Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Klášter na Malé Straně se proměnil na hotel. Zve na pivo i andělské drinky

  1:00aktualizováno  1:00
Byl to klášter řádu svatých augustiniánů založený už ve 13. století. Přibližně za 1,7 miliardy korun jej přestavěli na luxusní hotel The Augustine na Malé Straně. Dnes se otvírá.

Výhled z oken je často stejný jako před staletími | foto: The Augustin

Pokud si nemůžete vybavit, kde augustiniáni sídlí - v Praze dnes žije jen šest praktikujících řeholníků, kteří ani nepocházejí z Čech - stačí si vybavit pivnici u sv. Tomáše, prý nejstarší v Praze. Byla založena v roce 1352. Pivnice zůstala, ale bohužel přišla o své slavné jméno.

Změnila se na bar Brewery v suterénu luxusního hotelu The Augustine, který patří do řetězce hotelů Rocco Forte Collection. Majitelé hotelu však jinak na tradicích lpějí.

Pokoje mají většinou dřevěné podlahy

Pokoje mají většinou dřevěné podlahy

"Rocco Forte nestavějí nové hotely, zásadně rekonstruují staré paláce a budovy v centru měst, a to velmi kultivovaným způsobem, vždy s ohledem na lokalitu," vysvětluje architekt Martin Kotík z architektonického studia Omicron-K, autor projektu hotelu.

Pětihvězdičkový hotel  tvoří soubor sedmi budov, největší a nejvýznamnější je právě klášter řádu svatých augustiniánů ze třináctého století, jemuž se budovy vrátily po roce 1989.

Rekonstrukce začala v roce 2006, práce zdržely četné archeologické nálezy a samozřejmě jednání s památkáři.

"Našlo se mnohem více důležitých památek, než se očekávalo, proto vše trvalo déle," říká architekt Kotík. Jeho ateliér byl díky předchozím úspěšným návrhům a realizacím osloven poté, kdy byly odmítnuty návrhy pěti jiných architektů z Česka i ze zahraničí.

Pokoje se liší velikostí, nikoli vybavením

Pokoje se liší velikostí, nikoli vybavením

Martin Kotík respektoval původní půdorys historického komplexu, takže výsledkem je ojedinělá hotelová stavba. Například vytvoření podkrovních místností si vyžádalo zvednutí střechy a poté složitou obnovu prvků původního krovu.

Design interiérů řešila londýnská společnost RDD a Olga Polizzi, ředitelka designérských prací Rocco Forte Collection.

Nejlepší výhled přijde na 88 tisíc

Hotel The Augustine nabízí 101 pokojů včetně 16 apartmánů a Prezidentského apartmá, ale také unikátní Tower Suite ve věži.

Zaujímá  totiž hned tři podlaží, v nejvyšším, které je přibližně v úrovni šestého patra, si může zájemce vychutnat přímo z postele 360stupňový panoramatický výhled na Prahu. V patře pod ložnicí je koupelna, nejnižší podlaží patří vstupnímu pokoji. Zatímco ceny běžných pokojů začínají kolem deseti tisíc korun, výhled z věže vás přijde na 88 tisíc.

Každý pokoj v hotelu je však výjimečný, většina z nich se pyšní jedinečnými architektonickými prvky, například klenutými stropy nebo původními dveřmi. V jednom z pokojů je i pečlivě zrekonstruovaná freska z osmnáctého století.

Pokoj se liší barevností, nikoli typem nábytku

Pokoj se liší barevností, nikoli typem nábytku

Pokoje vycházejí barevně ze spirituálního zázemí místa, proto nabízejí dvě barevné varianty; zelenou s purpurovým nádechem a šedou s oranžovým akcentem s ložním prádlem a přehozy v odstínu papežské purpury, červené a oranžové.

Pokoje jinak trochu překvapivě nabízejí nábytek a doplňky ve stylu českého kubismu 30. let minulého století, který dodala česká firma Modernista, včetně třeba replik dřevěných židlí Pavla Janáka či lehátek Adolfa Loose.

Každého však určitě potěší koupelny, na ty společnost Rocco Forte klade všude velký důraz. V baru The Brewery zase najdete židle v kubistickém stylu Vlastislava Hoffmana.

