Když řemeslníci zahrají na nervy

Příběh koupelny talentované Ludmily Darjanin - Peterkové, která patří k našim předním interpretům vážné hudby (získala řadu prestižních cen, je od svých sedmadvaceti let profesorkou klarinetu na pražské konzervatoři), důsledně popírá heslo o zlatých českých rukou.
Peterkové, která patří k našim předním interpretům vážné hudby (získala řadu prestižních cen, je od svých sedmadvaceti let profesorkou klarinetu na pražské konzervatoři), důsledně popírá heslo o zlatých českých rukou. "Když dokončili řemeslníci koupelnu, byla jsem hrdá, jako kdybych měla po koncertě v Carnegie Hall. Jenže radost mi vydržela jen tři dny, " vzpomíná. Od té doby jen bojuji s řemeslníky a doufám, že stihnu vše ještě před porodem.
"Všechno začalo koupí bytu ve vesničce za Prahou. Důvod byl jasný - byty jsou zde levnější. "Bohužel jsem si byt prohlédla jen jednou, a to večer. Chvátala jsem a koupila jej. Pak jsem ho viděla ve dne - a zděsila se," vysvětluje hudebnice. Byt předtím totiž obývala rodina se psy a v kuchyni měli voliéry s ptáky. Na podlahách a především na kuchyňské lince to bylo opravdu vidět. "Kromě výhledu, který je příjemný, mě s bytem smířila hlavně koupelna. Má totiž okno. Sice malé, ale okno v koupelně jsem si vždycky přála. Mohu kdykoli větrat a daří se tam i květinám. Pořídila jsem si novou vanu, umyvadlo a na stěnu nový radiátor ve tvaru žebříku. Dají se na něm krásně ohřát ručníky, takže se po koupání zabalím pěkně do teplého. Ale nejpyšnější jsem byla na bílé obkládačky se zlatým páskem."

Neschopný instalatér

Radost netrvala ani do rána. Ještě týž večer, poté co pustila vodu, přiběhl soused. Měl mokrý sklep přesně pod její koupelnou. "Tekla prostě vanová baterie. Musela jsem zavolat řemeslníky, kteří vysekali nové obklady kolem, utěsnili baterii a znovu obložili. Naštěstí jsem si nechala několik dlaždic do rezervy a opravu udělali řemeslníci ještě v záruční době, takže jsem nemusela nic doplácet," říká Ludmila Darjanin-Peterková.

Elektrikář v potrubí

Opravená koupelna zase svítila novotou. Zbývalo jen pár dodělávek včetně osvětlení. "Potřebovala jsem přidělat lampičku nad zrcadlo, protože se na koncerty musím samozřejmě pečlivě nalíčit. I proto dávám přednost spíše světlu zbarvenému do žluta, je měkčí a příjemnější," vysvětluje sólistka a komorní hráčka, která vystupovala téměř po celé Evropě. Při vrtání se ovšem elektrikář dostal rovnou do přívodu vody, tentokrát u umyvadlové baterie. A muselo se sekat znovu. "V té chvíli jsem chtěla vyměnit zámek, aby se tam nedostal už žádný řemeslník," usmívá se trochu trpce klarinetistka, která vyměnila na pár týdnů noty za stavební plány.

Plynař s novým kotlem

A aby bylo všechno do třetice, po pár letech se začal v obci konečně zavádět plyn. "Samozřejmě jsem neváhala, nejen kvůli úspornějšímu vytápění, ale především kvůli pohodlí," svěřuje se nastávající maminka. Dům měl společný kotel na tuhá paliva a nájemníci se museli střídat v přikládání. Nyní už má Ludmila Darjanin-Peterková svůj plynový kotel, jenže celý byt i koupelna se opět přeměnily ve staveniště. "Při demontáži bojleru se několik dlaždiček opět poškodilo, a tak jen doufám, že při opravě budou zbylé dlaždičky stačit. Mám už jen tři poslední. Sháním další do rezervy, člověk nikdy neví. Navíc mi přijdou namontovat ještě světlo. A kdyby zase něco navrtali... Ale s časem už moc hazardovat nesmím. Porod přijde každým dnem, termín jsem měla 16. listopadu."

Na co si dát pozor při rekonstrukci koupelny

* obklady by se neměly kupovat přesně "na míru", vždycky je vhodnější jich vzít alespoň o deset procent více. Nejen kvůli prořezu, ale i pro případné opravy. Pokud se dlaždice pokládají takzvaně nakoso, pak bývá prořez ještě větší. Tady by měla být rezerva asi o patnáct procent větší

* pokud řemeslník způsobí škodu, měl by ji nahradit

* jakoukoliv vadu, kterou objevíte v záruční době (bývá minimálně půl roku), by vám měla příslušná firma opravit zdarma

* řemeslník by si měl před začátkem práce zjistit, kde jsou ve zdi skryté rozvody. Ideální je, pokud máte uschovány plány se skutečným stavem.