Byt před rekonstrukcí

Byt před rekonstrukcí | foto: iDNES.cz

Kompletní proměna starého bytu v činžáku

Mladý pár si koupil na hypotéku zděný byt 2+1 v centru Pardubic přibližně z roku 1940. Má rozlohu 90 m2. Nachází se ve třetím poschodí. Orientace je na východ a západ. Balkon směřuje na západní stranu.

Článek je součástí poradny
 Jak zařídit byt

V bytě nebyla provedena ještě žádná významnější rekonstrukce, ale je v dobrém stavu.

Okna jsou nová plastová, v pokojích jsou parkety, v hale, koupelně a na WC je teraso, v kuchyni linoleum.
 
Byt je nezařízen, je zde pouze stará kuchyňská linka, vana, toaleta, a v hale stará vestavěná skříň.

Mladý pár se byt chystá kompletně zrekonstruovat, nebojí se téměř žádných stavebních úprav, když nebudou až přehnaně drahé. I zařízení se chystá koupit nové.

Z původního nábytku, který měl ve svém původním bytě, chce zachovat pouze postel, která je vyrobena z bambusu.

Obývací pokoj chce pár spojit s kuchyní, alespoň větším průchodem. Dále chce mít v bytě ložnici a pracovnu, která bude zároveň sloužit jako pokoj pro hosty.

Jak chce mladý pár změnit své nové bydlení?
Současná hala je zbytečně velká, stačila by nám menší pouze na potřebné vybavení - místo na sezení, botník, skříň.  


Mně by se líbilo mít ještě o něco větší koupelnu než nyní (tj. 4,2 m2), a kdyby zde byly ještě dveře do ložnice, bylo by to velice příjemné. Ale netrváme na tom.
 
Určitě bychom v koupelně chtěli použít dřevo. Velice se nám líbí podlahy ze dřeva nebo z korku, a například dřevěné skříňky. Víme však, že na údržbu je dřevo nepraktické, tak bychom si nechali poradit od Vás.
 
Umyvadla bychom chtěli mít dvě, ale stačila by docela maličká. Chtěli bychom zde mít vanu, na tvaru nezáleží, a buď sprchový kout nebo k tomu přizpůsobenou vanu. Kam s pračkou, to necháme na vás.
 
Líbilo by se mi, kdyby byla vana zabudovaná, že by se k ní vyšlo po schůdkách, ale víme, že to je velice náročné na prostor. V koupelně jsme přemýšleli o podlahovém vytápění.

Toaleta by měla být oddělena od koupelny, ale jsme v jistých případech ochotni ustoupit. V případě samostatného WC navíc malé umyvadlo. 

Ložnice nemusí být příliš velká. Pouze aby se zde eventuálně do budoucna vešla postýlka pro miminko. Velkou výhodu vidíme v šatně, ale i vestavěné skříně by nám stačily. Jak již bylo uvedeno, máme bambusovou postel, takže by se styl měl přizpůsobit jí.

Pracovna a pokoj pro hosty, zde stačí pouze nutný prostor pro vybavení. Tento pokoj může být tak trochu “ošizený“. Bude využíván poměrně málo. Zde budu pouze studovat a bude tu umístěn rozkládací gauč pro hosty.

Když se nacházíme v kuchyni je pro nás důležitý kontakt s obývacím pokojem. Na prostoru by se nemělo příliš šetřit. Měla by zde být i jídelna. V kuchyni by měla být myčka, trouba v úrovni linky, velká lednička. Líbí se nám, když je v kuchyni také tzv. ostrůvek. Měl by tu být velký jídelní stůl z masivního dřeva minimálně pro 4 osoby.
 
V obýváku by měl být dostatek místa pro sezení, opět alespoň pro 4 osoby a televizní stolek. Do toho prostoru potřebujeme také umístit stůl s počítačem.
   
Máme rádi moderní design, ale ne nic příliš extravagantního. Prostředí musí být hlavně útulné. Máme rádi dřevěné podlahy. Nelíbí se nám příliš modrá, v ložnici by mohla být použita zelená, styl kuchyně do tmavě-hnědého dřeva.

V obývacím pokoji jsem přemýšlela o barvě stěn do tmavě-fialové s menším nádechem dohněda.

Co zde není uvedeno, necháváme kompletně na Vás. Pokud by nějaký náš požadavek či přání bylo těžko realizovatelné, samozřejmě dáme na Váš odborný názor.

To vše by se mělo pohybovat okolo 500 tisíc, ale hodilo by se nám celou rekonstrukci rozdělit na 2 až 3 fáze, protože celou částkou nedisponujeme.

Takto vypadá další vybraný byt. Jaký bude výsledek? To se dozvíte za týden v pátek 17. března, kdy vám představíme úpravu bytu. Tu navrhne interiérová designérka Kateřina Mlejnková.

Připravili jsme pro vás novou poradnu - Jak si zařídit byt. Na e-mail nebo na adresu iDNES - Reality, Karla Engliše 519/11, 150 00  Praha 5 – Smíchov můžete posílat plánky svých bytů či pouze jednotlivých pokojů (pokud budete chtít například poradit jen s obývacím pokojem či koupelnou), které se chystáte nově zařídit, fotografii původního stavu bytu a své požadavky na změnu, finanční možnosti apod.

Jeden týden představíme vybraný byt a druhý týden návrh architektky nebo interiérové designérky na změnu podle přání čtenáře. V článku o proměně se dozvíte i zajímavé informace a rady o zařizování bytu, přiložena bude rovněž vizualizace bytu.