Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Když se architekt i investor zhlédnou ve funkcionalismu

  1:00aktualizováno  1:00
Funkcionalismus z období první republiky láká i dnes. Inspiraci tímto stylem nezapře ani nově postavený rodinný dům v okrajové čtvrti Brna–Modřicích, a to i přes použití pastelových barev na fasádě.

Dům je orientován na jihozápad | foto: Robert Žákovič

Dům se nachází na pozemku o rozloze 1 200 m2. Z jedné strany je obklopen fádní zástavbou - tak typickou pro okraje měst a příměstské satelity - na druhé straně jej lemují pole. Dostatek vzrostlé zeleně zajišťuje cíp zahrady ústící v náhonu řeky Svratky.

V noci mohou vyniknout velké prosklené plochy

V noci mohou vyniknout velké prosklené plochy.

Jak se hledal architekt

"Přál jsem si klidné, moderní bydlení s přijatelnou dostupností do zaměstnání," vysvětluje investor, proč si zvolil za svůj nový domov právě Modřice.

A co ovlivnilo podobu domu a s tím související výběr autora? Investora zaujaly dva funkcionalistické domy, které na přelomu milénia vyrostly v Brně-Žebětíně.

Počkal si na majitele jednoho z nich a získal od něho jméno i kontakt na autora projektů - architekta Jaroslava Černého.

Soukromí chrání gabion

Soukromí chrání gabion.

Už tento způsob seznámení signalizoval, že spolupráce budoucího majitele a architekta bude příjemná, protože oba vyznávali stejný architektonický styl.

"Investor si přál, aby mu jeho rodinný dům poskytl dostatečně velkoryse řešený obytný prostor a soukromí. O architektuře jsme si spolu často povídali, ale v průběhu zpracovávání projektu již do práce nezasahoval," vzpomíná architekt.

Vyznání funkcionalismu

Rodinný dům v Modřicích nezapře, že je mladším sourozencem zmíněných domů v Brně-Žebětíně. Společným jmenovatelem je v tomto případě funkcionalistický styl.

Všechny tři domy mají řadu shodných architektonických prvků. Jde například o rovnou střechu, prosklenou stěnu směrem do zahrady, nosné sloupy vně i uvnitř domu či galerii.

Pohled z ulice

Pohled z ulice.

Shoda panuje i v hlavních použitých materiálech. Kromě porothermu v roli zdiva je to například dlažba v hlavním obývacím prostoru, kov a sklo.

Rodinný dům v maximální míře naplňuje filozofii funkcionalismu, že obytné domy by měly svým obyvatelům nabídnout dostatek světla, vzdušnost a úzký kontakt s přírodou.

Do centrálního obytného prostoru proudí světlo dvěma prosklenými stěnami. Vzdušnost garantuje galerie a otevřenost obývacího pokoje až po krov v patrové části domu. Na zahradu mají obyvatelé domu přístup nejen z centrální obytné místnosti, ale i z koupelny a dětského pokoje.

Garáž má denní osvětlení

Garáž má denní osvětlení.

Přísně utajené soukromí

Půdorys domu má tvar písmene "L". Obě jeho ramena svírají prostornou venkovní terasu, která tak zůstává zcela skryta zrakům kolemjdoucích. Na zabezpečení soukromí se podílí i gabion - zídka postavená z kamenů, jejichž soudržnost zajišťuje drátěná síť.

Základním stavebním materiálem se stal již zmíněný porotherm opatřený venkovní tepelnou izolací. Stropy jsou zčásti dřevěné a zčásti monolitické, rámy oken hliníkové.

Do role podlahové krytiny byla obsazena keramická dlažba a dřevěné parkety. Tepelnou pohodu a ohřev vody v domě má na starosti plynový kondenzační kotel. Teplo se po domě rozvádí podlahovým topením. V přechodném období však stačí přitopit v krbové vložce.

Nezastřešená terasa mezi dvěma rameny domu

Nezastřešená terasa mezi dvěma rameny domu.

