Vilu Tomáše Bati za socialismu hyzdila nevzhledná přístavba. Ta je dnes pryč, naopak se vrátily zahradní prvky z režných cihel

Vilu Tomáše Bati za socialismu hyzdila nevzhledná přístavba. Ta je dnes pryč, naopak se vrátily zahradní prvky z režných cihel | foto: Dalibor Glück, MAFRA

Komunisté ji vykradli, pionýři zachránili. Perlou Zlína je Baťova vila

  • 9
V 50. letech komunisté vilu přestavěli na dům pionýrů, zrušili drobnou zahradní architekturu od Jana Kotěry a k domu přidali nevzhlednou přístavbu. Po roce 1989 se nově postavené bouralo a to zničené stavělo. Zahradu od architekta Františka Thomayera už nikdo nezachrání. V 80. letech ji rozřízla čtyřproudá silnice.

Zlínský podnikatel Tomáš Baťa si nechal vilu navrhnout v roce 1909. Práci zadal vizovickému staviteli Františku Novákovi. S jeho prací však zřejmě nebyl spokojen, protože pak oslovil významného architekta Jana Kotěru, aby projekt přepracoval.

Tak se v roce 1911 změnila tvář i dispozice vily. Podle principů anglických domů navrhl v přízemí společenskou část s centrální halou a v patře obytné pokoje. Před dům přidal dva altány a pergolu, na střechu posadil věžičku. Na výzdobě se podílel pražský malíř František Kysela. Do vily, kde trvale žil, si Baťa zval přátele, obchodní partnery a osobnosti, u kterých hledal inspiraci.

V roce 1951 komunisté vilu přebudovali na dům pionýrů a mládeže. Ovládli ji mladí chemici, modeláři a rybáři

Později na zahradě přibyly od Kotěry dva domky, pro zahradníka a pro vrátného, část interiérů upravil František Lydie Gahura. Poslední změnou za Baťova života byla úprava pergoly. V roce 1932 Baťa zahynul při leteckém neštěstí.

Ve zlínském domě dál žila jeho žena Marie, přečkala tu i válku. Na pozemku přibyly garáže a bazén. „Po odchodu Marie Baťové do zahraničí v roce 1946 byla vila znárodněna. Nejprve z ní správci národního podniku Baťa dosazení komunisty odcizili vše, co mělo cenu. Vilu odpečetili a věci nenápadně odváželi v dětském kočárku,“ říká Pavel Velev, výkonný ředitel Nadace Tomáše Bati. Pak tu bydleli obecní nájemníci a sídlilo zde Ústředí pro hospodaření zemědělskými výrobky.

Pavel Velev, výkonný ředitel Nadace Tomáše Bati v pracovně obuvnického magnáta

V roce 1951 komunisté vilu přebudovali na dům pionýrů a mládeže. Ovládli ji mladí chemici, modeláři a rybáři. „V kroužcích se více tvořilo než ničilo, proto devastace oproti vilám, kam se nastěhovala armáda, nebyla tak velká,“ hodnotí Pavel Velev. Přízemí, kde byla část nábytku zabudovaná do zdí, zůstalo ve slušném stavu, přežily i vitráže od Františka Kysely.

Z noblesní zahrady navržené architektem Františkem Thomayerem však zmizely drobné stavby a korunu destrukci pak zasadila čtyřproudá silnice, která zahradu v 80. letech rozřízla vejpůl a spojila centrum Zlína se sídlištěm.

Opravy vily Tomáše Bati stály milion dolarů

Návrat Bati juniora

Když se po roce 1989 do vily vrátil Tomáš Baťa mladší, nemohl prý svůj rodný dům poznat. Měl břízolitovou omítku, sokl obložený keramickými pásky, okna a dveře natřené hnědou barvou, dvůr byl vyasfaltovaný. V letech 1991 až 92 vilu restituoval a vložil do jmění nově založené Nadace Tomáše Bati.

Modeláři a chemici z vily odešli v roce 1995, dva roky nato začala rekonstrukce do původní podoby. Opravy stály milion dolarů. Slavnostní otevření proběhlo 1. května 1998.

Mladí modeláři a chemici z vily odešli v roce 1995. Za dva roky začala rekonstrukce

Dnes ve vile sídlí Baťova nadace. Konají se tu koncerty, přednášky, kurzy či svatby. Na oslavy Prvního máje sem každoročně chodí kolem 3,5 tisíce lidí. Kolem vily postupně přibývají dřevěné sochy z pravidelných sympozií. Vilu čas od času navštíví významné osobnosti, v posledních letech třeba prezidentský pár.

FAKTA O VILE TOMÁŠE BATI

Adresa: Gahurova 292, Zlín
Postaveno: 1909 až 1912
Autor prvního projektu: František Novák
Autor konečné podoby: Jan Kotěra
Původní zahrada: Jan Kotěra, František Thomayer
Styl: spojení neoklasicismu s řešením anglického typu rodinného domu
Dnešní vlastník a uživatel: Nadace Tomáše Bati
Pravidelné akce: baťovská oslava 1. máje, sochařské sympozium Dřevo (červen)
Možnosti návštěvy: svatební obřady za šest tisíc korun, prohlídky a odborné přednášky pro školy zdarma, půjčovné v knihovně 10 korun za knihu.