Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Klozet v koupelně: každému takové řešení nevoní

  1:00aktualizováno  1:00
Koupelna spojená s WC vzbuzuje vždy emoce. Někdo je nadšený ze zvětšení prostoru, jiný se této kombinace děsí. Vadí obava ze ztráty soukromí, ale také typické pachy. Navíc stavební vyhláška povoluje toto řešení jen u malých bytů.

Velká koupelna s klozetem způsobuje problémy hlavně při ranním provozu | foto: Villeroy & Boch

Většina velkých nových bytů i domů se honosí koupelnou, kde nechybějí dvě umyvadla, vana, sprchový kout a klozet s bidetem. Proč ne – ale s jednou podmínkou: majitel musí mít k dispozici další samostatné WC.

Jinak nevyhovíte normám. Například stavební vyhláška č. 26 z roku 1999 hlavního města Prahy o obecných technických požadavcích povoluje WC mísu v koupelně pouze v bytech s maximálně dvěma obytnými místnostmi (má-li kuchyně více než 12 m², jde o obytnou místnost také).

Zjednodušeně: v dvougarsonce to možné je, v třípokojovém bytě nikoli. Důvodem není čichový "efekt", ale šíření bakterií.

Kromě toho, že se zdržují v těsné blízkosti klozetu, vesele "poletují" kolem něj. Hygienici prokázali, že máte-li kartáček na zuby (=umyvadlo) ve vzdálenosti do 2 m od klozetu, je to stejné, jako kdybyste si čistili zuby vodou ze záchodu. U většího bytu se předpokládá více lidí, tedy větší nebezpečí nákazy třeba střevní chřipkou. 

Koupelna s toaletou se stává v rodinných domech standardem

Koupelna s toaletou se stává v rodinných domech standardem

A když není jiné řešení? Alespoň nepříjemné pachy lze odsát. Jako v kuchyni. Klozet s odsáváním prý odvede kolem 80 až 90 procent toho, co nechceme cítit. A nemusíte se bát, že zapomenete stisknout odsávání - to se většinou spouští pouhým usednutím na záchodové sedátko.

Co na to zákon

"Samozřejmě ve starších bytech, kde fungovala společná koupelna s klozetem od začátku, nemůže stavební úřad nic namítat, když tento stav zůstane i po rekonstrukci. Bez ohledu na velikost bytu. Jde-li však o změnu – třeba v panelovém domě – nelze ji u větších bytů schválit,“ vysvětluje Vít Aleš ze stavebního odboru Prahy 4.

Záleží sice také na přístupu určitého referenta a konkrétní situaci, ale vyhláška je celkem jednoznačná. Možná některý občas přimhouří oči, pokud v bytě bude bydlet jeden, maximálně dva lidé, ale rozhodně se na to nespoléhejte.

Tvárnice z plastu propouštějí denní světlo

Tvárnice z plastu propouštějí denní světlo

"Platí také to, že průchod ze sociálního zázemí – tedy od klozetu - musí oddělovat od kuchyně dvoje dveře,“ varuje nadšené měnitele bytových dispozic Vít Aleš. V praxi se touha po otevřeném prostoru řeší zpravidla posuvnými dveřmi, které nakonec zůstávají trvale otevřené. Otrlejší jedinci dveře po kolaudaci prostě zruší.

Když si člověk nevoní

Zatímco na prospektech výrobců sanitární keramiky vypadá klozet v koupelně skvěle – větší koupelna se vždy lépe fotí – v reálném životě mohou nastat komplikace.

"Klidně můžete mít klozet v koupelně, ale pak by ji měl užívat jeden člověk. Pro rodinu s třemi dětmi a babičkou bych takové řešení nedoporučoval,“ radí Vladimír Syblík z firmy Aqua Plus Beroun.

Klozet se skrývá za nízkou příčkou

Klozet se skrývá za nízkou příčkou

"Ani silný koupelnový větrák, který dokáže odvést rychle vlhkost i pachy, totiž nemusí vyhovovat, bývá příliš hlučný. Bezhlučný axiální ventilátor sice zápach odvede rychle a nebude ani rušit hlukem, stojí však kolem pěti až sedmi tisíc,“ říká Vladimír Syblík.

