Kompletní proměna starého bytu

Kompletní proměna starého bytu - Kompletní proměna starého bytu | foto: Kateřina Mlejnková, iDNES.cz

Kompletní rekonstrukcí získal mladý pár prostorný třípokoják

  • 108
Mladý pár plánuje kompletní rekonstrukci zděného bytu 2+1 v centru Pardubic. Má rozlohu 90 metrů čtverečních, je ve třetím patře a pochází přibližně z roku 1940. Nejprve se musí upravit dispozice bytu, doporučovala bych ale zachovat původní parkety, radiátory topení a nová plastová okna. Vše ostatní bude nutné upravit a zrekonstruovat.

Článek je součástí poradny
 Jak zařídit byt

Než začala rekonstrukce - ZDE


Dobře zvolená dispozice je základ. Nábytek je až druhou fází, nicméně výrazně ovlivňuje a určuje prostorové řešení.

Byt má sloužit zatím pouze pro mladý pár, až později přibudou děti. Mělo by tedy být vše ve stavu, který nebude vyžadovat již žádné výrazné úpravy, kromě pořízení potřebného vybavení pro miminko.

Obývací pokoj se spojí s kuchyní
Vzhledem k požadavku zadavatelů - sloučit kuchyň s obývacím pokojem - jsem kompletně zrušila komoru se spíží a předsíňkou pro vstup na balkon. Tím se zvětší prostor kuchyně ze zhruba 19,4 m2 na necelých 25 m2.

To je již prostor, kam se vejde větší kuchyň s rozkládacím jídelním stolem. Zůstane i prostor pro sedací soupravu a další potřebné vybavení, jako je televizní stolek, konferenční stolek a podobně.

Kuchyňskou linku jsem navrhla ve tvaru L, s vestavnou chladničkou. Vestavbu jsem volila jednoznačně z estetického hlediska, aby nerušila celkový dojem pokoje.

Zadavatelka si přála umístit troubu do větší výšky, takže jsem jí vyhověla, ovšem nemohu takovou věc doporučit.

Důvodů je několik:
1. Pokud si přirozeně pořizujete odsavač par, tak to není jen pro to, že ho využíváte při vaření, ale přece také při pečení! (Jistě si vzpomenete kolik horkého vzduchu jde ven z trouby při pečení). 

2. V případě, kdy spojujeme kuchyň se společenským prostorem, bych rozhodně volila variantu s troubou pod pracovní deskou a pod digestoří. A to právě kvůli úniku pachů a horkého vzduchu, kdy kousek od vás bude sedět návštěva a vy budete připravovat ke slavnostní večeři například rybu!


Poličky a TV stolek nepůsobí v obýváku mohutně

Nevyužila jsem možnosti vytvoření malého barového pultu, i když prostor by se ještě našel. Zdálo se mi, že by takový pult v místnosti vytvářel spíše překážku, která by se neustále obcházela.

S výběrem barvy, kterou si majitelka bytu přála pro kuchyň a stěnu, naprosto souhlasím. Obě barvy k sobě jdou a působí útulným dojmem.

Pozor ovšem na výběr barvy potahové látky na pohovku. Nebyla to jednoduchá volba, nicméně dnes každá solidní firma vyrábějící sedací soupravy používá v případě světlých a bílých odstínů látky s teflonovou úpravou. Nábytek doporučuji pořídit přirozeně ve stejném odstínu jako kuchyňskou linku. 

Hala se zmenšila a koupelna zvětšila
Hala je opravdu pro potřeby zadavatelů zbytečně velká, souhlasím tedy s jejím zmenšením. Společně s halou jsem řešila i novou podobu koupelny.

Zadavatelé chtěli koupelnu zvětšit, přitom zachovat samostatné WC a umožnit vstup do koupelny i z ložnice.  Původní WC jsem spojila s koupelnou a ještě posunula  směrem do ložnice.

Vznikl tak prostor navíc i pro sprchový kout a pračku s malým úložným prostorem. WC jsem vytvořila nově směrem do prostoru haly, čímž se posunuly dveře do kuchyně.

V hale jsem vytvořila dvě protilehlé stěny vestavných skříní. Byl to samozřejmě záměr. Vzniká zde spoustu úložného prostoru jak pro oděvy, tak i pro boty, kabáty, úklidové prostředky a podobně.

Záměrně jsem je vytvořila i stejné, aby se hala opticky dočistila a vše bylo vždy podle potřeby uklizeno – každý pár bot nebo kabát se hned uklidí za dveře skříně a nic není vidět. Žádné poházené papuče, žádné hory bund a kabátů na věšáku, takže už tam skoro nikdy není místo pro kabát návštěvy…

Umístila jsem zde ještě křesílko, které je určitě příjemné při obouvání, popřípadě sedadlo pro návštěvu jež čeká v hale.

V koupelně jsem volila barvy přírodní, světlé. Podlaha je v tmavším pískovém odstínu, až dočervena. Přiznám se, že se mi příliš nezamlouval návrh zadavatelů použít zde dřevěnou podlahu a to nejen z estetický, tak především i z praktických důvodů.

Dřevo je přírodní materiál, který velmi výrazně reaguje na vodu. Nejen v klasické formě, ale i ve formě páry. Samozřejmě jsem se s takovým případem již setkala a předpokládám, že taková podlaha je náležitě ošetřena, ovšem v odpovídající cenové relaci.

