Koupání je přísně dovoleno

Sednout do rozpáleného auta či na kolo a strávit spoustu času cestováním, aby si člověk mohl dopřát pár temp v přeplněném veřejném bazénu nebo na pláži obsypané lidmi - to není vždycky radostná představa.
to není vždycky radostná představa. Pro majitele rodinných domů je tu jedno řešení - malý či větší soukromý bazén.

V našich klimatických podmínkách se bazén používá asi tak čtyři měsíce v roce. Proto prvním krokem by měla být rozvaha, kam bazén umístit. Buď se budete dívat z oken do zahradní zeleně na to, jak se mění po celý rok, a jen tušit, že je za ní skrytý bazén, nebo si jej umístíte přímo před okna. Je sice pravda, že během provozních měsíců je kolem něj živo, ale po zbytek roku bývá nutné zakrýt jej plachtou.

Aby voda byla čistá

Jedním ze základních pravidel při udržování kvalitní vody v bazénu je její pH. To by se mělo pohybovat mezi 7 až 7,4. Důležitou součástí bazénů je i filtr. Můžete si vybrat například mezi kartušovou a pískovou filtrací. U té první se špinavá voda čistí přes kartuši, která je silonová či molitanová (ta se používá spíše v malých bazénech). Ta se uplatní spíše u menších zahradních bazénů. Existují však i typy pro více než dvacetikubíkové bazény. Další možností je písková filtrace. Tam čerpadlo žene vodu přes nádobu s pískem, který ji čistí. Pokud jde o rozdíly mezi těmito typy filtrací, pak platí, že kartuši musíte ručně vyndat a vyčistit, pískový filtr má automatické proplachování. Rozšířeným způsobem k udržení čisté vody v bazénu je dezinfekce chlorem. Chlor se kupuje stabilizovaný v tabletách. Zvláště pro ty, kteří mají na chlor alergii nesnáší ho hlavně děti - však existuje další možnost úpravy vody bez chloru. Podmínkou je pískový filtr u bazénu. Systém Amur je ekologicky nezávadný čistící systém, který pracuje na systému elektrolýzy. Elektrický proud prochází mezi dvěma elektrodami instalovanými ve filtračním systému. Tím se do vody uvolňuje stříbro, zinek a měď, díky kterým se voda ošetří. Podmínkou správného fungování je "srovnaná" voda - musí mít správné pH 77,4. Pokud se však ve vodě vyskytuje větší množství mastnot, pak je na jejich rozpuštění možné použít chlor. Systém Amur přijde na 11 995 korun.

Krycí plachty

Padání nečistot do bazénu může zabránit krycí plachta, která uchrání hladinu nejen před listím, ale udržuje i teplou vodu. Pořídíte ji od pěti tisíc korun, záleží však na její velikosti a výrobci. Za rolovací zařízení pro plachtu zaplatíte asi od osmi tisíc, za pohodlí automatiky je nutné si připlatit. Zařízení na ohřev vody přijde asi na dvacet až čtyřicet tisíc, avšak měli byste počítat s vyššími provozními náklady. Existují také takzvané solární plachty. Zabraňují padání nečistot do bazénů. V době, kdy je vzduch teplejší než voda, bazén vyhřívají, za chladu brání úniku tepla z vody. Metr čtvereční stojí asi tři sta korun. Lamelová plachta se zase uplatní u rodin s malými dětmi. Díky pevnosti se neprotrhne, ani když ni spadne menší dítě. Za metr čtvereční zaplatíte asi od tisíce korun a výš.

Odvodnění kolem bazénů

Kvůli bezpečnosti i čistotě vody v bazénu je vhodné mít kolem něj vytvořený odvodňovací systém na "přebytečnou vodu". "K odvedení přelité vody z bazénu je možné použít program ACO Self nebo ACO Nerez. Zákazník má volbu mezi polymerbetonovým žlabem s pozinkovaným roštem nebo žlabem z nerezové oceli s roštem z nerezi, případně z plastu. Především pro kryté bazény doporučujeme nerezovou ocel vzhledem k estetickým a hygienickým vlastnostem materiálu" říká Miroslav Prokop z firmy ACO Stavební prvky, která se specializuje na odvodňovací systémy.

Typy bazénů:

* kruhové nadzemní bazény prodávají se od průměru 3,5 metru asi za devět až deset tisíc korun. Můžete je rozmontovat a odvézt na chatu v kufru osobního auta.

* cena zapuštěných bazénů závisí na materiálu, ze kterého jsou vyrobené. Nejlevnější bývají bazény z měkčené fólie o tloušťce 0,4 nebo 0,6 mm, běžný zahradní bazén lze pořídit do sta tisíc korun. Odolnější jsou těžké fólie tlusté až 1,5 mm s textilní vložkou, cena u polyesterových bazénů až 250 tisíc korun a klasických bazénů z betonu obloženého keramikou či mozaikou i 300 tisíc korun.

Víte, že...

* před vstupem do bazénu byste se měli osprchovat

* v bazénu o rozměrech zhruba 4 x 8 metrů si už zaplavete, pokud si budete chtít zaskákat do vody, pak by měl bazén být hlubší než 120 až 150 centimetrů; k plavání postačí dospělému člověku hloubka 90 centimetrů