Kde se kouří, tam by měl růst břečťan

- Čistička vzduchu mnoho parády nenadělá, navíc vrčí a je drahá ale pobyt v zakouřeném pokoji nebo kanceláři zamořené formaldehydovými výpary také není nic příjemného. Naštěstí existuje poměrně snadná pomoc - a přitom krásná i levná: čistý vzduch mohou v místnosti udržovat některé pokojové květiny. »Už delší dobu se ví, že rostliny spolu s kyslíkem a oxidem uhličitým, které potřebují pro svůj život, vstřebávají ze vzduchu i škodliviny, například formaldehydy.
Záleží na rychlosti jejich metabolismu - tedy na tom, jak rychle ten který druh roste - , kolik látek dokážou ze vzduchu pohltit,« říká květinář Aleš Čech.

Na každou špínu jiný čistič

Blíže se o zelené pračky vzduchu začal zajímat americký Národní úřad pro letectví a kosmonautiku. Podle údajů, které uvolnil pro svou internetovou stránku, vysadili vědci z NASA ve svých laboratořích několik nejčastěji pěstovaných pokojových rostlin, ale namísto vyhřátého pokojíčku jim připravili prostředí silně znečištěné škodlivými chemickými výpary, které se vyskytují v domácnostech. Výzkumy ukázaly, že řada rostlinných druhů se umí se škodlivinami v ovzduší nejen vyrovnat, ale některé z nich také mohou atmosféru v pokoji nebo v kanceláři znatelně pročistit. Kromě už zmiňovaného formaldehydu dokázaly zelené listy pochytat ze vzduchu také benzen nebo trichloretylen. I přes složité názvy chemických sloučenin je to dobrá zpráva třeba pro ty, kdo mají doma kuřáka nebo nábytek z dřevotřísky. Důležité ovšem je vybrat si k čištění atmosféry správnou květinu, tedy vhodný druh pro každý typ znečištění - jinak vám namísto křišťálového vzduchu zbude jen pár usychajících, žlutých chudinek za oknem. Například oblíbená radermachera se mezi kuřáky dalšího jara už nejspíš nedožije, zatímco břečťan se s klidem Angličana pustí do své očišťovací práce.

Větrák pomůže rostlinám i lidem

Už na základní škole se děti učí, že rostliny vdechují látky ze vzduchu drobnými otvory v listech. Je to sice pravda, ale ne celá: výzkumy ukázaly, že důležitou úlohu při filtrování vzdušných nečistot hrají nejen listy a kořeny, ale také půdní bakterie, které žijí v každém květináči. Jako vzduchový filtr tedy mohou posloužit hrnkové květiny, zatímco rostliny pěstované v hydroponii nebo kytice ve váze příliš nepomohou. Podle vědců z NASA přitom není potřeba si kvůli čistšímu vzduchu vysazovat v obýváku prales: jejich vliv se projeví už tehdy, když budete mít jednu vzrostlou květinu na každých devět metrů čtverečních. »Účinná pračka vzduchu vznikne spojením rostlin a jednoduché techniky,« říká výzkumník NASA profesor Bill Wolverton. »Živý vzduchový filtr tvoří rostlina, jež je zasazena v substrátu obohaceném aktivním uhlíkem, spolu s větrákem, který zajišťuje rovnoměrné proudění vzduchu. Kořeny v květináči zvolna rozkládají škodliviny, které se v aktivním uhlíku nahromadí.« Aktivní uhlík přitom není žádná tajemná substance - do zeminy jej můžete přidat třeba ve formě dřevěného uhlí. Kuřáci, kteří si zapalují další cigaretu, ještě než stačila dohořet první, však svůj zlozvyk nemohou omluvit dvěma břečťany postavenými v rozích pokoje. Tam, kde nelze skrz kouř dohlédnout málem ani na hodinky, nepomohou ani rostliny, ani pračka vzduchu.

Rostliny, které pohlcují formaldehyd

Formaldehyd se v uzavřených místnostech vyskytuje poměrně často. Nejčastějšími zdroji tohoto plynu jsou izolační pěny a materiály z lisovaného dřeva. Formaldehyd působí dráždivě na sliznice očí, nosu i krku. Snadno reaguje s bílkovinami a může být příčinou alergických kontaktních dermatitid. Lidé, kteří žijí v prostředí znečištěném formaldehydem, si často stěžují na podráždění očí a bolesti hlavy, někdy se mohou objevit také astmatické problémy.

Zdroj znečištění Vhodná rostlina

pěnové izolace azalka
překližky dieffenbacie
lisované desky filodendron
látky a textil zelenec
koberce scindapsus
nábytek chamedorea, sansevieria
čisticí prostředky chryzantéma

ZDROJ: NASA

Rostliny, které pohlcují trichloretylen

Trichloretylen obsahuje řada průmyslově vyráběných materiálů: například inkousty používané pro počítačové tiskárny, barviva, laky a nátěrové hmoty.

Zdroj znečištění Vhodná rostlina

inkousty chryzantéma
barvy lopatkovec
nátěry a fermeže dračinec
laky dračinec

ZDROJ: NASA

Rostliny, které pohlcují benzen

Benzen se často používá jako rozpouštědlo. Obsahují jej různé oleje, inkousty, nátěry, plasty a pryžové výrobky. O benzenu se ví, že dráždí kůži a oči, kromě toho působí jako mutagen a karcinogen.

Zdroj znečištění Vhodná rostlina

tabákový kouř břečťan
syntetická vlákna dračinec
plasty chryzantéma
inkousty gerbera
paliva dračinec
čisticí prostředky lopatkovec

ZDROJ: NASA