Kondenzační kotel Class B Premium EVO Ariston má integrovaný zásobník s objemem...

Kondenzační kotel Class B Premium EVO Ariston má integrovaný zásobník s objemem 40 litrů. Hodí se v situacích, kdy je zapotřebí velké množství teplé vody, protože je schopen ohřát až 27,6 litru za jedinou minutu. | foto: Ariston

K ceně kondenzačního kotle přidejte i náklady na spalinovou cestu

  • 30
Vytápění tvoří v domácnostech až 60 % z celkového objemu spotřebovaných energií. Úsporně však topí jen část domácností. V Česku by se proto mělo vyměnit kolem 360 tisíc nevyhovujících kotlů. Na „kotlíkové“ dotace však každý nedosáhne.

O způsobu vytápění se však nerozhoduje jen v Česku. Nelibost vyvolalo nařízení Evropské unie, která od září zakázala výrobu atmosférických kotlů. Až do roku 2018 sice platí výjimka pro kotle do 10 kW výkonu a kombinované kotle do 30 kW běžně používané pro vytápění rodinných domů (v komínové verzi), ale to jsou jen tři roky. A co pak?

Lidem se nechce platit za nové kondenzační (a dražší) kotle, až jejich atmosférické doslouží. Ozývají se také hlasy, že výměna atmosférického plynového kotle za kondenzační nebude v některých případech možná.

Kondenzační kotle totiž produkují velké množství kondenzátu neboli vody uvolněné ze spalin, což vyžaduje její odvod do odpadového potrubí. Toto napojení však prý nelze z technického hlediska provést všude.

Informační LED displej zobrazuje aktuální stav kotle.

„Tohoto problému bych se nebál, odvod kondenzátu lze snadno vyřešit třeba jednoduchým přečerpávacím zařízením, jehož cena se řádově pohybuje kolem 1 500 korun,“ tvrdí Ivan Talába, senior konzultant servisu Ariston Thermo.

Za pravdu mu dává i Jiří Wagner ze specializované firmy Wagner instalace, která působí v Čechách i na Moravě.

„Odvod kondenzátu je u kondenzačních kotlů samozřejmě nutný. Pokud je v místnosti odpad nebo prochází místností odpadní stoupačka, máte vyhráno, můžete se napojit. V případě, že tato možnost není, lze použít malá čerpadla pro odvod kondenzátu. Za poslední roky jsme však toto řešení museli použít jen ve třech případech. Jinak se nějaký odpad vždy našel, třeba i za zdí vedlejší místnosti,“ konstatuje zkušený odborník.

Největší výhrady však směřují vůči finančním nákladům, kromě kotle se náklady navyšují o nové spalinové cesty, lidé se bojí vyšších nákladů na servis i na náhradní díly. Zejména se však obávají výměny otopných těles, protože radiátory nebudou mít odpovídající tepelný výkon.

„V případě otopných těles bývají stávající radiátory většinou předimenzované, proto není potřeba je měnit. Ve spoustě případů mívají navíc lidé už zateplené domy, zatímco topný systém byl spočítaný na původní stěny,“ upozorňuje Jiří Wagner.

Někteří odborníci vidí nejraději kombinaci kondenzačního kotle a podlahového vytápění. „Celková úspora energie při současném použití kondenzačního kotle a podlahového vytápění oproti klasickému plynovému kotli a otopným tělesům může investorovi přinést celkovou úsporu 25 až 30 % energie na vytápění, tvrdí Ing. Pavel Vlach ze společnosti KKH.

Od radiátorů po čidlo

Pro ty, kteří si staví nový dům, vyjde pořízení instalace odtahu spalin u kondenzačních kotlů dokonce levněji než u atmosférických, které vyžadují nerezový odtah, protože se obvykle používá plast.

„Plastový odtah může být zvolený právě díky nižší teplotě spalin, která u kondenzačních kotlů bývá pouze okolo 70 °C, zatímco u atmosférických kolem 150 ° až 180 °C,“ vysvětluje Ivan Talába.

 Plynový kondenzační nástěnný kotel Vitodens (6,5 až 35 kW) má modulační rozsah až 1:4, nabízí regulaci na konstantní teplotu nebo ekvitermní provoz. Pro ten je potřeba jako příslušenství zakoupit čidlo venkovní teploty.

