Malý byt vyžaduje dokonalé řešení.

Malý byt vyžaduje dokonalé řešení. | foto: vizualizace Kateřina Mlejnková

Kompletní proměně bytu 1 + kk pomohl radikální řez

  • 27
Čtenářka s těžkou skoliózou páteře by potřebovala poradit s kompletním řešením dispozice staršího bytu 1 + kk. Největším problémem je prostor se sprchovým koutem a toaletou. Má totiž pouhých 1,7 metru čtverečních.

Požadavky čtenářky:
*
Kompletní řešení dispozice bytu včetně nábytkového vybavení pro jednu osobu (ženu, která má těžkou skoliózu páteře).
* Čtenářka preferuje větší množství úložného prostoru a plánuje podlahové topení.
* Z místnosti, kde je nyní kuchyňská linka, by ráda vytvořila šatnu.
* Důležité je vyřešit koupelnu - umístění pračky a malé koupací vaničky.
* U dveří do pokoje by měl být větší kuchyňský kout do L a nad ním patro na spaní pro návštěvy.
* V pokoji musí být místo na cvičení a domácí práce.
* Byt má rozlohu 33 m2.


 
Půdorys bytu.


Při navrhování jsem se rozhodla pro razantnější změny, než čtenářka požadovala. Pokud má byt vyhovovat požadavkům majitelky a zároveň být především praktický, funkční a esteticky zajímavý, chce to radikální řez. Přesto že se nabízí několik různých řešení dispozic, zvolila jsem následující.

Největší oříšek - koupelna
Hlavním cílem bylo vytvořit funkční koupelnu s ohledem na zdravotní problémy čtenářky, dále pak praktickou a dostatečně velkou kuchyni, protože čtenářka hodně a ráda vaří, a v neposlední řadě pak hlavní a jediný multifunkční pokoj.

S ohledem na uvedené problémy se zády, o kterých se čtenářka zmínila, bych jí nedoporučovala volit vanu. Do prostoru koupelny by se vešla pouze nejmenší velikost vany - spíše vanička, která by neposkytovala potřebný komfort.

Kompletní přeměna bytu 1+kk

Volila jsem tedy sprchový kout, který v koupelně nejen zabere výrazně méně místa, ale je i velmi účelný. Vstup a výstup nijak neomezuje pohyb, lze do něj umístit masážní sprchu, sedátko a jiné doplňky. Zástěna s posuvnými dveřmi navíc rovněž neomezuje prostor.

S ohledem na velikost koupelny jsem zvolila umyvadlo se o šířce 55 cm. Nad toaletou je umístěný otopný žebřík. Do výklenku, kde bylo dříve okno, jsem umístila skříňku pro uložení hygieny a čistících prostředků.

Barvu obkladů jsem volila nadčasovou v kombinaci antracitu a béžové. Pokud by se antracit zdál příliš tmavý, lze jej nahradit i jinou barvou.

Kompletní přeměna bytu 1+kk

Místo šatny kuchyně
Druhým důležitým cílem bylo vytvořit kuchyni tak, aby pachy, hluk a jiné nedostatky neměly vliv na zbylou část bytu, proto jsem obětovala šatnu a místo ní dala přednost kuchyni.

Do minilinky se vešla vestavná chladnička kombinovaná s mrazákem a veškeré vestavné spotřebiče mimo myčky nádobí. Ta ovšem pro jednu osobu není tak efektní a navíc by zabrala prostor pro nádobí a potraviny.

Linka je opět s ohledem na velikost místnosti světlá. Dvířka jsou bílá v kombinaci se světlým dřevem, které jsem rovněž použila na všechny bytové dveře a další nábytek.

Abych dostala do kuchyně co nejvíce světla, zvolila jsem dvojité prosklené dveře. Další prosklené dveře jsou mezi pokojem a předsíní.

Kompletní přeměna bytu 1+kk

Předsíň i šatna
Ve stěně oddělující koupelnu a pokoj jsem navrhla výklenek, který by měl sloužit jako vestavná skříň nebo malá šatna. Předsíň jsem se snažila maximálně využít. Nechybí tedy věšák, botník, nezbytné zrcadlo a dekorace.

Veškerý prostor mimo koupelnu spojuje jednotná podlahová krytina a barevné stěny. Na podlahu jsem použila pro zútulnění tkaný PVC materiál 2tec2, jenž evokuje textil. Jedná se o velmi trvanlivý materiál, který odolá i extrémní zátěži.

Řešením je patro
Zásadním bodem v místnosti je tzv. "patro", kterému se obvykle vyhýbám, ale v tomto případě, kde jsou i vyšší stropy (3 m), jsem s ohledem na velikost bytu a požadavky čtenářky udělala výjimku.

Kompletní přeměna bytu 1+kk

Oproti klasickým dřevěným masám jsem volila kovovou konstrukci, která působí vzdušně a není tak náročná na údržbu. Kovové je rovněž i schodiště. Do podhledu jsem pak umístila halogenová světla. Kolem lůžka jsem vytvořila několik skříněk s úložnými prostory.

Lůžko má vysoké čalouněné čelo a matraci vysokou 20 cm, aby se co nejvíce zvýšil komfort spaní. Je již na čtenářce, zda by chtěla na tomto patře spát, nebo jej ponechat pouze pro návštěvy, jak uvedla ve svých požadavcích.

Byt je vzdušný a prostorný
Do spodní části bytu jsem volila středně velkou pohovku určenou k trvalému spaní - jedná se o dvojsedák s kvalitním rozkládáním. Rozměr pohovky je 211 x 99 cm a matrace 140 x 195 cm.

Kompletní přeměna bytu 1+kk

Rozkládání zahrnuje oboustrannou matraci, takže se nespí na pohovce, ale přímo na matraci. Navíc je cca 45 cm od země, což je velmi komfortní výška nejen obecně pro starší lidi, ale také pro osoby s omezeným pohybem.
Taburet jsem atypicky navrhla vyšší, aby mohl sloužit i jako židlička ke stolu. Pohovku dále doplňuje konferenční stolek a nízké skříňky, které navazují na pracovní kout.

Z druhé strany pod patrem jsou vysoké skříňky, které by měly sloužit jako knihovna. Malý jídelní stolek jsem umístila k oknu. Na stěně vedle něj je televize spolu s policemi pro uložení CD a DVD.

Myslím si, že i když není byt zaplněný nábytkem, díky čemuž působí vzdušně a prostorně, podařilo se v něm vytvořit dostatek úložných prostor.

Za týden, 19. září, vám představíme úpravu dalšího bytu, který si k proměně vybrala interiérová návrhářka Kateřina Mlejnková.  

Připravili jsme pro vás poradnu - Proměna bytů.
Na e-mail nebo na adresu iDNES.cz - Bydlení, Karla Engliše 519/11, 150 00, Praha 5 - Smíchov můžete posílat plánky svých bytů či pouze jednotlivých pokojů (pokud budete chtít například poradit jen s obývacím pokojem či koupelnou), které se chystáte nově zařídit, fotografie původního stavu bytu a své požadavky na změnu, finanční možnosti apod.

Vždy jednou týdně představíme vybraný byt zároveň s návrhem architekta nebo bytového designéra na změnu podle přání čtenáře. V článku o proměně se dozvíte i zajímavé informace a rady o zařizování bytu, přiložena bude rovněž vizualizace bytu.

Proměny bytů - Všechny články zde