Cely pro mnichy vypadají jako panelákové pokojíky. Slouží jako hotel

  • 59
Mnišské cely podle zlatého řezu a rozměrů ideálního Američana: 183 cm výšky, se vztyčenou rukou 226 cm. Tak vypadají pokoje v klášteře La Tourette ve Francii. Dílo slavného architekta Le Corbusiera jich nabízí desítky. Dnes slouží i jako hotel.

Opatství La Tourette patřící řádu dominikánů vzniklo v letech 1953 až 1960 tak trochu jako reakce na hrůzy druhé světové války, kdy se Francouzi najednou zase obraceli k Bohu. Ne nadlouho.

Stavba byla vytvořená pro 80 studentů-řeholníků, kteří tu měli sedm let studovat a modlit se. Jenže během pár let mladých mnichů ubylo, až zde v roce 1970 nebyl jediný. Zůstala ovšem unikátní stavba nedaleko Lyonu, u níž Le Corbusier využil beton, nejlevnější a zároveň nejmilovanější materiál, a samozřejmě své principy moderní architektury.

Unikátní projekt je tématem dalšího dílu francouzského seriálu Architektura (ČT 2 v sobotu 19. května ve 13:50). Dominikánský řád v současnosti využívá klášter i jako hotel, kde nocleh přijde na 35 eur, při dvou nocích už jen na 30 eur.

Do údolí je stavba obrácena pěti podlažími.

Stavba ve svahu

Na pozemku rodiny de la Tourette, který dominikáni společně se zámečkem a dalšími majetky zakoupili během druhé světové války, si mohl Le Corbusier sám vybrat místo, kde chce stavět. Do údolí směřuje pětipodlažní fasáda, vedle ní se tyčí kostel chránící klášter před větrem ze severu. Vzadu je stavba pouze třípodlažní, s nenápadným vchodem.

Místo toho, aby stavbu zdvihal od země, spouští ji Le Corbusier od horizontální linie střechy a jde vstříc svahu, který si pro klášter vybral. "Svahu se budova dotýká, jak to jde," popisuje architekt.

To znamená, že stojí na pilotách a sloupech s výškou i deset metrů. Tak kompenzuje nerovnosti terénu. V La Tourette uplatnil Le Corbusier všechny své principy moderní architektury.

"Vezměte dům. Osvoboďte půdu od vlivu přízemí. Zvětšete povrch zahrady. Osvoboďte prostor střechy, vytvořte z ní terasu. Ať žije volný půdorys, kde přepážky jsou zbytečné. Sloupy nesou betonové desky horních podlaží. Ať žijí volná průčelí, která nenesou nic. Sklo může být používáno dle libosti...," prohlašoval.

Uzavřený čtyřúhelník stavby, kdy okna směřují do údolí a dveře se otevírají do ulice s podloubím – tento model si přivezl architekt z Toskánska, z kartuziánského kláštera v Galluzu u Florencie. V La Tourette přidal k celám řeholníků ještě lodžie.

Kostel opatství Sainte-Marie de La Tourette

Cely jako v paneláku

U cel mnichů použil architekt systém založený na poměru zlatého řezu. Rozměry 590 × 183 × 226 cm představují podle tehdejších parametrů ideální výšku Američana (183 cm), který se vztyčenou rukou měří 226 cm. Míry tohoto "ideálního" těla si Corbusier ověřil na zaoceánských parnících i jinde.

Dominikánský řád

Katolický řeholní řád založil Domingo de Guzmán (sv. Dominik) jako reakci na lidové kacířství. V roce 1216 ho schválil papež jako Řád bratří kazatelů. Dominikáni se věnují především studiu, bádání a vyučování. Mezi hlavní duchovní představitele patřil Albert Veliký a Tomáš Akvinský, jeho nauka se v roce 1342 stala doktrínou řádu a později celé církve. V Čechách působí od 14. století.

Podlouhlý pokoj tak trochu připomíná "dětské" pokoje v panelových domech, které mívají často rozměry 4 × 2 m.

V La Tourette mají řeholníci k dispozici jen o něco více prostoru, navíc také výhled do nádherného údolí a lodžie, odlité ve formách pocházejících ze staveniště obytného bloku, který těsně předtím dokončil architekt v Nantes.

Je zajímavé, že Le Corbusier nikdy nevěřil v Boha, prohlašoval však, že architektura je náboženství. La Tourette je toho důkazem: nijak se neomezuje danou zakázkou a zároveň odpovídá duchu dominikánů.

Cely mají své lodžie.

Le Corbusier

* 06.10.1887 - La Chaux-de-Fonds, Švýcarsko
† 27.08.1965 - Roquebrune Cap Martin, Francie

Narodil se jako Charles-Édouard Jeanneret v západošvýcarském kantonu Neuchatel. Patří k zakladatelům moderní architektury.
1900 - vystudoval l´École des Arts Décoratifs v La Chaux-de-Fonds
1917 - stěhuje se do Paříže
1918 - střetnutí s malířem Amédéem Ozenfantem, seznámil ho s estetikou purismu, o dva roky později spoluzakládají revui L'Esprit Nouveau
1921 - otevírá ateliér na Sévres 35, spolupráce s bratrancem Piérrem Jeanneretem
1965 - umírá na srdeční zástavu

Z Corbusierových slavných tezí:
"Architektura je vědecká, přesná a velkolepá hra objemů soustředěných pod sluncem."
"Slohy jsou lež."
"Dům je stroj na bydlení."