ještě jedna samostatná toaleta.

Druhou zásadou je, že místnosti koupelen a WC musí být v v blízkosti stávajících domovních stoupaček, a to zejména odpadního potrubí, aby se vana, umyvadlo či toaleta mohly snadno napojit na kanalizaci.

Toaleta by měla být samostatnou místností
Vstup do místnosti WC nesmí být v žádném případě z obytné místnosti. Minimálně musí být mezi nimi zřízena předsíňka.

Záchodů není v bytě nikdy dost. Pro dvou- až tříčlennou rodinu postačí záchod jeden, ale u vícečlenných domácností nebo tam, kde žije například s mladými manžely jeden z rodičů či prarodičů, je druhé WC více než příjemné.

Také tam, kde se nachází WC a koupelna v jedné místnosti, se vyplatí - pokud je to jen trochu technicky možné - vybudovat ještě samostatnou toaletu.

V rodinných domech by měl být záchod v každém podlaží. Pokud je to možné, je ideální na toaletu umístit také malé umyvadlo.

Minimální šířka záchodu by měla být 90 centimetrů, délka jeden a čtvrt metru při dveřích otevíraných ven a jeden a půl metru při dveřích otevíraných dovnitř. Záchody pro tělesně postižené se vybavují podle zvláštních předpisů.


Do malé koupelny je lépe použít zkosenou vanu. 
VÍCE FOTO


Do malé koupelny nedávejte rohovou vanu
Oproti toaletě není velikost koupelny normou stanovena. Je vždy nutno vycházet z požadavků, které klademe na její vybavení.

Do módy na rozdíl od dřívějších dob přicházejí masážní sprchové kouty a vany. Velkou módou posledních let se staly rohové vany, ale pozor! Rohová vana klade velké nároky na plochu. Vyvarujte se proto jejího použití v malých koupelnách. Lépe je koupit vanu klasickou nebo zkosenou nebo použít sprchových kout.

Dveře koupelny by se měly kvůli bezpečnosti otevírat ven. Pokud nemá koupelna přímé větrání (okno) je nutné - stejně jako u WC - instalovat odvětrání pomocí ventilátorů. Nejlepší je zkombinovat jejich zapínání společně s osvětlením.

Pokud se rozhodujeme o typu topného tělesa v koupelně, je výhodné použít radiátor typu "žebřík", který se zároveň využije jako sušák ručníků. Výška obkladů v koupelnách by měla být zhruba do výšky dveří, tedy okolo dvou metrů.

Zkosená vana

Záchod v koupelně může být umístěn pouze u malých bytů.

Vana Neo pomůže ušetřit prostor v malé koupelně.

Asymetrická vana ROSA 150 měří úhlopříčně (tak jak ve vaně ležíme) 183 cm. Takže máte vanu, která nezabere tolik místa (150 cm) a poskytuje Vám přitom pohodlí jako klasická vana 180 cm dlouhá. Navíc je širší než klasická vana, má sedátko a ploché dno na pohodlné stání. K vaně je možné zakoupit zástěnu a máte v malé koupelně velkou vanu a velký sprchový kout.

Ideální řešení malé koupelny s vanou Avocado.