Komfortní bydlení umocní bazén

  • 12
Životní styl se velmi rychle mění. Dokladem toho je třeba stále více bazénů umístěných v interiérech. Pro rodinu znamenají příjemné zážitky v soukromí vlastního domu. Pro místo bazénu je důležitá orientace domu. "Ideální je, aby byl bazén orientován na jih nebo jihozápad," říká architekt Patrik Tichý.
"Pěkné je umístění v prosklené zimní zahradě." Střecha může být klasická nebo prosklená. Skleněná se potom v létě zastiňuje.

"K zastínění se nejčastěji používají rolety nebo žaluzie," popisuje Tichý. "Střechu je možné využít také k získávání solární energie, a to i v zimě," upozorňuje. Navíc může být interiérový bazén přímo propojen se zahradou, zpravidla terasou. Dveře mohou být otvíravé, ale i posuvné, takže v létě je možné bazén částečně otevřít. Na terasy se často používají k zastínění markýzy nebo také pergoly. Ke každému bazénu patří i rostliny.

"Pokud se chodí do bazénu jen plavat a teplota je kolem patnácti stupňů, jsou vhodné například gardénie, kamélie, vavřín a květiny, jež jsou přes léto venku: speciální druhy palem (phoenix), oleandry, muškáty," vysvětluje zahradnice Vlasta Rypáčková.

Má-li však bazén sloužit i jako zimní zahrada, vytápí se na pokojovou teplotu. "Sem patří rostliny, které mají rády pokojovou teplotu, například některé palmy (kentia), juka, parožnatka, epifytické rostliny, které žijí z vlhkosti vzduchu a světla," říká zahradnice. "Hodí se sem i masožravky," doplňuje. Vždy je vhodné poradit se při výběru rostlin s odborníkem. V květinářství se totiž obvykle prodávají jen základní druhy rostlin. Ty k bazénům, které dobře snášejí vlhkost, jsou jiné.


Bazény se vyplatí koupit do konce dubna. Pak se jejich cena zvýší.