Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Karlovo náměstí se změní v zelenou oázu. Podívejte se na nejlepší návrhy

  1:00aktualizováno  1:00
Místo plné bezdomovců, narkomanů a podivných existencí. Tak je nyní vnímáno Karlovo náměstí, které by se mělo díky ideové urbanisticko architektonické soutěži po 100 letech změnit. 22 návrhů úpravy Karlova náměstí představuje výstava v Novoměstské radnici v Praze 2.

Návrh architektů Vladimíra Štulce, Jana Vrany a Kryštofa Štulce se umístil nejvýš | foto: archiv MČ Praha 2

Ideovou soutěž vypsala radnice Prahy 2 v červnu loňského roku. Z dvaceti dvou soutěžních návrhů udělila porota druhou a třetí cenu a odměnu dalším pěti návrhům.

Podle zástupkyně starostky Evy Paulové žádný z návrhů neřešil problematiku Karlova náměstí komplexně, proto se rozhodli první cenu neudělit.

Návrh architektů Vladimíra Štulce, Jana Vrany a Kryštofa Štulce, který se umístil nejvýš, tedy na druhém místě, počítá například s omezením dopravy podél náměstí, s vybudováním kavárny, kiosku a dětských hřišť.

Zároveň řeší propojení dvou rozdělení částí parku. Obě části netradičně sjednocuje průchozí pasáží pod spojnici Resslovy a Ječné ulice, která navazuje na stávající pasáž metra.

Vlastní prostor parku odkazuje na původní koncepci, ve které skupiny stromů tvoří oboustranný, v podstatě souvislý nepravidelný pás podél obou dlouhých stran parku.

Vítězný návrh úprav Karlova náměstíZobrazit plánek ve formátu PDF


nebo


Zobrazit plánek ve formátu JPG

Druhý vítězný návrh, který se umístil na třetím místě, vychází z předpokladu, že je třeba zachovat maximum stávající hodnotné vzrostlé stromové zeleně.

Základním záměrem návrhu je navrácení charakteru náměstí jako jednotného impozantního s rušným městským životem tak, jak bylo náměstí historicky komponováno a užíváno.

Návrhy počítají s podzemními garážemi, dětskými hřišti, mobilními WC, kiosky s občerstvením a drobným prodejem, městským mobiliářem a kavárnou, nebo zahradní restaurací s terasou.

V březnu proběhne veřejná diskuse

Praha 2 se pokusila upravit Karlovo náměstí již před několika lety, snaha se ale setkala s odporem místních obyvatel, kteří odmítali kácení stromů na náměstí. Radnice druhé městské části chce proto nyní s veřejností lépe komunikovat.

Dobytčí trh roku 1720

Podoba Dobytčího trhu z roku 1720.

V průběhu konání výstavy probíhá anketa, ve které mohou obyvatelé vyjádřit své názory nejen k soutěžním návrhům, ale i k problémům týkajícím se Karlova náměstí. Tyto názory budou podkladem k veřejně diskuzi, která proběhne v březnu 2009.

Zástupci Prahy 2 ale očekávají i nesouhlas památkářů. "Před časem nám poslali dopis, že se tam nemá měnit téměř nic," podotkl zástupce starostky Václav Vondrášek.

Radnice již dříve uvedla, že uvažuje o vybudování podzemních garáží, park by měl ale zůstat nedotčený. Podzemní stání by mělo být v prostoru bývalé jezuitské koleje, před kostelem svatého Ignáce.

Dendrologický průzkum: 26% stromů je nehodnotných

"Z pohledu dendrologického průzkumu, který byl součástí soutěžních podkladů, se na Karlově náměstí nachází 343 zde rostoucích stromů a 26 skupin, výjimečně i jednotlivých keřů.

V zájmu názornosti a vypovídající základní číselné informativní hodnoty jsem z tohoto průzkumu zjistil, že do dvou kategorií hodnotných stromů je zařazeno pouze 21 stromů, tj. 6,1%. Z toho pouze jeden je zařazen do
1. - zvláště hodnotné kategorie stromů.

Do kategorií nehodnotných stromů je zařazeno 92 stromů, tj. 26,8%, z toho do kategorie 5. - stromů odumírajících a ohrožujících bezpečnost - je zařazeno 19 stromů.

V kategorii průměrně hodnotných je vyznačeno 230 stromů s tím, že takto jsou vyznačeny i stromy mladé, nedávno vysazené. Keřové skupiny jsou převážně dožilé, nehodnotné.

Je tedy nesporné, že v parku je značný podíl stromů, které jsou na pokraji své životnosti a jejich zdravotní a estetická hodnota, která je základem tzv. hodnoty sadovnické, je značně zhoršená.