Takže zbývá jediné – instalovat odsávání přímo do klozetu či sedátka. Podobně jako u kuchyňských digestoří i zde máte na výběr dva systémy – čištění vzduchu přes filtry, které jej zbavený zápachu vracejí zpět do koupelny, nebo odtah do odpadu.

Klozet jako digestoř

První, kdo přišel na trh s klozetem se zabudovaným odstraňovačem zápachu, byla značka Villeroy & Boch.

Senzor citlivý na tlak, který se zabuduje do klozetu, reaguje na tělesnou váhu a aktivuje technologii PurAir. Vznikající molekuly zápachu pak přicházejí speciálními vzdušnými kanálky do výkonného filtru, který je na sebe váže a ven propouští pouze menší molekuly čistého vzduchu.

Odsávání Pur Air

Odsávání Pur Air

Klozet může fungovat na baterie, nebo v provedení se zástrčkou. Všechny technické komponenty jsou začleněny do klozetu, takže nijak nenarušují vzhled WC mísy. Cena klozetu s tímto zařízením se pohybuje např.u závěsného typu Omnia kolem 12 tisíc bez DPH.

Česká firma Infostar nabízí zase zařízení WC-KLIMA za 2 680 Kč bez DPH, dokonce i v provedení turbo, které odsává zápach jak z prostoru záchodové mísy, tak z místnosti. Výrobek je chráněný užitným vzorem.

WC-KLIMA lze použít pro všechny typy klozetů. Majitelé, kteří se rozhodli pro důslednou rekonstrukci nebo chtějí využít zařízení do nové stavby, však mají výhodu – zařízení lze umístit pod obklad (typické při použití předstěnových systémů), což snižuje i hlučnost. 

"Instalace je velmi jednoduchá, stačí natáhnout dvoulinku od vypínače, řemeslník to zvládne za půl hodiny, tvrdí Petr Sklenička z firmy Infostar.

WC-KLIMA je určeno pro všechny typy klozetů – závěsné i kombi, pro stávající klozety i nové stavby - u nich lze zařízení umístit pod obklad

WC-KLIMA je určeno pro všechny typy klozetů – závěsné i kombi, pro stávající klozety i nové stavby - u nich lze zařízení umístit pod obklad

Při použití záchodu proudí vzduch směrem do mísy a je dále odsáván do ventilačního nebo odpadního potrubí. Aby se zabránilo případnému pronikání zápachu zpět z potrubí do prostoru záchodu, má přístroj zpětnou klapku.

Vůně i hygiena

Kdo chce mít sedátko, které dokáže nahradit bidet i větrák zároveň, musí sáhnout hlouběji do kapsy. Značka Geberit nabízí bidetovací sedátko Balena 6000, které nabízí sprchu, masážní a oscilační sprchu, tzv. lady sprchu, fén i odsávání zápachu. To vše doplněné možností nastavení u jednotlivých funkcí.

Klozet s odsáváním je vhodný zejména do koupelen spojených s WC

Klozet s odsáváním je vhodný zejména do koupelen spojených s WC

Sedátko lze použít pro většinu běžných WC mís. Stačí je připojit na elektřinu a vodu. Ovládá se tlačítky přímo na sedátku, nebo pomocí dálkového ovládání.

Ještě o stupínek výš je toaleta Balena 8000, u níž se odsávání uvádí do chodu ihned po usednutí. Autorem designu je renomovaný návrhář Uli Witzig. Uživatelský komfort ovšem přijde na něco kolem 114 tisíc, a to bez DPH.

Jakmile usednete na toaletu, uvede se do chodu odsávání pachů

Jakmile usednete na toaletu, uvede se do chodu odsávání pachů

Výrazně levnější řešení představují speciální montážní prvky od Geberitu pro závěsná WC umožňující odsávání zápachu přímo ze záchodové mísy. Odsávání lze namontovat na několik prvků (např. Kombifix , Duofix či Sanbloc), jež mají na splachovací trubce mezi nádržkou a mísou vysazenou odbočku pro napojení odsávání.

