O nové části domu nebyla v dokumentech žádná zmínka. Velká část nemovitosti byla postavená načerno.

O nové části domu nebyla v dokumentech žádná zmínka. Velká část nemovitosti byla postavená načerno. | foto: Zuzana Hájková

U Slaného koupila dům za 800 tisíc. Přišla o vodu a děsí se demolice

  • 189
Zuzana Hájková se chtěla odstěhovat z Prahy na venkov. Přes pražskou realitní kancelář koupila nemovitost, která byla inzerovaná jako rodinný dům se zahradou. Oficiálně vlastní ale jen přístavek, navíc na cizím pozemku, bez vody a bez možnosti připojení na veřejné sítě.

"V roce 2012 jsem se rozešla s přítelem. Musela jsem se od něho odstěhovat, a tak jsem si řekla, že půjdu pryč z Prahy a rovnou do vlastního," popisuje začátky svého příběhu Zuzana Hájková.

Koupila dům, který neexistuje

Postupně navštívila několik nemovitostí, ale žádná jí nevyhovovala. Až natrefila na inzerát, který nabízel k prodeji rodinný dům s pozemkem a zahradou ve Zlonicích u Slaného. Stavba měla dvě části, starou budovu s jednou místností a nově přistavěný domek s třemi pokoji, dílnou, rozestavěnou koupelnou a suchým záchodem. Vodu poskytuje vlastní vrtaná studna.

"Při osobní prohlídce se ukázalo, že realitní kancelář na mnoho detailů v inzerátu raději zapomněla, především na problematická místa. Ale i tak mi byl domek sympatický. Počítala jsem s tím, že mě opravy budou stát spoustu času, práce a hlavně peněz. Byla jsem ochotná se uskromnit a nějaký čas žít v provizoriu,“ vysvětluje Zuzana, která se smířila s nedodělanou koupelnou, suchým WC a vodou ze studny. Ostatně, makléř i majitel ji ujišťovali, že obec plánuje co nejdřív vybudovat místní vodovod.

"Nakonec jsem se pro koupi domu opravdu rozhodla. A protože se vůbec nevyznám v realitních záležitostech, nechala jsem všechno zařizování na makléřce, které jsem bezmezně věřila. Za dům jsem zaplatila 800 tisíc korun a myslela jsem si, že se budu rovnou stěhovat. Původní majitel mě ale požádal, zda by nemohl v domě zůstat ještě šest týdnů, že si musí přestavět své nové bydlení,“ říká Hájková.

Protože mohla zatím stále bydlet v bytě svého bývalého přítele, rozhodla se naléhavé prosbě vyhovět. Z původních šesti týdnů byly ale nakonec tři měsíce.

„Když jsem se původního majitele konečně zbavila, začala jsem do domu jezdit o víkendech a připravovala se na stěhování. Také jsem pozvala stavební firmu, aby provedla nutné úpravy, včetně dodělání koupelny a WC. Když se firma pustila do rekonstrukce, přišel první šok. Ze studny tekla úplně hnědá voda a pak už netekla pro jistotu vůbec,“ vypráví Zuzana Hájková.

Dům stál 800 tisíc korun. Stavba má dvě části, starou budovu a nově přistavěný domek.

Záchod je pouze suchý.

S pracovníkem stavební firmy se rozjela na příslušný stavební úřad, a tam jim bylo sděleno, že o žádné studni nic neví. Studna tedy byla vrtaná načerno. Realitní makléřka si však tuto skutečnost neověřila. Navíc úředníci odhalili další nepříjemné skutečnosti.

"O nové části domu nebyla v dokumentech žádná zmínka. Velká část mé nemovitosti je tedy také postavená načerno a kdykoliv může přijít nařízení k demolici. Pozemek, na kterém černá stavba stojí je navíc obecní, musím ho tedy od obce odkoupit, přestože jsem za něj už jednou zaplatila prodávajícímu. A na závěr mi na obecním úřadě sdělili, že v nejbližších letech se žádná kanalizace ani vodovod neplánují,“ dodává Zuzana.