Velké prosklené plochy nesnižují tepelně izolační vlastnosti domu. Za letních veder brání nadměrnému vyhřátí místností předokenní žaluzie, v zimě žádoucí skleníkový efekt snižuje nároky na vytápění domu.

Pokud jde o střešní krytinu, vyšší část domu pokrývá plechová krytina Lindab, nižší patří do kategorie zelených střech. V tomto případě je porostlá bezúdržbovou zelení.

Dispoziční řešení

V chodbě ústící do zádveří, vybaveného potřebnými úložnými prostory, je k dispozici malá toaleta. Po projití dvoukřídlými dveřmi se ocitnete v hale, která tvoří střední komunikační osu domu - vlastně jeho křižovatku.

Po levé ruce se nachází domácí "pracovna", která se využívá k praní, žehlení, ale i dalším domácím pracem. Naproti dveřím do zádveří ústí do haly dřevěné schodiště a chodba směřující do hlavního obytného prostoru - kuchyně, jídelny a obývacího pokoje.

Kuchyně je částečně skryta za barovým pultem

Kuchyně je částečně skryta za barovým pultem.

Přestože kuchyně představuje součást obytného prostoru, tím, že je ukryta pod galerií a navíc oddělena barovým pultem, provoz v ní nenarušuje dění v obývacím pokoji. Z kuchyně je přístup do spíže.

Díky prosklené stěně a skutečnosti, že prostor nad jídelnou a obývacím pokojem dosahuje až ke stropu patrové části budovy, je tato část domu velmi světlá a vzdušná.

Pod zelenou střechou

Chodba směřující z "křižovatky" domu napravo vede do nižší, klidové části domu. Po pravé straně se nachází koupelna s WC, z níž lze vyjít přímo do zahrady. V této části domu jsou situovány dva pokoje - ložnice a budoucí dětský pokoj.

Prosklení ze dvou stran spojuje obývák se zahradou

Prosklení ze dvou stran spojuje obývák se zahradou.

Důvod, proč poměrně velký dům má pouze jeden dětský pokoj, vysvětluje autor projektu takto: "Děti žijí ve svém vlastním pokoji poměrně krátkou dobu a během ní mohou být spolu. Některým to naopak vyhovuje více než samota ve vlastní místnosti."

Také v dětském pokoji stačí otevřít francouzské okno a ocitáte se na zahradě. Součástí tohoto křídla domu se stala i dvougaráž.

Po dřevěných schodech ústících do haly se vystupuje na galerii. Tato otevřená místnost má relaxační poslání a sousedí s pracovnou. Obě místnosti odděluje příčka s posuvnými dveřmi.

Interiér ladí s exteriérem

Vybavení domu bylo většinou vyrobeno na zakázku. Koresponduje s architektonickým stylem domu a opět prozrazuje sympatie investora k funkcionalismu.

Velkoformátová světla dlažba prostor vstupu ještě opticky zvětšuje

Velkoformátová světlá dlažba prostor vstupu ještě opticky zvětšuje.

Nábytek i bytové doplňky mají jednoduchý tvar, bez ozdobných prvků, zato vysokou užitnou hodnotu.

Od svých předků - obytných funkcionalistických domů z období mezi dvěma válkami - se rodinný dům v Modřicích liší snad pouze použitými barvami.

Celý prostor zatepluje nátěr stěn - studená bílá je kombinovaná s teplými barvami, žlutou a zemitě červenou. Stejné barvy jako na vnitřních omítkách jsou využity i na fasádě domu.

Barevnost byla ovlivněna moderní mexickou architekturou. "Často podnikám do zahraničí cesty za architekturou. Přinášejí mi nové inspirace. Tentokrát ovlivnily barevné pojetí domu, které tak propojilo interiér s exteriérem," vysvětluje architekt Jaroslav Černý.

Koupelna je obložena obklady a dlažbou ve stejném dekoru i formátu

Koupelna je obložena obklady a dlažbou ve stejném dekoru i formátu.

