Koberec

Koberec | foto: iDNES.cz

Koberce se vrací do módy. Tlumí hluk a zahřejí

  • 6
Koberec: ano, či ne? To je otázka, kterou si při zařizování interiéru klade mnoho lidí. Jedni je vychvalují, jiní o nich nechtějí ani slyšet. Pravda je někde uprostřed. Koberce do českých domovů stále patří, jen se trochu změnila pravidla - jaké a kam.

Ve druhé polovině minulého století sloužily celoplošné koberce jako podlahová krytina, dnes jsou již na ústupu. Především kvůli údržbě dostávají přednost dřevěné nebo laminátové plovoucí podlahy.

Prim ale stále hrají v ložnicích. Tady můžete zvolit i „huňáč“, protože nejde o příliš frekventovanou místnost. Často se používají také v dětských pokojích. Jsou totiž měkké a teplé.

U celoplošných koberců dostávají přednost světlé, neutrální odstíny, jednobarevné, případně s plastickým nebo méně nápadným vzorem tón v tónu. Jako všude, i zde mají vliv módní trendy.

„Ten současný nahrává velmi nápadným, ostře barevným dezénům a abstraktním kombinacím,“ říká bytová stylistka Petra Prokopová. „Ale pozor, móda se rychle mění.“

V dnešních interiérech se však objevují především koberce kusové. Využívají se totiž jako doplňkové estetické prvky. Tomu se přizpůsobili i výrobci. S novými vzory se tak můžete setkat až třikrát do roka. Hodně koberců také navrhují známí výtvarníci.

„Dekorům stále vládne káro, oblíbené jsou i proužky,“ dává tip Prokopová. „Častěji se kupují také jednobarevné kusové koberce.“ Tak můžete celý interiér zcela sladit do jedné barvy.

Při výběru koberce byste měli mít představu o základním barevném ladění, to znamená, která barva by měla být dominantní. Důležité je také místo, kde bude koberec ležet. Tam, kde se hodně chodí, je lepší ten silnější, odolnější, který se snadno udržuje.

Přírodní, nebo syntetický?
K dostání je mnoho druhů koberců vyrobených z odlišných materiálů a různými technologiemi. „Nejčastěji bývají z polyamidových vláken, která jsou mimořádně pružná a trvanlivá, navíc dobře odolávají špíně,“ vysvětluje prodavačka Jana Ondráčková.

„Téměř samozřejmostí jsou takzvan,nešpinavé‘ úpravy.“ Nejlevnější jsou koberce polypropylenové. Nevýhodou je, že se brzy ochodí. Polyesterové koberce mají obzvláště měkké vlákno, které umožňuje prakticky neomezené barevné možnosti. A co mechanické vlastnosti? Mezi polyamidem a polypropylenem.

Nejstarším kobercovým vláknem, které se využívá i v současnosti především pro svůj přepychový vzhled a přirozenou krásu, je vlna. Ta navíc stárne „elegantně“. Oproti syntetickým vláknům ale hůře odolává špíně a je podstatně dražší. Tyto koberce pocházejí převážně ze zahraničí a metr čtvereční kvalitního koberce pořídíte od 1000 korun výše.

Neméně důležitým kritériem při výběru je rovněž hustota vlákna. Čím je vyšší počet vláken na metr čtvereční, tím je koberec odolnější proti oděru. S tím také souvisí jeho životnost.

Střih, nebo smyčka?
Významným prvkem při výběru koberce je konstrukce. Právě ta totiž určuje jeho kvalitu i vzhled. Rozlišují se tři základní typy: smyčka, střižený vlas a kombinace smyčky se střiženým vlasem.

„Smyčkové koberce jsou velmi trvanlivé a nenáročné na údržbu. Hodí se proto i do namáhaných prostorů,“ říká Jana Ondráčková. Pořizovací cena se může pohybovat okolo pouhých 150 korun za metr čtvereční. Koberce s řezaným nebo střiženým vlasem působí luxusně a jsou příjemné na dotek.

Musíte však počítat s tím, že mají nižší tvarovou paměť než smyčkové koberce a jsou na nich většinou vidět stopy po krocích. Aby se rychle nesešlapaly, musí být hustější. K dostání jsou v různých jakostech, barvách i cenových kategoriích.

Elegantně vypadají koberce vyrobené z kombinace smyček a stříhaných vláken. To umožňuje vytvářet na kobercích plastické vzory.

Jako z pohádky
Za koberce s nadčasovou elegancí je možné označit ty orientální, tkané nebo ručně vázané, z přírodních materiálů a v nepřeberné škále vzorů. Ve specializovaných obchodech koupíte koberec, který pamatuje mnoho generací, ale i zcela moderní.

„Perské koberce mají svoji duši, která zmírní strohost moderního designu. Byt bude s takovým kobercem či ručně tkaným vlněným kelimem určitě útulnější,“ tvrdí Nisan Jazairi z prodejny koberců Nomád.

„Mezi vlněnými, ručně vázanými koberci a kelimy vedou dnes venkovské, případně nomádské. Mají totiž velice výrazné geometrické vzory. A ty se hodí i k modernímu interiéru.“

,
Témata: Dům roku, Hluk, móda, Nissan