Pokud by si paní Zuzana objednala inspektora nemovitostí, zjistila by skutečný stav nemovitosti ještě před koupí. „Dále by získala také odhad nákladů potřebných k odstranění závad. Ty rozhodně nejsou zanedbatelné. Poté by se mohla rozhodnout, zda nemovitost pořídit, či ne, říká František Valeš, hlavní inspektor ze společnosti Nemoinspekt.

Pošlete svůj realitní příběh

Seriál Na pranýři

V seriálu Na pranýři vás naučíme, jak nenaletět nepoctivým makléřům a jak se při pořizování nového bydlení vyhnout nekalým praktikám. Zároveň se budeme věnovat jednotlivým problémům čtenářů, kteří se do nákupu realit pustili.

Na e-mail: vasepribehy@realitynapranyri.cz pošletete text s popisem celé situace. Váš problém rozebereme a navrhneme řešení. Příběhy budeme v rubrice Bydlení pravidelně zveřejňovat.

Projekt rubriky Bydleni.iDNES.cz a specialistů na nákup nemovitostí ze společnosti Alisenza cíl zlepšit kvalitu služeb a chování jednotlivých účastníků realitního trhu.

E-knihu Jak koupit nemovitost si můžete stáhnout ZDE.

Zuzana Hájková má nyní na krku dům, který neexistuje, na pozemku, který není její, bez vody a navíc jí právníci opakovaně potvrdili, že v kupní smlouvě jsou zásadní chyby a mylné informace.

"Našim klientům vždy vysvětlujeme, že základem každé bezpečné koupě je prověření právního a technického stavu nemovitosti. Teprve na základě těchto prověření si klient může udělat ten správný názor na nemovitost a rozhodnout se pro její koupi," vysvětluje Alena Wenigrová, specialistka na nákup nemovitostí ze společnosti Alisen.

"Vůbec netuším, co s domem bude. Mám tam nahlášený trvalý pobyt, ale žít tam nemohu. Musela jsem si zařídit podnájem. Do nákupu domu jsem investovala téměř všechny naspořené peníze, nemůžu proto od obce ani odkoupit pozemek, na kterém dům stojí. V domě nemůžu topit, je tam proto vysoká vlhkost a všechno plesniví. Jsem z toho zoufalá," uzavírá Zuzana.

"V těchto případech je nutné písemně vytknout vady nemovitosti u prodávajícího nejpozději do šesti měsíců od převzetí věci a současně uplatnit nárok z vad spočívající v odstoupení od smlouvy, tj. písemně od kupní smlouvy odstoupit. Po písemném odstoupení od smlouvy běží pak tříletá lhůta k uplatnění nároku na vrácení kupní ceny prostřednictvím žaloby podané k soudu," vysvětluje advokátka Ladislava Indrová z kanceláře Vovsík, Rösch, Kocina a spol.

Jak postupovat při nákupu nemovitosti:

  • Nepodlehněte tlaku prodávajícího a emocím.
  • Nemovitost si prověřte po právní stránce (List vlastnictví a nabývací tituly).
  • Nechte si prověřit technický stav nemovitosti.
  • Pokud bude prověřovat nemovitost někdo za vás, ať už po právní nebo technické stránce, chtějte po něm záruky. Jinak je taková služba prakticky bezcenná.
  • Požadujte rovnocenné podmínky a oboustranné sankce v případě porušení povinností vyplývajících z rezervační i kupní smlouvy.
  • V případě nějakého problému je nutné písemně vytknout vady nemovitosti u prodávajícího nejpozději do šesti měsíců od převzetí. Zároveň s tím písemně odstupte od smlouvy.
  • V případě jakýchkoli pochybností se raději poraďte s odborníkem.