Kdy je třeba souhlas stavebního úřadu

Co je povoleno, to je dovoleno. S takovým heslem by se mělo přistupovat ke všem stavebním pracím nebo úpravám v interiéru. Protože však na některé práce stačí jen ohlášení, bývá nejlepší začít dotazem na příslušném stavebním úřadě.

S čím nemusíte úřady obtěžovat

Většinou se to týká takzvaných udržovacích prací. Bývají to zpravidla menší úpravy fasády, opravy vnitřních omítek, obklady stěn a podlah. Žádné úřední papírování nevyžaduje také oprava střechy, výměna a oprava okapů či komínu. U oken a dveří záleží na místě, kde bydlíte. V památkové zóně si často nesmíte změnit ani barvu nátěrů. Naopak pokud se rozhodnete, že se vám nelíbí stará vana, a budete ji chtít vyměnit za novou, pak svolení úřadů nepotřebujete.

Co by se mělo ohlásit

Větší stavební úpravy, udržovací práce a drobné stavby je nutné předem ohlásit stavebnímu úřadu. V tomto případě se bez papírů neobejdete. Uvádí se druh, rozsah, účel a místo stavby doplněné jednoduchým popisem provedení. Samozřejmě by se nemělo zapomenout uvést druh (například zahrada nebo stavební pozemek), číslo parcely a doklad, že máte na toto místo právo. Tyto údaje se nakonec doplní tím, kdo bude drobnou stavbu provádět, a přidá se jednoduchý situační náčrt.

Stavební povolení

Například stavba rodinného domku, nástavby, přístavby či zděné garáže - to vše již vyžaduje stavební povolení. V samotné žádosti by mělo být samozřejmě uvedeno jméno a adresa stavebníka, druh, účel, místo stavby a předpokládaný termín dokončení. 'Dále číslo parcely, druh stavebního pozemku a sousedních pozemků s uvedením vlastnických práv, projektanta, základní údaje o stavbě a seznam účastníků stavebního řízení - například majitele sousedních pozemků. K této žádosti se přidá projektová dokumentace (v tomto případě již jakýkoliv projekt musí být zpracován autorizovanou osobou), doklady, že je pozemek váš, souhlasy majitelů okolních pozemků a dalších účastníků stavebního řízení. A konečně také prohlášení autorizované osoby, která ji bude provádět. Vždy je však vhodnější před jakoukoliv stavební činností navštívit stavební úřad, kde vám poradí, zda jde o udržovací práce, nebo je to již na ohlášení či povolení, a jaké další doklady potřebujete.