Když jsou problémy s lustrem

- Budiž světlo, řekl kdosi dávno. Bohužel už nezdůraznil, že vedle denního člověk potřebuje spousta světla umělého. Skandinávci dokonce tvrdí, že v každém pokoji by mělo být svítidel sedm. Proč zrovna tento počet, je zdůvodnit stejně těžké jako vysvětlit, proč hraje kopanou jedenáct hráčů. V obou případech však platí určitá pravidla o tom, kam a proč jednotlivé "kusy" patří.

Při zařizování obývacího pokoje bývá nejčastějším problémem to, že jen málokdo má to štěstí a možnost, aby si již předem určil, kde potřebuje vývod pro lustr nebo kde mají být zásuvky pro lampy apod. A tak zatímco lustr svítí někde uprostřed místnosti, stůl bývá zpravidla o jeden či dva metry dál. Pokud člověk nechce, aby mu zaskočila kost z ryby v krku, musí nechat "přijít" světlo ke stolu - pak se ovšem z vývodu na stropě plazí šňůry po stropě jako liány. Měnit "cesty" elektrického vedení ve stropě se nevyplácí. Navíc stačí malé přestěhování nábytku - a rodina může začít se sekáním zdí znovu.
Do obývacího pokoje je ideální použít také stmívač, který umožňuje regulovat intenzitu světla. Zdaleka nejde jen o úsporu proudu. Právě světlo, jeho barva a intenzita společně s použitými barvami jsou pro zařízení interiéru nejdůležitější a navíc významně ovlivňují naši náladu.

MÍSTO LUSTRŮ JSOU LEPŠÍ STROPNÍ LIŠTY
"Nechat přesekávat elektrické vedení pokládám za zcela zbytečné. Mnohem jednodušší je použít například nízkonapěťové lišty ze systému Concetto, které lze podle potřeby libovolně tvarovat," radí Marcel Valenta z firmy Inpro v Hradci Králové, "u nich vám postačí jediný vývod na stropě. Do lišty pak zasunete tolik reflektorů, kolik potřebujete. Zároveň jejich světlo nasměrujete přesně tam, kde vynikne nejlépe."
Pomocí halogenových reflektorů, které ovšem díky tvůrčí invenci designérů už dávno nemají nic společného se starými typy určenými pouze do kanceláří či obchodů, si nasvítíte obraz, vytvoříte si tolik doporučované nepřímé osvětlení stropu či získáte netradiční lustr. Concetto totiž nabízí i malé stahovací reflektory se zajímavým designem, které výborně nahradí klasický lustr či stahovací lampu nad jídelním stolem. Jednotlivé reflektory mohou putovat po liště stejně jako figurky po šachovnici, takže při přestěhování nábytku stačí udělat "pár kroků" po liště.
Vedle systému Concetto lze k osvětlení místností použít i systém Contura, ten má však poněkud robustnější lišty. Oba systémy se nabízejí ve čtyřech provedeních, v chromu, ve zlatě (používá se čtyřiadvacetikarátové zlato), v matném bílém kovu i v matném zlatě. Za metr stropní lišty zaplatíte od 1200 korun, ale počítejte s tím, že si firma přijde zaměřit osvětlení sama. Jednotlivé refletory pak přijdou asi na 2000 až 4000 korun. Nic však nebrání tomu, abyste si je dokupovávali postupně, tak jak našetříte potřebnou částku nebo si pořídíte další obrázek, který si zaslouží nasvětlit. Protože jde o zboží na objednávku, počítejte s dodací lhůtou kolem tří týdnů.

SVÍTÍCÍ LENTILKY
Jaroslav Večl z firmy P+S Projekty a stavby zase doporučuje těm, kterým lustr v obývacím pokoji "uhýbá" na stropě jen o pár desítek centimetrů od místa, kde ho potřebují nejvíce, aby místo klasického lustru použili "kruhovou lentilku" neboli velké stropní svítidlo s kruhovou zářivkou v teplé barvě. "Mělo by být ovšem co nejnižší, aby opticky nerušilo," radí Jaroslav Večl. Designově zajímavá svítidla tohoto druhu nabízejí zejména italské firmy. Ceny se zde průměrně pohybují kolem sedmi až dvaceti tisíc. Na trhu však najdete i tuzemský výrobek, který v tomto roce získal ocenění za design. Autor svítidla, Alexandr Dubský, řešil své stropní svítidlo pro přímé i nepřímé osvětlení jako čtverec o rozměrech 600 x 600 x 95 milimetrů, případně 800 x 800 x 95 milimetrů. Podle provedení a velikosti stojí "svítící čtverec" nabízející několik variant osvětlení místnosti asi od 12 do 20 tisíc korun. Svítidlo ECO totiž patří do kategorie sádrových svítidel, která jsou dnes velmi v módě. Pro čistotné hospodyňky je třeba zdůraznit, že tyto typy, které působí velmi dekorativním dojmem, lze snadno omývat. Zajímavé jsou také sádrové "nástěnky" neboli nástěnná svítidla. Francouzská firma Sedap je nabízí v cenách asi od 2500 až do 10 000 korun v šesti barevných provedeních. "Komu to však nestačí, může si je natřít podle přání," upozorňuje Marcel Valenta.