Spínání ventilátoru funguje napojením na světlo či pohybové čidlo. Doběh můžete nastavit na několik minut po opuštění místnosti.
Zařízení tvoří několik částí – především ventilátor Aerotec90 s připojovací tvarovkou, flexibilní hliníková trubka, redukce pro odsávání zápachu a připojovací trubka s kolenem a připevňovacím materiálem.

Zařízení pro odsávání pachu bylo vyvinuto na míru montážním prvkům Geberit Kombifix

Zařízení pro odsávání pachu bylo vyvinuto na míru montážním prvkům Geberit Kombifix

Velikost potrubí a ventilátoru je ovšem závislá na daných podmínkách (velikost místnosti, výška objektu, systém odvětrání apod.). Důležitý je správný návrh odsávacího ventilátoru - max. výkon Qc = 18 m3/h.


 

Autor:
Nejčtenější

Emauzy. Na klášter a kostel dopadly tři ničivé zápalné pumy, každá o váze 227...
Zmizelá krása Česka. Když záhuba stavebních skvostů bolí

Když v srpnu 1881 vyhořelo Národní divadlo, matka malířky Zdenky Braunerové napsala Antonínu Chittussimu: „Plakala jsem jako dítě. V Čechách bylo v té chvíli...  celý článek

Firma vlastní dům od roku 1994. Náklady na projekt dosahují podle společnosti...
Hotovo, parcela je volná. Z domu na Václavském náměstí nic nezůstalo

Na rohu Václavského náměstí a Opletalovy ulice v Praze už skončila demolice nadzemní části rohového domu č. 47. Parcela se připravuje k stavbě skleněného...  celý článek

Prostor v rodinném domě zatím majitelé používají jako sklad.
Ze skladu, jehož dispozice vypadá jako porce pizzy, vznikne garsonka

Malý, ale šikovný. Tak by si představovala své bydlení dvaadvacetiletá Katka. Chce si zrekonstruovat nebytový prostor, který je součástí rodinného domu....  celý článek

Drobné detaily dokázaly interiéru vtisknout „ženský princip“.
Drobné detaily proměnily byt 3+kk přesně podle přání majitelky

Byt s dispozicí 3+kk v novostavbě developerského projektu s krásným výhledem na Prokopské údolí vnímala majitelka jako strohý, ale nechtěla jej zahltit...  celý článek

Hned za vstupem je po pravé straně kuchyňská linka, vlevo šatní skříň, které...
Jak se žije v miniaturním bytě o velikosti vagonového kupé

Zařídit byt s plochou 16 metrů čtverečních pro dvě dospělé osoby byl doslova nadlidský úkol. Architekti se však tohoto úkolu zhostili se ctí.  celý článek

Další z rubriky

Ve velké koupelně nechybí vana, rodina však nejvíce využívá velký sprchový kout...
Koupelna pro rodinu se třemi dětmi: hlavně praktičnost a snadný úklid

Z málo využívané koupelny se stala prostorná místnost s praktickými prvky. Majitelka vsadila na jednoduchost, ale konečnou podobu ovlivnilo i nadšení majitelů...  celý článek

Textilní struktury nabízí nové kolekce Next od RAKO.
Stále vládne 50 odstínů šedi. Trendy v keramice na příští sezonu

S nadsázkou lze říci, že v oblasti keramiky mají všichni výrobci všechno, ale málokdo vybočí zcela z řady. Designy a povrchy se často podobají právě díky...  celý článek

V koupelně byla použita čistá kombinace obkladů v bílém odstínu s obklady s...
Nejlepší realizace koupelny roku 2016: vše začalo domluvou s majiteli

Dobrý obkladač je základem kvalitní koupelny. Ovšem najít ho, to bývá problém. Navíc se tvrdí, že šikovný obkladač nemá nikdy čas. Tři majitelé koupelen měli...  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.