Háj u Mohelnice - Reprezentativní malá vodní elektrárna v Háji u Mohelnice z

Háj u Mohelnice - Reprezentativní malá vodní elektrárna v Háji u Mohelnice z roku 1921 (dílo architektů Fuchse a Štěpánka) odráží dobovou oblibu tzv. nautických staveb s motivy parníků a zaoceánských lodí. | foto: Pavel Frič

Úžasné stavby, které možná neznáte. Od Šemíkova hrobu až po věže

  • 1
Jsou to drobné perly, přesto mohou udělat velkou radost. A to nejen jako kniha o české architektuře, ale také jako nápaditý průvodce za památkami.

Kniha Drobné perly české architektury má záběr neuvěřitelně široký, od včelína (největšího u nás), kašny, autobusové zastávky, kaple, až po rodinné domy, kolotoč, krematorium, malou vodní elektrárnu či lovecký zámeček. Vybírá si totiž objekty takřka z prehistorie až do současnosti, nechybí ani útulek pro snowboardisty. Celkem zde najdete 144 ukázek.

Větší i zcela nenápadné stavby či dokonce jen náhrobky (například Michala Tučného v podobě jeho typického klobouku) mapují celou republiku, takže kniha funguje také jako neobvyklý turistický průvodce po často neznámých památkách a objektech.

Hlavenec - "Halali v poli". Honosným pomníkem od M. Brauna vzdal hrabě Špork hold loveckému umění císaři Karlu VI. (ačkoliv na jednom z honů omylem zastřelil knížete Schwarzenberga).

Na panický ústup křižáků po zaslechnutí husitského chorálu o Božích bojovních upomíná na návrší u Domažlic gloriet zvaný Klobouk (ztracený prý při překotném úprku velícím kardinálem Cesarinim)..

"Výsledkem je sice neobjektivní, ale vzrušující průnik míst opomíjených s těmi již v učebnicích pevně zakotvenými a tvůrci doufají, že se stane pro čtenáře nejen zdrojem poučení a potěšení, ale též inspirací, aby hledali ve svém okolí další a další perly a sestavili si z nich vlastní zdobnou šňůru," říká tak v předmluvě architekt David Vávra, jeden z autorů.

Společně s Jiřím. T. Kotalíkem a fotografem Pavlem Fričem připravili knihu, která chce popularizovat nejen takzvanou velkou architekturu, ale právě i ony drobné a často málo známé "perly".

Stručné texty historika umění Jiřího T. Kotalíka neopomíjejí žádnou podstatnou informaci, do kontrastu postavené rýmované postřehy architekta Davida Vávry je dokáží odlehčit s typickým vtipem "šumného architekta".

Základ knihy tvoří 220 barevných fotografií Pavla Friče, jednoho z nejlepších současných fotografů, kteří se věnují architektuře. (V roce 2007 se například kniha s jeho fotografiemi "industriál -paměť – východiska stala Fotografickou publikací roku).

Část fotografií knihy Drobné perly architektury dala vzniknout stejnojmenné výstavě v Národně technickém muzeu v Praze, která potrvá až do 31. března 2013.

Garáže vyšperkované výzdobou ve stylu art deco si nechal v Táboře postavit v roce 1927 autorizovaný prodejce firmy Praga.

Co můžete najít třeba v kapitole věnované Středočeskému kraji:

Čelina - Zámecká kaple sv. Jana Nepomuckého
Hlavenec - Pomník císaři Karlu VI.
Hořovice - Sluneční brána zámeckého parku
Hrusice - Portál farního kostela sv. Václava
Jakub - Kostel sv. Jakuba
Karlštejn - Kaple sv. Kateřiny
Klášterní Skalice - Pilíř katedrály cisterciáckého kláštera
Klobuky - Menhir
Kutná Hora - Schodišťová věž kláštera voršilek
Maková hora - Poutní kostel sv. Jana Křtitele a Matky Boží z hory Karmel
Malé Všelisy - Vodárenská věž
Neumětely - Šemíkův hrob
Nymburk - Městské krematorium
Ondřejov - Stará hvězdárna
Panenské Břežany - Kaple sv. Anny
Poděbrady - Birnbaumova hrobka
Poděbrady - Libenského kolonáda
Rynholec - Vodárna lánského zámku
Srbsko - Osvětlovací věž Petzoldova lomu
Veltrusy - Egyptský most v zámeckém parku
Vlašim - Čínský pavilonek v zámeckém parku
Žehušice - Maurská zvonice

Perly české architektury, Jiří T. Kotalík, David Vávra, Pavel Frič, vydalo nakladatelství Titanic v listopadu 2012.