Každý trezor se dá otevřít, kvalitní těžko

  • 14
Ten, kdo si pořídí trezor, si musí uvědomit, že i ten sebelepší lze otevřít i bez klíče. "Rozdíl je pouze v tom, kolik času a jaké nářadí k tomu zloděj bude potřebovat," říká Josef Fuksa z firmy Dr. Heindl - Trezory Praha. I zde, stejně jako u jiných bezpečnostních zařízení, platí, že čím více překážek musí nezvaný host překonávat, tím je větší šance, že neuspěje nebo ho to odradí.

Podle toho je dobré zvolit i třídu zabezpečení trezoru, které jsou v rozmezí 0 až 6. Ty jsou závislé na použitých materiálech, kterými jsou vyplněny stěny, a na způsobu zamykání. Úměrně tomu, jak se zvyšuje stupeň zabezpečení, roste i cena trezoru.

"Dá se říci, že každá vyšší třída znamená nárůst ceny asi o padesát procent, u těch vyšších ještě více," vysvětluje Fuksa. Nejnižší stupeň zabezpečení, tedy 0, mají bezpečnostní schránky. Ty toho však příliš neochrání. "Ale už třída jedna je dostatečnou ochranou proti běžným bytařům, kteří berou všechno, co se dá odnést," říká Fuksa.

Na všechny vyšší třídy zabezpečení už zloději potřebují určité odborné znalosti a patřičné vybavení. Při výběru trezoru je dobré myslet i na to, co se v něm bude uchovávat a je-li potřeba, aby byl také ohnivzdorný.

Pokud jde o zavírání trezoru, je nejjednodušší variantou klíč. Ten je vhodné nosit raději u sebe a neponechávat ho v bytě, kde by jej případný zloděj mohl snadno najít. Další možností je mechanický kódový zámek na principu posouvání čísel nebo elektronický kódový zámek. Tady je nutné si zapamatovat kombinaci čísel.

"Poslední možností je takzvaná růžice, která funguje na principu určitého počtu otáček doleva a doprava," vysvětluje Fuksa. Ideální variantou je kombinace dvou druhů zámků.

DRUHY zámků tresorů

1. Mechanický zámek na klíč
Nejjednodušší způsob, doporučuje se kombinovat s dalším druhem zámku

2. Mechanický kódový zámek Funguje na principu posouvání čísel 4.Takzvaná růžice Funguje na principu určitého počtu otáček doleva a doprava

3. Elektronický kódový zámek Trezor se otevírá pomocí číselného kódu, který se zadá na klávesnici.
Existují tři druhy:

*
na baterie s možností nouzového otevření pomocí klíče
* na baterie bez možnosti nouzového otevření (pro případ, že se baterie vybije, jsou u klávesnice vyvedené kontakty pro přiložení náhradní)
* s dynamem, kdy několikeré otočení vyrobí energii potřebnou pro otevření

Zdroj: Dr. Heindl - Trezory Praha


Více v příloze Ochrana a zabezpečení domu

Trezor je proti vytržení opatřen speciálním límcem a "zabetonován" ze všech stran


Témata: Zděné domy