Úcta k tradici

Rekonstrukce byla hodně náročná. "Byl to boj o každý detail, ale podařilo se zachránit spoustu věcí, byť to stálo víc, než kdyby se pořídily nové. V tomto směru byl však investor až nečekaně vstřícný," tvrdí Martin Kotík.

Freska na stropě v Tom´s baru

Freska na stropě v Tom´s baru

Podařilo se tak například obnovit původní grottu (jeskyni) v suterénu bývalého pivovaru, kde se snížila asi o metr podlaha. Obnažily se tak původní krápníky ze 17. století.
Artefakty, které našli archeologové, byly zčásti umístěny do vnitřní zahrady. Památkáři si dokonce prosadili zrestaurování ohořelých krovů pivovaru, které poškodil požár ve 20. letech minulého století.

Replika slunečních hodin na zahradě

Replika slunečních hodin na zahradě

Vedle pokojů fungují v hotelu samozřejmě i restaurace a bary. Z pivnice u sv. Tomáše se stal bar (The Brewery), a tak si jméno svatého Tomáše tak trochu "přivlastnil" další bar - Tom’s Bar.

Ten najdete v bývalém refektáři, který zdobí stropní barokní fresky z 18. století se čtyřmi svatými - s archanděly Gabrielem, Rafaelem, Michaelem a Jofielem. Po nich byly pojmenovány speciální drinky (od 220 korun). Bar nabízí i speciální typ kávy e-café. "Pije ji například papež nebo Barack Obama," prozrazuje barman. V České republice si ji můžete vychutnat jen zde.

Návrat svatotomášského piva, které se u augustiniánů vařilo a pilo téměř 600 let (až do roku 1951), představuje také unikátní záležitost, byť je bude pro bar exkluzivně vařit Klášterní pivovar Strahov. 

Má na co navazovat, už v roce 1352 totiž malostranský klášter augustiniánských poustevníků (dnes obutých augustiniánů) získal od Karla IV. privilegium vařit a prodávat pivo pro levobřežní část Prahy. 

Nebyl v Čechách ale zdaleka první, pivovary připomíná už listina z osmdesátých let 11. století. Chmel se dlouho pěstoval i na pražských vltavských ostrovech a české pivo patřilo k nejlepším v Evropě už ve 14. století.

Aby nepoškodil domácí produkci a nepomohl zahraniční konkurenci, vydal císař Karel IV. přísný zákaz vyvážení sazenic domácího chmele za hranice českého království.

A na kolik vás přijde svatotomášské pivo dnes? Třetinka na 55, půl litru na 80 korun. "Hotel se snaží v restauraci i hotelových barech nabídnout běžné ceny odpovídající centru města, aby vyhověl českým zákazníkům," tvrdí zástupkyně hotelu. 

Koupelny mají rozměry i menšího pokoje

Koupelny mají rozměry i menšího pokoje

S historií je hotel přímo propojen i díky soukromému vchodu do kostela sv. Tomáše, takže svatebčané mohou klidně přejít od obřadu k svatební hostině. Bohoslužby i obřad si mohou vybrat v češtině, angličtině a španělštině.

Kostel přestavěl v letech 1723−1731 do jeho současné, barokní podoby slavný architekt K. I. Dientzenhofer. Kostel zdobí především překrásné stropní fresky z 18. století od Václava Reinera zobrazující scény ze života apoštola Tomáše.

Hlavní oltář pak obklopují dvě obrovské kopie Rubensových obrazů - Sv. Augustina a Umučení sv. Tomáše. Originály pláten z roku 1639 byly v roce 1921 odstraněny a dnes je lze zhlédnout v Národní galerii.

Ing. arch. martin Kotík

*  1943 v Praze
Vystudoval Fakultu architektury ČVUT v Praze, absolvoval praxi v ateliéru Architekt Krawina, Vídeňa v ateliéru Architekt Rathfelder, Západní Berlín.

Pracoval ve Sdružení projektových ateliérů - ateliér Alfa (později PÚ VHMP - Architektonický ateliér 1) u architekta Vladimíra Machonina, dále v PÚ VHMP - Architektonický ateliér 7  u architekta Ivo Obersteina.

V roce 1990 se stal ředitelem Architektonického ateliéru Omicron, v roce 1991  zakládá soukromý ateliér Omicron-K.  Je členem Komory architektů a AIA.


