Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Kdo chce ušetřit za vodu,

  18:01aktualizováno  18:01
- Je možná trochu paradoxní, že v okamžiku, kdy se zdražuje voda a stočné, radí odborníci vyměnit alespoň některou z baterií za termostatickou, a utratit další peníze. Jenže tyto baterie dokáží ušetřit kolem 3O až 50 procent spotřeby vody. Pokud k tomu připočítáte ještě náklady na ohřev vody, zjistíte, že i dražší baterie za šest až deset tisíc se vám „zaplatí“ během jednoho až tří let. Kvalitní firmy nabízejí záruku až pět let, dobrý servis a hlavně jistotu velmi výrazných úspor, nehledě ne bezpečnost. Hlavně pro malé děti a starší členy domácnosti představují totiž termostatické baterie dokonalou ochranu před opařením.

Cena za teplou vodu a takzvané stočné vzroste letos o sedm až dvacet procent. Jenže zatímco cigarety nebo alkohol si lze odepřít (nebo alespoň omezit), jen těžko se lze vrátit ke koupání jednou za týden, kdy se v neckách vystřídala celá rodina. Odborníci mají radu poměrně jednoduchou - pořídit si termostatickou baterii.

Pod pojmem termostatická baterie si nesmíte představit něco, co ohřívá vodu. Na to potřebujete karmu, plynový kotel apod. Teprve pak vám z termostatické baterie začne otočením jediného knoflíku vytékat voda v teplotě, kterou si předem nastavíte. Doporučená je 38 stupňů Celsia, ale zimomřiví lidé si mohou dopřát o nějaký ten stupínek více. Tím, že si nemusíte pracně „míchat“ teplotu vody (u běžných kohoutkových baterií to představuje dobu až 18 sekund, další litry ztratíte při zavírání), ušetříte přibližně třetinu až polovinu vody. Náklady na baterii se vám tak vrátí během jednoho až tří let, ceny se totiž pohybují průměrně kolem pěti až dvanácti tisíc.
JAK TO FUNGUJE
Termostatické baterie fungují na principu akce a reakce. Podle teploty a tlaku přiváděné vody se zmenšuje nebo zvětšuje průřez teplého, případně studeného přívodu. Tak se vyrovnávají výkyvy smíchané vody. K tomu jsou potřeba dva silové komponenty, pružina a termostatický regulační prvek.
Původní baterie fungovaly na principu bimetalového pásku. Jenže na něm se rychle usazoval vodní kámen, baterie byly proto poruchové a měly i krátkou životnost. Dnes se už používají jiné technologie. Ta první funguje na principu voskových roztažných látek. Jde o systém velmi spolehlivý a s dlouhou životností. Další možností je třeba kartuše SMA od firmy Hansgrohe, která má pružinu pro zapamatování si dané teploty z „inteligetní“ slitiny nikl-titan, jež byla vyvinuta ve výzkumu vesmíru. Nedochází zde k žádným chybám, životnost je velmi dlouhá.
DO VANY PŘĺJEMNÁ, DO SPRCHOVÉHO KOUTU IDEÁLNĺ
Většina výrobců (výjimkou jsou například Kludi nebo Hansa) vyrábí termostatické baterie pouze vanové a sprchové. „Důvod je velmi jednoduchý. Za ty roky, co termostatické baterie vyrábíme, se nám potvrdilo, že u umyvadel se požadavek na teplotu vody často mění,“ vysvětluje Jan Fišer, zastupující známou finskou firmu Oras, „a i když je nastavení termostatu jednoduché, přece jen představuje pár sekund. A ty třeba po ránu, kdy chce mít každý člen rodiny svou ‘vlastní’ teplotu, prostě chybějí.“
Za velmi důležitou ovšem pokládá Jan Fišer termostatickou baterii ve sprchovém koutu. Zdaleka nejde jen o šetření vodou. Právě tady totiž člověk může snadno nikoliv „klopýtnout na šikmé ploše“, ale uklouznout nebo s očima plnýma mýdla neopatrně zavadit zejména o pákovou baterii.
