Když k sobě ovladače neladí, snažím se je skrýt, říká architekt

  • 11
Ovládací technika by měla být v jednom stylu. U obrazovek softwaru jde však hlavně o přehlednost a snadné ovládání, soudí architekt David Chmelař.

Chytré instalace jsou zatím doménou majitelů luxusních bytů a vil s vyšším standardem. Pokud po nich lidé sáhnou, jde jim především o zabezpečení, vytápění domů a například i o zvukové systémy. To jsou zkušenosti architekta Davida Chmelaře, který už navrhl několik chytrých rodinných domů.

Nabízíte sám jako architekt svým klientům možnost využít chytré instalace? Nebo se na ni lidé spíš sami při stavbě domu ptají?
Lidé s těmito požadavky většinou sami přicházejí. Souvisí to s jejich vztahem k technologiím. Pokud mají techniku rádi, je přirozené, že chtějí takové vybavení domácnosti. Sám to lidem také nabízím jako nejvyšší možný stupeň řízení, ale ne univerzálně všude.

David Chmelař, architekt

"Inteligentní instalace jsou užitečné, ale nepovažuji je za nezbytné. Záleží spíš na rozpočtu. Určitě ale významně zvyšují komfort," myslí si architekt David Chmelař.

V jakých případech je tedy doporučujete?
Nabízím je, hlavně když vím, že chytrý systém uživatelům opravdu usnadní život a vylepší kvalitu bydlení. Snažím se pak najít vhodné systémy pro konkrétní podmínky. Někdy je to ovládání světel pro různé situace, jindy je například snem klienta speciální audio technické vybavení – domácí kino.

Pokud architekt počítá s tím, že bude v domě či bytě inteligentní technika, jak se liší jeho práce od případu, kdyby tam chytrý systém nebyl?
Na celkovou koncepci domu, tedy orientaci ke světovým stranám nebo hmotovému řešení stavby, to nemá vliv. Ale požadavky na chytrou techniku je nutné zapracovat do technických plánů a do návrhu vybavení interiéru. Příkladem je řešení elektroinstalací. I když má být systém ovládaný bezdrátově, přesto do zdí navrhuji zabudovat náhradní vedení. Systém je tak zdvojený a při selhání je možné situaci vyřešit. Dalším příkladem úprav dispozice je místnost pro server. Pro tu je vhodné najít místo u obvodové stěny domu, nebo se musí odvětrávat.

Musí se chytrá technika schovávat, aby nebyla vidět, nebo se naopak dá využít i jako zajímavý vizuální prvek?
Záleží na celkovém vyznění a pojetí prostoru. Někde může být zajímavé, když je technika vidět, jindy je naopak potřeba ji schovat, například do vestavěného nábytku.

Jak se srovnáváte s tím, že se do interiéru umisťují nějaké ovládací panely nebo dotykové obrazovky? Měl by to člověk probrat s architektem, aby si třeba nezničil interiér?
Samozřejmě je vhodné vše konzultovat s architektem a zároveň se specializovaným projektantem. Během projektování i stavby domu společně průběžně řešíme detaily, aby zařízení chytrého systému nedělalo problémy u dalších prvků domu. Čím dříve znám konkrétní požadavky majitele budoucího domu, tím lépe. Vše se pak může snáze zapracovat do celkového řešení stavby.

Kde najdete informace

Co říkáte na design ovládacích prvků a softwaru? Je kvalitní, nebo je třeba i ošklivý?
Kvůli odlišnému designu od různých výrobců k sobě ovládací prvky často neladí. Proto lidi při výběru směřuji k tomu, aby design při výběru sladili. Pokud však výsledek ani potom není dobrý, raději se snažím techniku skrýt.

Ovlivňujete i design softwaru, když chcete systém použít?
To ne, u softwaru považuji za nejdůležitější jeho přehlednost a snadné ovládání.

K čemu byste sám takovou technologii rád využil u sebe doma či při své práci?
Využil bych ji k tomu, abych si vytvořil ideální podmínky pro běžné denní činnosti. Velmi důležitá je pro mě technika zastínění a nasvícení místnosti, pro odpočinek i pro práci. Celkovou pohodu výrazně zvyšuje také inteligentně ovládané vytápění. A dále by mě zajímalo například zabezpečení domu a ovládání zvuku a videa.

Průvodce "inteligentním bydlením" vychází každý den v MF DNES, a to od 19. září až do 1. října. Dozvíte se, jak chytré instalace fungují, jak vám mohou zjednodušit život i kolik peněz díky nim můžete ušetřit.  

Staňte se fanoušky Chytrého bydlení DNES na Facebooku!