Ukázka problémů v různých novostavbách. V malé toaletě je ihned při vstupu do...

Ukázka problémů v různých novostavbách. V malé toaletě je ihned při vstupu do místnosti umývátko špatného typu. Do místnosti se vchází velmi komplikovaně a stejně špatně se i vychází. | foto: Bytecheck

Koupili paskvil za 8 milionů. Nový byt v Praze byl obrovskou chybou

  • 561
Radim a Ludmila z Prahy koupili byt 3+kk v novostavbě v širším centru. S developerem podepsali smlouvu o budoucí koupi a rok a půl čekali na dokončení. Vše vypadalo dobře, prodávající se choval seriózně. Po nastěhování se ukázalo, jak byli naivní.

„Bytový dům byl dokončený pouze s měsíčním zpožděním, což je dobrý výsledek. I přes několik zmatků ze strany prodejce jsme měli dobrý pocit. Zdálo se, že developer je zkušený a ví co dělá. Komunikace sice někdy vázla, ale nakonec jsme se domluvili,“ říká Radim, který si s Ludmilou koupili byt velký 84 metrů čtverečních se sklepem a garážovým stáním.

„Chtěli jsme například několikrát vidět byt v průběhu stavby s tím, že by jej prohlédl někdo stavebně zdatný. To bylo možné jen jednou před dokončením,“ vysvětluje Radim.

Mladý pár si byt vybíral především podle lokality. „Okolí bytového domu jsme znali a měli rádi. Při výběru bytu jsme kvůli tomu viděli vše příliš růžově. Za osm milionů,“ dodává Ludmila.

Ukázky nepovedených bytů

„Když začnu od garáží, tak jsme si neuvědomili, jak hodně nepohodlné bude, že sklepy jsou jinde než garážové stání a jak je to nepraktické. Věci z kufru auta není možné jednoduše naházet do sklepa, ale musíme je nosit přes půl suterénu.

Sklep je navíc malý. Nemůžeme si nikam dát střešní box na lyže, dvě velká a jedno malé kolo se tam téměř nevejdou, přívěs za kolo pro dítě máme v bytě. Pneumatiky od auta mám naštěstí uskladněny v autoservisu. Nikde v domě není možné jízdní kola opláchnout od bahna,“ popisuje problémy Radim.

Vybavení 3+KK jako v devadesátkách

Může se hodit

Club Ocean

Club Ocean - bydlení pro mladé s vysokými nároky.

Více malých bytů k prodeji na Reality.iDNES.cz.

„Spoléhali jsme na developera, že zajistí dostatečný technický dozor, ale výsledná kvalita není ideální. Inspektor nemovitostí našel v bytě téměř 100 vad a nedodělků, které většinou stavební firma opravila, ale některé byly tak zásadní, že jsem k nim řemeslníky od developera nepustil. Při opravách by toho zničili daleko víc. Opravím to raději sám,“ říká zklamaný Radim.

„Kdybych kupoval znovu, prosadil bych si do smlouvy častější návštěvy v průběhu stavby a možnost mluvit do výsledné kvality a vše bych se snažil včas podchytit.“

Radim s Ludmilou mají v bytě o rozloze 84 metrů čtverečních jednu koupelnu s WC a vanou, pak druhé WC s umývátkem. „To se nám nyní zdá s odstupem na tuto velikost bytu nedostatečné, chtěli bychom blízko obývacího pokoje malou koupelnu s vanou pro děti a pro návštěvy a dále samostatné WC. Pak další soukromé WC se sprchovým koutem a umyvadlem, přístupné přes šatnu z naší ložnice. Šatna nám strašně chybí. Máme jen skříně v ložnici, které jsou u stěny se zásuvkami pro televizi,“ dodává Radim.

Ukázka problémů v různých novostavbách. Pohled z koupelny na dveře, které se...
Ukázka problémů v různých novostavbách. Výklenek pro pračku vypadá jako chytré...

Dveře naráží do otopného žebříku (vpravo). Do výklenku se klasická pračka 60×60 cm nevejde.

„V bytě dále chybí pořádná komora, ve které by byl například vlastní zásobník teplé vody, místo pro pračku, sušičku a nějaké police. Nyní máme pračku v koupelně a sušičku máme nad ní. Za prvé to vypadá zvláštně, a za druhé sušička vypouští mnoho páry. Větrák je propojený s osvětlením, spouští se pouze při rozsvícení. Máme neúměrně malou vstupní chodbu. Návštěvy vchází do bytu postupně za sebou, jinak by narážely do lidí, kteří si odkládají oblečení,“ zoufá si Ludmila, která přiznává, že když si byt vybírali, z měřítka plánku si to vůbec neuvědomili.

Problémy jsou i technického rázu. „Netěsní nám okna, i když je stále díky reklamaci seřizují (buď jde klika velmi ztuha a okno těsní, nebo jde přiměřeně otevřít, ale slyšíme hluk z ulice spárami okna), z balkonů stéká voda z jednoho na druhý, takže náš je vystaven vodě z tří balkonů a má stále špinavé zábradlí. Řešením by byl odvod vody třeba v rohu balkonu“, uzavírá Radim.

Sepište si své potřeby před koupí

Při výběru bytu se soustřeďte na své budoucí potřeby i současné návyky. Je jasné, že budete muset některé změnit, ale nesmí vás omezit do míry, že si na nové bydlení budete jen těžko zvykat.

V první řadě si sepište vybavení, které máte ve svém současném bydlení, nebo byste jej chtěli pořídit a jak budete svou nemovitost používat - zvete návštěvy, přespává u vás rodina, sportujete, jezdíte na hory? Poté se poraďte se svým inspektorem nemovitostí nebo architektem, jestli je konkrétní dispozice pro vás vhodná či ne. Zaměřte se na detaily a věnujte se i sklepům a garážovým stáním.

Reality pod lupou

Koupili jste bydlení a máte s ním problémy? Budete rekonstruovat a chcete vědět, na co si dát pozor? Nechcete se nechat podvést při realitních transakcích? Jednejte zodpovědně a sledujte náš seriál Reality pod lupou.

Projekt chce ukázat, že každý problém s nemovitostí lze řešit s minimem ztrát a také jak důležitá je prevence. Svůj boj s bytem či rodinným domem nám zašlete ZDE.

Seriál je společným projektem rubriky Bydleni.iDNES.cz a specialistů ze společnosti Bytecheck, kteří se zabývají technickým prověřováním nemovitostí.