„Topný okruh v České republice by měl být podle nadmořské výšky dimenzován na teplotu -12, -15, respektive -18 °C. Topná sezóna začíná zhruba v září a končí přibližně v květnu, což je opět dáno lokalitou, nicméně v tomto období je přibližně pouze 10 procent času nutné vytápět na maximální teplotu topného média, tedy vody v otopné soustavě,“ doplňuje Ivan Talába ze servisu Ariston Thermo.

Každý, kdo si pořizuje nový kotel, by měl také zvolit kotel s odpovídajícím výkonem a regulaci, díky níž bude i se stávajícími otopnými tělesy kotel schopný dosáhnout vysoké účinnosti.

Ovladač Sensys pomáhá regulovat spotřebu energie.

To se nepovedlo paní Jiřině Salákové z Prahy 5. Po smrti manžela i bratra musela urychleně vyřešit vytápění staršího rodinného domu sama. Spolehla se na doporučení topenářské firmy, která jí plynový kotel dodala a nainstalovala.

„Jenže regulace stále nefungovala, jak měla, tak přišel na pomoc kamarád mé spolužačky. A jen nevěřícně vrtěl hlavou: vždyť vám sem dali kotel, který by vytopil dva takové domy, jako je ten váš. Zbytečně jsem zaplatila spousty peněz navíc,“ říká smutně žena s humanitním vzděláním.

Může hodit

Rezidence Výhledová

Rezidence Výhledová - Smart Home = umožní na dálku ovládat topení, klimatizaci, žaluzie a mnohé další.

Další byty k prodeji v Praze na Reality.iDNES.cz.

Ceny kotlů se samozřejmě liší. „Na trhu je dnes nepřeberné množství značek a samozřejmě každý má ́ten nejlepší ́. Ty nejlevnější mívají zpravidla základní regulaci bez venkovního čidla, samozřejmě jak cena stoupá, stoupá i vybavení kotle,“ říká Jiří Wagner.

Při rozhodování o pořízení kotle se proto vyplatí využít služeb specializované firmy, s níž už má někdo ve vašem okolí dobrou zkušenost, případně se obrátit na nějakou poradenskou společnost, která dokáže poradit jak s výběrem konkrétního kotle, tak také s tím, zda můžete dosáhnout na takzvanou kotlíkovou dotaci a dokáže vám vypracovat i energetický posudek, který je pro žádost nezbytný.

Dotace nedostane každý

Česko počítá, že na pořízení kotlů (na tuhá paliva, plynové kondenzační kotle – ovšem nikoli na výměnu tam, kde se již topí plynem, tepelná čerpadla, solárně-termické soustavy na přitápění nebo ohřev teplé vody a mikroenergetická opatření, omezující tepelné ztráty) přispěje devíti miliardami korun. Žádosti se podávají na krajské úřady.

Příspěvky jsou určené jak na pořízení ekologického zdroje vytápění, tak také na náklady na jeho instalaci. Ty totiž nebývají nízké. „Třeba cena spalinové cesty u plynového kotle může být podle její náročnosti klidně i polovina ceny kotle,“ upozorňuje Jiří Wagner ze společnosti Wagner instalace.

Kondenzační plynový kotel NAOS K4 má řídící jednotka Honeywell. Vyrábí se s výkonem od 5 do 24 kW a v různých barevných provedeních: bílá, černá, červená, stříbrná.

Výše podpory je odstupňovaná podle typu zdroje, pohybuje se od 70 % do 80 %, dalších 5 % navíc dostanou domácnosti v krajích se zhoršenou kvalitou ovzduší, jejichž seznam připravilo ministerstvo životního prostředí, maximální výše uznatelných nákladů je 150 tisíc.

„Pro získání kotlíkové dotace je třeba splnit řadu podmínek a doložit různé formuláře. Proto dotační podpora počítá například i s příspěvkem na služby energetického specialisty,“ říká Vladimír Vácha, mluvčí společnosti E.ON. Abyste dotaci získali, musí projektová dokumentace zahrnovat i energetický posudek.

Na každý zájemce však na dotaci dosáhne. Nesmí totiž topit „do vzduchu“. Je třeba zabránit dosavadním únikům tepla z domu. To znamená výměnu starých oken, zateplení půdy, zajištění střechy proti profukování, opravu poškozené fasády či snížení vlhkosti základů a podobně.