A pak jde o čas. Studená voda je šokem, který skončí jen nějakým tím jadrným slovíčkem, horší je to s horkou. Ta může mít teplotu až 80 stupňů Celsia, což na opaření bohatě stačí. I pohotový člověk totiž potřebuje na odpovídající reakci minimálně tři sekundy, u starších lidí nebo malých dětí však počítejte i s deseti. Během této doby na vás může vytéci až jeden litr vody, teplotně srovnatelné s převrhnutým šálkem horké kávy či čaje.„Do sprchového koutu je podle mne ideální takzvaná podomítková baterie. Nejenže zde nemůže dojít k nežádoucí manipulaci a tím i ke změně teploty, ale navíc zabírají tyto baterie minimum místa a skvě-le vypadají,“ tvrdí Jan Fišer, „Když budete mít malý sprchový kout, je vám každý centimetr dobrý. U podomítkové baterie vám ze zdi vystupuje takzvaná pracovní část veliká asi jako dlaň a hluboká sotva deset centimetrů. To u pákové baterie musíte počítat se zúžením prostoru o 15 až 16 centimetrů.“
O něco méně nebezpečná situace bývá ve vaně, ale ani tady nemůžete opaření vyloučit. Ponechat například zvědavého človíčka ve vaně s kachničkami a odběhnout pro velkou osušku může znamenat nabídnout mu právě oněch pár osudných vteřin na prozkoumání toho, co dokáže ta lesklá věc s kolečky či páčkami na zdi.
K nepříjemnému teplotnímu zážitku při sprchování může ostatně dojít i tím, že se sníží takzvaně tlak na horké větvi. V panelovém domě stačí, když si někdo z rodiny pustí vodu třeba do umyvadla. Teplota vody ve sprše klesne, sprchující si pustí vodu teplejší - jenže ouha, jakmile se zastaví teplá voda u umyvadla, promění se sprcha ve „vařicí“ lázeň. Výkyvy teplot vody jsou typické také pro průtokové plynové ohřívače - karmy. I tady si kvalitní termostatická baterie poradí, a to téměř okamžitě.
JAK POZNAT KVALITNĺ VÝROBEK
Na tuzemském trhu se sice už nachází většina toho, co je ke koupi v zahraničí, ale bohužel se toto zboží neprodává stejným způsobem. „Například v Německu nakupují toto zboží zákazníci hlavně u dealerů pro velkoobchod. Dealer není nikdo jiný než kvalifikovaný instalatér, který s bateriemi, jež nabízí, umí také dobře zacházet,“ vysvětluje Miroslav Král z tuzemského zastoupení firmy Hansgrohe, „u nás to zatím bohužel většinou funguje tak, že si zákazník koupí baterii v obchodě a pak hledá někoho, kdo mu baterii naistaluje co nejlevněji.“ To samozřejmě končí často špatně. Když pak baterie po čtrnácti dnech začne zlobit, pokrčí takový šikula jen rameny a řekne: „Já jsem vám to přece říkal, že se složitýma věcma jsou vždycky potíže...“ Některé značky - například právě Hans Grohe - se proto před těmito „odborníky“ chrání tím, že pokud není baterie instalována firmou či řemeslníkem, který nebyl proškolený, nedá firma na baterii záruku.
Při nákupu je proto dobré ptát se na značku a nenakupovat hlavně tam, kde vám nedají informace o možném servisu. Záruka bývá minimálně šest měsíců a v záručním listě musí být jasně stanovené její podmínky. Každá baterie má mít návod k instalaci v češtině. To ovšem neznamená, že se pustíte do práce sami. Naopak. Slušný prodejce by vám měl nabídnout adresy nejbližších firem, které s jeho zbožím umějí zacházet.
Dále je dobré nechat si předložit certifikát od státní zkušebny. Pozor na falzifikáty! Na domácím trhu se už našli i fiškusové, kteří si na kvalitních kopírkách vyrobili falzifikáty. Původní označení výrobku vymazali a doplnili jej vlastním zbožím. Pak už jen vesele množili. Stejně postupovali i u dalšího dokladu, kterým je povolení hlavního hygienika k prodeji baterií.
Papír lze obelstít, ale nikoliv laser. S jeho pomocí slušní a hlavně značkoví výrobci umisťují informace o svých výrobcích přímo na méně viditelná místa na „těle“ baterií, aby je nebylo možné smýt.
Pokud jde o technické podmínky, kartuše by měla mít keramické destičky, aby vydžela třeba půl milionů cyklů neboli 500 000krát otevření a zavření baterie.
Cena je sporná. Obecně však platí, že co je příliš levné, bývá také velmi nekvalitní. Petr Janoušek z firmy Sanitární technika například tvrdí, že kvalitní termostatická baterie je sice dražší, ale vydrží klidně 15 či 20 let. Nekvalitní produkty mohou například uvolňovat olovo, zinek či kadmium, tedy kovy nebezpečné zdraví. Navíc budou jen těžko fungovat řadu let bez oprav.

