Obytná část domu je bílá, v předsazené přízemní části sídlí rodinná firma

Obytná část domu je bílá, v předsazené přízemní části sídlí rodinná firma | foto: Lubomír Fuxa

Když se rodinný dům a firma nastěhují do dvou kostek

  • 180
Ležérní elegance se mezi módními trendy řadí na špičku. Obdobou ve stavebnictví je elegance pasivní, která zahrnuje nejen perfektní vzhled, ale i progresivní technické řešení, zaměřené na úspory energie. Dům v okrajové čtvrti města Plzně boduje v obou kategoriích.

Stavbou domu řešil náš hostitel dva problémy v jednom: nový, moderní domov a vybudování sídla firmy. Obě funkce si přál oddělit tak, aby dům poskytoval potřebný komfort a zázemí jak pro čtyřčlennou rodinu, tak pro zaměstnance a klienty, aniž by se navzájem rušili.

Byt i kancelář mají tedy samostatné vstupy, vlastní hygienické zázemí a oddělené soustavy vytápění, vnitřně je propojuje společná technická místnost. Majitel se zaměřil na využití úsporných technologií a rozhodl se pro stavbu zděného pasivního domu.

Stavba je oddělena od ulice gabionovou zídkou, vstupní branka ladí s architekturou stavby

Stavba je oddělena od ulice gabionovou zídkou, vstupní branka ladí s architekturou stavby

Poloha parcely v mírném jižním svahu s přístupovou komunikací z jižní strany byla tomuto zadání příznivá. Ze severní strany je dům částečně zapuštěn do terénu a nevedou sem žádná okna, tepelné ztráty se tím omezují na minimum.

Prosklené plochy jsou v souladu se zásadami pro návrh pasivního domu orientovány především na jih, aby umožnily co největší pasivní solární zisky.

Upozornění: fotografie vznikly po dokončení stavby, ještě před nastěhováním majitelů.

Šedobílá hra v kostky

Architekt Martin Spěváček na pozemek osadil dvě navzájem se pronikající tělesa – dvoupodlažní bílou "rodinnou" kostku a přízemní stříbrný "firemní" kvádr, k němuž přiléhá kryté automobilové stání provedené v pohledovém betonu a oceli.

Ze severní strany je dům částečně zapuštěn do terénu. Za touto kompozicí, která navenek zaujme lehkou elegancí a geniální jednoduchostí, se skrývá promyšlené vnitřní uspořádání.

Do obytné i do kancelářské části vedou dvě samostatná venkovní schodiště z velkoformátových vibrolisovaných desek. Prefa je vyrobila na zakázku

Do obytné i do kancelářské části vedou dvě samostatná venkovní schodiště z velkoformátových vibrolisovaných desek. Prefa je vyrobila na zakázku

Do firemní části se vstupuje z východní strany, vlastní kancelář je orientována na jih do ulice a prozrazuje svou přítomnost velkým oknem. Zázemí ustupuje směrem k severu a zakončuje je technická místnost, z níž lze projít do bytu a také ke garážím.

Vstup do vlastního rodinného domu vede po samostatném venkovním schodišti ze západní strany. Celé přízemí (kromě vstupní haly, komory a WC) tvoří jeden otevřený prostor, využívaný pro společný rodinný život.

Schodiště do patra ji dělí na kuchyni (na východní straně) a obývací pokoj s jídelnou na západní straně domu. V patře najdeme tři ložnice a velkou rodinnou koupelnu, jedna z ložnic má přímý výstup na střešní terasu nad kancelářskou částí.

Podlahu pokrývá velkoformátová dlažba RAKO

Podlahu pokrývá velkoformátová dlažba RAKO

Úspory od A do Z

Snaha o snížení nákladů na stavbu i na provoz vedla ke kompaktnímu tvaru s dispozicí, v níž má každá místnost přiměřenou velikost, komunikace jsou krátké a přímé. Jaký je architektův recept proti plýtvání prostorem?

"Investor si často neuvědomuje, že každý metr čtverečný zastavěné plochy představuje investici zhruba 30 000 korun. Architekt je schopen eliminovat zbytečné prostory a zároveň navrhnout dům tak, aby byl funkční," říká Martin Spěváček.

Obytná část, konstruovaná jako pasivní dům, se vyznačuje nadstandardním zateplením obvodového zdiva a důrazem na řešení tepelných mostů. V základech je zdivo izolováno pěnovým sklem, které rovněž zamezuje únikům tepla v prahu vstupních dveří a v bodech uložení krovu na obvodových zdech.

Obývací pokoj a jídelnu odděluje krbové těleso s trojstrannou krbovou vložkou

Obývací pokoj s krbovým tělesem

Díky středovým nosným stěnám z betonových tvárnic dům nepostrádá dobrou tepelnou akumulaci. Větrání s rekuperací a levný ohřev vody zabezpečuje rekuperační jednotka Nilan pro pasivní domy, která v létě dokáže dům i ochladit.

Vydýchaný vzduch odváděný z domu tak neprochází obecně používaným tepelným výměníkem (jako u běžných rekuperačních systémů), ale energie je efektivněji využita pomocí tepelného čerpadla. Získaná energie se používá k ohřátí čerstvého vzduchu přiváděného zvenčí nebo k levnému ohřevu vody.

Jednotka tak zcela nahradí solární systém. Vzduch se do místnosti přivádí vždy u stropu, což je z fyzikálního hlediska optimální - zejména při chlazení.

