Rekonstrukce umakartové koupelny

Rekonstrukce umakartové koupelny | foto: Pavel Modroch

Kde vzít na rekonstrukci bytu?

  • 7
Moje babička vzala každý rok na jaře kyblík vápna a vybílila zvenčí chalupu. Zdědila jsem to asi po ní. Jakmile sleze sníh a trochu se oteplí, mám nutkání něco vylepšovat. Rozsah úprav je obvykle dán stavem peněženky. Mám ale starosti - jak to všechno zaplatím? Možná jste v podobné situaci.

Pojďte si půjčit k nám, lákají banky, splátkové společnosti i stavební spořitelny. Teď je to právě u nás nejvýhodnější, dodávají. Jak je to doopravdy?

Úroky postupně klesaly, nákup za cizí se zjednodušil a nabízí jej více společností. I tak stále platí: nejlevnější je nákup za své.

Pokud je nemáte, jděte tam, kde nabízejí produkty bez navýšení nebo s nejnižšími úroky. Hodně záleží samozřejmě také na tom, do čeho se chcete pustit a kolik celkem potřebujte peněz.

Větší úpravy: pomůže stavební spoření
Rekonstrukce bytu lze dobře financovat například z úvěru ze stavebního spoření, bude však lepší sáhnout po levnějším řádném úvěru, nikoliv takzvaném překlenovacím.

Ten je určen pro období, kdy ještě klient nesplňuje podmínky pro poskytnutí řádného úvěru. Úrokové sazby překlenovacích úvěrů začínají pod čtyřmi procenty a jsou výhodnější než bankovní úvěry.

Obvykle bývá potřeba, abyste měli na svém účtu naspořeno minimálně deset procent z cílové částky, o úvěr však můžete požádat i bez koruny v kapse.

Nevýhoda? U překlenovacího úvěru platíte úroky z celé cílové částky, nikoliv jen z půjčených peněz, takže úvěr splácíte po delší dobu. Poté, co splníte podmínky pro čerpání řádného úvěru ze stavebního spoření, můžete meziúvěr získanými penězi jednorázově splatit.

Ještě než se odhodláte k čerpání překlenovacího úvěru, dobře zvažte, jak moc peníze potřebujete a zda se nevyplatí čekat na levnější řádný úvěr, pro jehož přidělení je podmínkou spoření po dobu dvou let a dosažení takzvaného hodnotícího čísla.

Úročení řádných úvěrů začíná na třech procentech, k jeho přidělení potřebujete naspořit nejméně 30 až 50 procent cílové částky.

Půjčka od firmy
Další možností je pro úpravy bytu vybrat firmu, která nabízí rekonstrukci na splátky, nejlépe bez navýšení. Na úvěr lze nechat vyměnit okna, dojednat rekonstrukci bytových jader i další úpravy.

Například firma Sapeli vám na splátky obloží dveře bytu. Výhodou je, že při postupném splácení zaplatíte stejně, jako byste platili hotovými penězi.

Podobně lze na dluh pořídit nová okna u firmy abc-okna-Praha. Zájemce složí hotovost v podobě 10 až 70 procent z celkové částky a zbytek může splatit do tří a půl roku.

Nový nábytek? Třeba bez koruny v kapse
Vybavení bytu pořídíte snadno bez hotovosti díky některé ze splátkových společností, které spolupracují s prodejci nábytku i dalšího vybavení. Dost často máte na výběr ze dvou základních variant. Buď můžete nakupovat bez koruny v kapse nebo skládáte akontaci, například jednu desetinu z ceny.

V obou případech pak v několika splátkách cenu zboží doplatíte. V akcích firmy nabízejí možnost nákup na dluh, aniž byste přeplatili korunu navíc i odklad splátek na několik měsíců.

Volba varianty záleží na vaší finanční situaci. Pokud víte, že máte na cestě peníze, kterými byste mohli dluh umořit najednou, je lepší zvolit možnost odkladu splátek s jednorázovým doplacením bez navýšení.

Další možnosti financování nového vybavení či rekonstrukce bytu jsou spojeny s bankami. Lze využít klasický bankovní spotřebitelský úvěr nebo kontokorentní úvěr, sjednaný k běžnému účtu v bance či platit bankovní kreditní kartou.

Výhodou obou posledně jmenovaných možností je to, že máte peníze hned k dispozici a nikomu nemusíte vysvětlovat, na co je potřebujete. Obejde se to také bez dalšího papírování. Pozor však na úroky u kreditních karet!

Pokud nestihnete zaplatit dluh v takzvaném bezúročném období, počítejte s vysokými úroky, které o dost převyšují běžné bankovní půjčky.

Byrokracii při nákupu na dluh omezily však i splátkové společnosti. Už nejsou potřeba žádné davy ručitelů, u menších částek nemusíte ani dokazovat, kolik berete.

Jednoduše dostupné, ale velmi drahé, bývají takzvané rychlé půjčky, často s dodáním hotovosti až do domu. Daň za pohodlí je vysoká - účtované navýšení včetně poplatků dá roční úroky až 60 procent!

Při konečném rozhodnutí, po které možnosti sáhnout, bude dobré zvážit všechna pro i proti, zohlednit poplatky, dostupnost i rychlost získání peněz a propočítat, na kolik půjčka vyjde celkem.

Další informace k tématu najdete v časopisu Living 5/2005