Ateliér Omicron-K je autorský ateliér, kde se všechny projekty zpracovávají od počáteční studie až po prováděcí dokumentaci a spolupráci při realizaci, včetně autorského dozoru.
Oblast projektování sahá od urbanistických studií přes návrhy administrativních budov, bank, hotelů, sportovních a rekreačních zařízení, nákupních a společenských center, obchodů, rezidenčních objektů až po rekonstrukce historických budov.

Architekt Kotík se zúčastnil řady soutěží a získal mnohá ocenění.

Vybrané realizace

IBC Těšnov, administrativní budova, Praha 8
Fotbalový stadion Slavia  - Eden, Praha 10
Ředitelství Nestlé Česko, administrativní budova, Praha–Modřany
Hotel The Augustin, Rocco Forte, Praha 1 – Malá Strana
Palác Euro, Václavské nám, Praha 1
Budova ředitelství Skanska CZ, Praha 11
Budova České spořitelny, Pankrác, Praha 4
Německá škola v Praze, Praha 5 – Butovice
Administrativní budova Gemini, Pankrác, Praha 4.

Nejčtenější

Ložnice babičky pořádně prokoukla, nechybí zde ani ušák na čtení.
Jak se staví sen: vnučka dostala konečně stůl, babička novou kuchyň

Dvanáctiletá Aneta nemá život jednoduchý. Matka ji opustila ve dvou letech a odjela do ciziny, po narození se u děvčátka objevila sepse a postihla klouby....  celý článek

Nejznámější zakázku získal Pei v letech 1983 - 1989, rozšíření a modernizaci...
Geniální architekt Pei. Autor pařížské pyramidy slaví 100. narozeniny

Americký architekt čínského původu Ieoh Ming Pei oslavil 26. dubna 100. narozeniny. Pei patří mezi přední osobnosti svého oboru. V roce 1983 dostal Pritzkerovu...  celý článek

Dalším výrazným prvkem interiéru jsou světla z hrnků, vytvořená na zakázku...
Dřív potraviny, dnes čokolatérie. Vokovický podnik má osvětlení z hrnků

Pražské Vokovice získaly novou čokolatérii. Proměny původních potravin na podnik s čokoládou se ujal architekt Jan Bek. Nejvýraznějším prvkem jsou dvě výlohy s...  celý článek

Pohled na částečně rozebraný dům. Postup odstraňování konstrukcí je náročný...
Bourat, nebo rekonstruovat. Co dělat, když si koupím starý rodinný dům

Všechny příběhy majitelů starých nemovitostí mají stejný začátek. Při nákupu rodinného domu se museli rozhodnout rychle. A to bez ohledu na to, zda jej budou...  celý článek

Zahradní výzdoba nemusí vždy znamenat tradiční květiny nebo keře...
Neobvyklá zahrada je plná robotů, mimozemšťanů i nahých figurín

Tak jako Karlův most patří k Praze, podobně neoddělitelnou součástí rodinných domů v Kalifornii jsou zelené plochy před budovami i za nimi. Nepodobají se sice...  celý článek

Další z rubriky

Bílá výmalba stěn i stropu prostor opticky zvětšuje a odlehčuje.
Půdní byt má nádech retra a zajímavé detaily, třeba stůl na lankách

Půdy v činžovních domech patří k nejžádanějším variantám bydlení, zejména v atraktivních lokalitách. K těm rozhodně patří i pražské Dejvice. Do rekonstrukce...  celý článek

Obecní dům je oporou Prašné brány, na kterou navazuje průchozím můstkem...
Velkolepý Obecní dům. Secesní perla Prahy má základy ze 14. století

Výpravy z celého světa tu žasnou nad nádhernou výzdobou sálů i precizními detaily z počátku století. Pražané do Obecního domu občas zajdou na výstavu nebo...  celý článek

Nejznámější zakázku získal Pei v letech 1983 - 1989, rozšíření a modernizaci...
Geniální architekt Pei. Autor pařížské pyramidy slaví 100. narozeniny

Americký architekt čínského původu Ieoh Ming Pei oslavil 26. dubna 100. narozeniny. Pei patří mezi přední osobnosti svého oboru. V roce 1983 dostal Pritzkerovu...  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.