Obývací pokoj aJídelnu odděluje krbové těleso s trojstrannou krbovou vložkou

Obývací pokoj a jídelnu odděluje krbové těleso s trojstrannou krbovou vložkou

Rozvody vzduchu jsou zabudovány v podlaze a ve stěnách v silné tepelněizolační vrstvě. Pokud je nutné - třeba v mrazivém počasí - dotápí se dům elektrickým vytápěním. Celý systém ovládá automatická řídicí jednotka, která reaguje na vnitřní i venkovní tepelná čidla.

Budova se podle českých standardů řadí svými energetickými vlastnostmi do kategorie A – mimořádně úsporná.

technické údaje

Zastavěná plocha: 222 m²

Užitná plocha: 160 m² (obytná část)

Konstrukce: betonové základové pasy, obvodové zdivo z tvárnic Ytong Lambda tl. 500 mm + pěnový polystyren 220 mm (koeficient prostupu tepla U = 0,09 W/m²K), vnitřní zdi betonové tvárnice, stropy železobetonové monolitické, schodiště železobetonové, zastřešení pultová střecha s dřevěnými vazníky (sádrokarton. podhled, minerální vlna Rockwool Airrock pod a mezi střeš. vazníky - celkem 600 mm, větraná vzduch. mezera, OSB deska a hydroizolace), nad kancelářskou částí plochá střecha

Výplně otvorů: okna a vstupní dveře dřevěné s izolačními trojskly (koeficient prostupu tepla U = 0,75 W/m²K), vnitřní dveře bezfalcové dýhované a skleněné bezrámové

Vytápění a větrání: nucené větrání s rekuperací a chlazením, větrací jednotka Nilan VP 18 KEK 9 s integrovaným elektrokotlem, teplovodní podlahové vytápění, krb s oboustrannou krbovou vložkou
Celková roční vypočtená spotřeba energie na vytápění činí 2 470 kWh, t.j. 15 kWh/m².

V kuchyni promlouvají moderní materiály a technologie – šedé lakované MDF desky v provedení s vysokým leskem, pracovní deska z Corianu, skleněné obložení pracovní plochy

V kuchyni promlouvají moderní materiály a technologie – šedé lakované MDF desky v provedení s vysokým leskem, pracovní deska z Corianu, skleněné obložení pracovní plochy

Zeptali jsme se architekta


Pasivní domy bývají u nás obvykle realizovány jako dřevostavby. Můžete po technické a provozní stránce srovnat pasivní zděný a dřevěný dům?

Jde o dvě různé koncepce řešení hlavní nosné konstrukce domu, porovnání by vydalo na hodinovou přednášku. Výhodou zděné stavby je dobrá akumulace, kterou dřevostavba postrádá. Výhodou dřevěného domu zase rychlá výstavba a menší ekologická zátěž, protože dřevo představuje obnovitelný materiál.

Oproti běžnému standardu má stavba velmi silné obvodové stěny. Není tu určitá nevýhoda?

Pasivní zděný dům musí být od první skici navrhován s předpokladem, že obvodová stěna bude poněkud silnější, záleží na architektovi, jak se s úkolem vypořádá. Při použití monolitického betonu nebo vápenopískových cihel lze tloušťku nosné konstrukce snížit na 200 mm, vždy je ale nutné skladbu obvodové stěny doplnit o přibližně 300 mm tepelné izolace.

Velikost okenních otvorů se přizpůsobí síle stěny tak, aby ji obyvatelé domu nevnímali negativně. U pasivního domu musíme vždy počítat se zvýšenými vstupními náklady, které se zprvu mohou zdát nevýhodné. Jsou však vyváženy pozitivy, především minimální spotřebou energie a vysokým komfortem bydlení.

Jaká je výhoda větracího systému Nilan oproti standardnímu provedení rekuperačního systému?

Zcela zásadní rozdíl spočívá ve způsobu rekuperace. Systémy Nilan VP 18 využívají tzv. aktivní rekuperaci, kde klasický výměník nahrazuje tepelné čerpadlo. Celý systém vychází výrazně levněji než kombinace solárních kolektorů, samostatných větracích jednotek a mohutných akumulačních nádob. Tato jednotka zabere v domě jen minimum místa (plochu 60 x 60 cm).

Druhým zásadním rozdílem je oddělení vytápění a větrání. Vytápět a větrat stejným rozvodem vzduchu neumožňuje regulovat teploty. Děti, které jdou spát dříve než dospělí, musejí v pokoji snést stejně vysokou teplotu jako v obýváku (nebo nemají ve svém pokoji čerstvý vzduch).

Uzavřít přívod tepla při teplovzdušném vytápění znamená uzavřít zároveň přívod čerstvého vzduchu nebo naopak, celý dům včetně zázemí a chodeb se tedy vytápí na zbytečně vysokou teplotu. Systémy Nilan vzduchem primárně netopí, vytápění je řešeno odděleně v jednotlivých místnostech. Tím se docílí různých teplot podle požadavků uživatelů a šetří se energie. Výrazně se tím také snižuje prašnost, šíření pachů, kouře atd.

Autor

Ing. arch. Martin Spěváček

* 1977
Vystudoval Fakultu architektury ČVUT Praha a l´Ecole architecture v Nantes ve Francii. Od r. 2007 je spolumajitelem architektonického ateliéru HR architekti.


Více se dočtete v časopise Můj dům č. 10/2009.