V koupelně bylo nutné zachovat světlík a tak v celém prostoru vzniká tzv. zub, který ale docela příjemně odděluje vanu a sprchový kout. Stěna světlíku je přímo proti dveřím a umístila jsem na ni koupelnový radiátor.


Koupelna se výrazně zvětšila

Vpravo od dveří naproti vaně jsem umístila dvojumyvadlo, nalevo od dveří skříňku na uložení kosmetiky, a pračku. Na přání majitelky jsem zakomponovala schůdek k obezděné vaně i dveře do ložnice. Místnůstka se samostatným WC není nejmenší a vejde se zde i malé umyvadlo.  

V ložnici je minimum nábytku
Velký pokoj jsem nechala v původní podobě, pouze se zmenšil o záběr koupelny. Stále zde ale vychází dostatek prostoru pro velké dvojlůžko s nočními stolky a případně s toaletním stolkem, prostor pro komody, kde by se daly umístit i vysoké skříně.

Vzhledem k dostatečnému prostoru v hale,  bych ale ložnici nezaplňovala skříněmi a ponechala bych pouze středně vysoké komody. V pokoji zůstává stále dost prostoru i pro případné umístění postýlky pro miminko.

Vše jsem se snažila barevně přizpůsobit zelené, kterou si zadavatelé přáli do ložnice použít. Nezrušila jsem ani dveře spojující oba pokoje, neboť v budoucnu, až bude ve vedlejším pokoji malé dítě, usnadní se tak kontakt s rodiči.

Ve zbylém malém pokoji jsem neřešila skoro vůbec nějaké vybavení, neboť nyní má sloužit pouze jako pracovna, studovna a ložnice pro hosty. Tudíž předpokládám, že by zde byl použit i nábytek, který zadavatelé vlastní.

Rozpočet stačí na vybavení
Co se týče finančních možností zadavatelů, částka cca 500 tisíc korun na stavební úpravy i nábytkové vybavení, a to se nezmiňuji o dalších nadstandardních požadavcích, rozhodně není dostačující!

Umím si představit, že za takovou sumu pořídí kompletní nábytkové vybavení zhotovené na zakázku. Konkrétně novou kuchyňskou linku včetně spotřebičů, jídelní set, sedací soupravu s potřebným vybavením pro obývací část, vestavné skříně do haly, kompletní vybavení ložnice včetně skromnějšího vybavení pracovny. Troufám si říci, že by zvládli i pračku a nějakou tu skříňku do koupelny.

ORIENTAČNÍ ROZPOČET

KUCHYŇ
Kuchyňská linka vč. spotřebičů 
Jídelní stůl rozkládací + 4 židle
OBÝVACÍ POKOJ
Konferenční stolek
TV stolek + 2 ks police
Sedací souprava (2+1+1)
HALA
Vestavné skříně do haly  
Křeslo do haly
LOŽNICE
Komody zásuvkové 3 ks  
Noční stolky 2 ks
Toaletní stolek vč. zrcadla 
KOUPELNA A WC
Pračka samostatně stojící
Skříňka do koupelny vysoká
Dvojumyvadlo se skříňkou
Zrcadlo s poličkou
Vana k zabudování     
Sprchový kout
Sanita     
Závěsná WC mísa
PRACOVNA + POKOJ PRO HOSTY
Pracovní stůl vč. příslušenství 
(stůl vč. kontejneru, 3 ks skříňka)
Pohovka rozkládací  

CELKEM   


150 000 Kč
14 800 Kč

7 600 Kč
9 450 Kč
45 000 Kč

85 000 Kč
6 900 Kč

28 300 Kč
6 200 Kč
5 900 Kč

12 500 Kč
6 100 Kč
15 000 Kč
4 500 Kč
5 500 Kč
       4 900 Kč
25 000 Kč
3 200 Kč

37 000 Kč

20 000 Kč

492 850 Kč


Financování stavebních prací závisí na konkrétním projektu a stavební firmě, jež je bude provádět.

Mohu zadavatelům doporučit, aby rozhodně nikam nespěchali a byli trpěliví. Doporučuji v první fázi zvolit finální návrh a nechat si připravit od stavební firmy či architekta rozpočet se všemi náležitostmi. Nábytkové vybavení lze řešit na etapy a byt tak postupně dovybavovat.

Už příští pátek 24. března si budete moci přečíst o dalším bytě čtenáře, který si bytová designérka vybrala k proměně.

Připravili jsme pro vás novou poradnu - Jak si zařídit byt. Na e-mail nebo na adresu iDNES - Reality, Karla Engliše 519/11, 150 00  Praha 5 – Smíchov můžete posílat plánky svých bytů či pouze jednotlivých pokojů (pokud budete chtít například poradit jen s obývacím pokojem či koupelnou), které se chystáte nově zařídit, fotografii původního stavu bytu a své požadavky na změnu, finanční možnosti apod.

Jeden týden představíme vybraný byt a druhý týden návrh architektky nebo bytové designérky na změnu podle přání čtenáře. V článku o proměně se dozvíte i zajímavé informace a rady o zařizování bytu, přiložena bude rovněž vizualizace bytu.