JEN LUSTR NESTAČÍ
Firma Eco design zase nabízí další specialitu, kterou jsou sádrové římsy nabízející efektní nepřímé osvětlení. Římsy mohou mít moderní, strohé tvary, ale v nabídce jsou také různě tvarované římsy vhodné do stylových interiérů. Římsy lze vyrobit na míru. Podle provedení a typu zářivky stojí metr římsy přibližně od 3200 do 6500 korun. Rohy k římsám vás přijdou asi na 1200 až 1800 korun, montáž a úpravy římsy na zdi od 390 korun za metr výše.
Tyto římsy představují stejně jako světelné rampy nebo nástěnné lampy takzvané nepřímé osvětlení, které je pro obývací pokoj nezbytné. Rozsvítit je lze včetně lustru jediným vypínačem. Intenzitu osvětlení pak můžete regulovat pomocí stmívače, který bývá součástí vypínače. Stlumení světel bývá jemným signálem ke změně nálady i zájmů, třeba od vášnivé debaty ke klidnému večeru se sklenkou dobrého vína či k poslechu hudby.
Vedle nástěnných svítidel se v obývacím pokoji nesmí zapomenout na lampu určenou ke čtení - hlavně u pohodlného křesla - a na lampu umístěnou v blízkosti televize, protože obrazovka nesmí být jediným zdrojem světla v pokoji. Pro tyto lampy existují speciální žárovky s namodralým světlem, na trhu je dokonce i osvětlovací těleso asi za dva tisíce korun, které vypadá jako zavřený tenký elegantní blok, jenž si někdo zapomněl na televizoru. Lampě se přezdívá "ochránce zraku", protože vytváří příjemný oblouk žlutého světla. Tak odstíní obrazovku a brání vzniku nepříjemných odrazů, běžných pro použití normálních svítidel.

Na stropní lišty ze systému Concetto je možné připevnit i reflektory nahrazující klasické stahovací lampy. Typ Circo stojí 5978 Kč. (Dovozce: Inpro CZ, Pražská 293/12, Hradec Králové, tel.: 049/5532810, 5532860)

Reflektor Tiro přijde na 7027 Kč. (Dovozce: Inpro CZ, Pražská 293/12, Hradec Králové, tel.: 049/5532810, 5532860

Reflektor Cono nahrazující klasické stahovací lampy stojí 6661 Kč. (Dovozce: Inpro CZ, Pražská 293/12, Hradec Králové, tel: 049/5532810,5532860)

K zajímavým novinkám ve stropních svítidlech patří i Zefiro od firmy Artemide. Stojí ovšem 20 994 Kč. (Dovozce: Selene, Velké náměstí 17, Prachatice, tel.: 0338/313410)

Od firmy Artemide, která patří ve světě ve svítidlech k nejznámějším a nejuznávanějším, jsou i nástěnná svítidla Utopia s průměrem 22, 32, 42 a 52 centimetrů. Jejich ceny se pohybují od 4970 do 8314 Kč. (Dovozce: Selene, Velké náměstí 17, Prachatice, tel.: 0338/313410)

Contura se stejně jako Concetto vyrábí ve čtyřech barevných provedeních

Celosvětově patentově chráněná televizní lampa Begheli zlepšuje vnímání televizního obrazu a snižuje únavu očí. Byla vyvinuta na základě projektu univerzitních studií, firmy Begheli a Vývojového centra firmy Fiat. Cena 2000 Kč (Dovozce: Bytové studio L.P.M., Francouzská 76, Praha 10, tel. 02/71742242)

Římsy pro nepřímé osvětlení mohou být libovolně dlouhé, s vnitřními a vnějšími rohy různých úhlů. Cena za metr římsy začíná na 1889 Kč (bez DPH), podle typu a použité zářivky však může být cena asi až třikrát vyšší. Rohy k římsám přijdou na 980 nebo 1490 Kč (opět bez DPH), cena za montáž začíná od 390 Kč za metr římsy. (Výrobce: ECO Design, Jungmannova 7, České Budějovice, tel.: 038/55284)