 

Spotřeba vody při různých typech baterií
Standardní jednopákové  termostatické
baterie baterie baterie
Sprcha  120 79 72
Vana 300 198 180
Mytí rukou 50 30 20
Čištění zubů 10 6 3
Nádobí (ručně) 50 33 25
Automatická pračka 110 110 110
WC 120 120 120
litrů/rok 273 600 207 360 190 800
Kč/rok 7 168 5 433 4 999

Poznámka: Jde o propočet spotřeby čtyřčlenné rodiny při ceně
26,20 Kč/m3 za vodné a stočné, u umyvadel (ve třetím sloupci) se nepočítá s termostatickou baterií, ale typy vybavenými takzvanými eko-knoflíky, které omezují teplotu i spotřebu vody Pramen: ORAS 

Ceny některých termostatických baterií*
značka typ cena
Oras Optima vanová 6543
Oras Optima sprchová 5 075
Oras Optima podomítková sprchová 9000
Oras Optima podomítková vanová 10 400
Grohe Automatik 1000 vanová 4800
Grohe Automatik 2000 sprchová 7 122
Kludi Evita vanová 9352
Kludi Evita sprchová 6475
Kludi Evita umyvadlová 7195
Kludi podomítková sprchová 7710
Hansgrohe sprchová souprava Ecostat 1001** 8784
Hansgrohe sprchová Ecostat DN15 6893
Hansgrohe vanová Ecostat DN15 8565

Poznámka: *) Ceny jsou s DPH 22 %, některé instalační firmy mohou účtovat 5 %,   **) Souprava Ecostat 1001 obsahuje kromě termostatické baterie také stěnovou tyč, hadici, misku na mýdlo a ruční sprchu Croma 

Podomítková termostatická baterie zabírá minimum prostoru a zcela vylučuje nežádoucí změnu teploty vody neopatrnou manipulací ve sprše

Design i technologie termostatických baterií už dnes nabízejí špičkové ýrobky

Umyvadlová termostatiská baterie Prima od firmy Huber stojí 3900 Kč, vanová z téže řady 4300 Kč

Jedna z mála firem, které nabízejí termostatické baterie i k umyvadlům, je Hansa. Tento typ stojí 5735 korun.

Autor:
Nejčtenější

Hned za vstupem je po pravé straně kuchyňská linka, vlevo šatní skříň, které...
Jak se žije v miniaturním bytě o velikosti vagonového kupé

Zařídit byt s plochou 16 metrů čtverečních pro dvě dospělé osoby byl doslova nadlidský úkol. Architekti se však tohoto úkolu zhostili se ctí.  celý článek

Emauzy. Na klášter a kostel dopadly tři ničivé zápalné pumy, každá o váze 227...
Zmizelá krása Česka. Když záhuba stavebních skvostů bolí

Když v srpnu 1881 vyhořelo Národní divadlo, matka malířky Zdenky Braunerové napsala Antonínu Chittussimu: „Plakala jsem jako dítě. V Čechách bylo v té chvíli...  celý článek

Prostor v rodinném domě zatím majitelé používají jako sklad.
Ze skladu, jehož dispozice vypadá jako porce pizzy, vznikne garsonka

Malý, ale šikovný. Tak by si představovala své bydlení dvaadvacetiletá Katka. Chce si zrekonstruovat nebytový prostor, který je součástí rodinného domu....  celý článek

Firma vlastní dům od roku 1994. Náklady na projekt dosahují podle společnosti...
Hotovo, parcela je volná. Z domu na Václavském náměstí nic nezůstalo

Na rohu Václavského náměstí a Opletalovy ulice v Praze už skončila demolice nadzemní části rohového domu č. 47. Parcela se připravuje k stavbě skleněného...  celý článek

Hotel Sook Station je otevřený od začátku léta. Noc za mřížemi vyjde pro...
Úzké cely, kovové mříže a palandy. Thajsko láká na zážitky z vězení

Tematický hostel Sook Station nabízí klientům pobyt ve vězení. Netradiční ubytování v thajském Bangkoku je vybavené úzkými celami, kovovými mřížemi a...  celý článek

Další z rubriky

Emauzy. Na klášter a kostel dopadly tři ničivé zápalné pumy, každá o váze 227...
Zmizelá krása Česka. Když záhuba stavebních skvostů bolí

Když v srpnu 1881 vyhořelo Národní divadlo, matka malířky Zdenky Braunerové napsala Antonínu Chittussimu: „Plakala jsem jako dítě. V Čechách bylo v té chvíli...  celý článek

Koncertní sál Disney Hall, který navrhl Frank Gehry.
Slavný architekt Frank Gehry svým domem sousedy pořádně naštval

Jméno Franka Gehryho si v České republice spojujeme s Tančícím domem v Praze, je jedním z jeho autorů společně s architektem Vlado Miluničem. Známých staveb...  celý článek

Vila v ulici Na baště sv. Jiří na pražských Hradčanech. Okolí Písecké brány je...
Vilová čtvrť na hradebních baštách je nejluxusnější lokalitou v Praze

Někteří obyvatelé Prahy mají to privilegium, že jejich vila stojí přímo na hradbách. Jsou to ti šťastlivci, jejichž domovní adresa zní: Na baště sv. Jiří, sv....  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.