Dva roky představují pro obytný objekt dostatečně dlouhou dobu, aby se zjistilo, jak v roli domova obstál.

Majitel domu na otázku, co by dnes - kdyby mohl - udělal jinak, odpovídá: "Prakticky nic. Časem plánujeme ještě výstavbu zimní zahrady, ale s tou se počítalo už od počátku. Máme pro ni připraveny i vývody vody."


Technické údaje

Autor projektu: ing. arch. Jaroslav Černý, Ateliér A3

Užitná plocha: 164 m2

Stavební materiál: porotherm

Střešní krytina: Lindab, zelená střecha

Podlahy: keramická dlažba, dřevěné parkety

Okna: hliníková

Způsob vytápění: plynové podlahové


Více se dočtete v časopise Domov č. 1/2009.

Autor:
Nejčtenější

Majitelka nejdříve začala podlahou v trupu lodi a současně řešila přístup...
Loď svépomocí předělala na bydlení. Domov na vodě teď nerada prodává

Angličanka Fleur Leveneová prodává svůj hausbót za 150 tisíc liber, v přepočtu za 4,9 milionu korun. Loď dlouhá 30,48 metru je pro ni srdeční záležitostí, na...  celý článek

Winternitzova vila byla postavena v roce 1932.
Unikátní šance. Navštivte zdarma nepřístupné architektonické skvosty

Do Prahy přichází již potřetí festival architektury Otevřené domy (Open House). Čtyřicet pražských staveb se zdarma zpřístupní veřejnosti o víkendu 13. a 14....  celý článek

Stěny hudebního salonku jsou obloženy mramorem typu „fantastico“ se zvláštním...
Architekt Loos a jeho plzeňské unikáty. Jeden z nich se otevírá

Plzeň se může pochlubit řadou realizací proslulého architekta Adolfa Loose. Patří k nim i byt Huga Semlera v Klatovské ulici č. 19, který bude 22. dubna...  celý článek

Stavba postupně změní svůj vzhled podle času a počasí. Stěny budou zarůstat...
Postavili si dřevostavbu, inspirací jim byla chalupa, kterou milují

Mladá rodina se rozhodla strhnout v pražských Modřanech starý dům po babičce a postavit na jeho místě nový. Pro milovníky přírody a navíc výtvarníky byla...  celý článek

Autorem kruhové komerční budovy o průměru 492 metrů je studio britského...
Apple dokončuje sídlo pro 13 tisíc zaměstnanců. Má tvar obřího kruhu

Nové kanceláře americké technologické společnosti Apple vyrostly v městě Cupertino v okrese Santa Clara v Kalifornii. Autorem kruhové komerční budovy o...  celý článek

Další z rubriky

Dveře se stodolovým pojezdem jsou „patentem“ a vlastnoručním dílem majitele....
Zrekonstruoval si sám domek a pronajímá v něm dva byty. Nájemnice jásá

Bydlení v pronájmu vůbec nemusí znamenat, že se žije v improvizovaných a skromných podmínkách. Naopak může jít o útulný a pocitově i luxusní pronájem. Návštěva...  celý článek

Majitelka nejdříve začala podlahou v trupu lodi a současně řešila přístup...
Loď svépomocí předělala na bydlení. Domov na vodě teď nerada prodává

Angličanka Fleur Leveneová prodává svůj hausbót za 150 tisíc liber, v přepočtu za 4,9 milionu korun. Loď dlouhá 30,48 metru je pro ni srdeční záležitostí, na...  celý článek

Praktická skříňka se zničenými původními dvířky: stačilo vzít dláto do ruky,...
Šikovný kutil může zahájit kariéru designéra i ve sběrném dvoře

V televizi se počet „receptářů“ pro domácí kutily a zahrádkáře může srovnat s počtem kuchařských show, a to už je co říci. Možná i proto soutěž pro šikovné...  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.