Bez nezbytné cílevědomé a uvážlivé péče a obnovy s jasnou strategií by se nepříznivý stav parku urychleně zhoršoval," říká docent Jaroslav Horký, člen soutěžní poroty, teoretik zahradní a krajinářské tvorby a územního plánování.

Karlovo náměstí, které je od roku 1998 chráněnou památkou, má rozlohu 80 550 m2. Největší náměstí v Česku nese jméno po Karlu IV., z jehož iniciativy bylo založeno a vyměřeno.

Do té doby ho lidé znali pod názvem Tržiště velké, rynk Novoměstský a od 15. století do roku 1848 jako Dobytčí trh. Tehdy se zde prodával dobytek, slanečci, dříví a uhlí.

Současnou podobu parku na Karlově náměstí navrhl na konci 19. století parkový architekt a ředitel pražských parků a zahrad František Thomayer, bratr známého lékaře Josefa Thomayera. Architekt sjednotil celé náměstí a po jeho obvodu vysadil stromořadí odolných listnáčů.

OCENĚNÉ NÁVRHY

1. cena - nebyla udělena

2. zvýšená cena - návrh č. 7
autoři: Ing. arch. Vladimír Štulc, Ing. arch. Jan Vrana,
Ing. arch. Kryštof Štulc

Úprava Karlova náměstí, návrh č. 7

Návrh č. 7

3. zvýšená cena - návrh č. 19
autoři: Ing. arch. Martin Klejna, Ing. arch. Michal Šmolík, Ing. arch. Radek Zykan, Ing. arch. Zuzana Kotlářová
spolupráce: Ing. arch. Kateřina Jeřábková, Ing. arch. Helena Sváčková, Bc. Kateřina Pohlová, Kateřina Štefanová

Úprava Karlova náměstí, návrh č. 19

Návrh č. 19

odměna - návrh č. 15
Ing. arch. Matěj Parma, Ing. arch. Miloš G. Parma, Milan Balůsek

Úprava Karlova náměstí, návrh č. 15

Návrh č. 15

odměna - návrh č. 2
autoři: Atelier SAEM, s. r. o. - Ing. Michal Procházka, Ing. Monika Šmídová, Jana Hejdová, Štěpán Mančík, Jiří Markevič, Vendula Opletalová

Úprava Karlova náměstí, návrh č. 2

Návrh č. 2

odměna - návrh č. 14
autoři: Ing. arch. Michal Šiška, MgA. Matěj Petránek, Ing. arch. Lenka Dvořáková
spolupráce: Hana Šišková, Albert Petránek, Marta Šišková

Úprava Karlova náměstí, návrh č. 14

Návrh č. 14

odměna - návrh č. 1
autoři: Arch. Hana Stepkova, Arch. Giacinto Barbera, Arch. Marcella Moavero, Arch. Maria Luisa Scozzola
spolupráce: Ak. mal. Giovanni Ballistreri, Ak. scénograf Sergio Arsena, Salvatore Varzi, Salvatore Fullone

Úprava Karlova náměstí, návrh č. 1

Návrh č. 1

odměna - návrh č. 16
Ing. arch. Pavlína Čepelková, DiS, Ing. Helena Finstrlová, Ing. Aleš Finstrle

Úprava Karlova náměstí, návrh č. 16

Návrh č. 16

Výstava ideových návrhů úprav Karlova náměstí
se koná:

Do 1.2.2009 v Galerii ve Věži, Novoměstská radnice, Karlovo náměstí 1, Praha 2.
Otevřeno:
denně mimo pondělí od 10.00 do 18.00

3.2. - 31.3.2009 v prostorách Úřadu MČ Praha 2, náměstí Míru 20. 
Otevřeno:
pondělí, středa: 8-17.30
úterý, čtvrtek: 7.30-16.00
pátek: 7.30-13.30 

Autoři: ,
Nejčtenější

Bill věří, že se mu podaří všechny knihy přestěhovat a k prodeji nabídne pouze...
Dům pro vášnivé čtenáře je na prodej s knihovnou pro 10 tisíc svazků

Jane a Bill Moyleovi shromáždili během svého života velké množství knih. Jejich dům nedaleko anglického města Kington se postupně zaplnil deseti tisíci svazky....  celý článek

Velký jídelní stůl (2,4 x 1,2 m) na kovové podnoži zhotovený z travertinu...
Srdcem rodinného domu v jižních Čechách je bazén. Děti si jej užívají

Se založením nové rodiny začal Dušan pomýšlet také na nový dům. Se ženou se rozhodli usadit na vesnici na jihu Čech, kde vyrůstal. V těsném sousedství rodičů...  celý článek

Návštěvy nejvíce obdivují velkolepé prostory, původní nábytek a výzdobu.
Sedmipokojová rezidence pražských primátorů je od roku 1928 v knihovně

S významnou státní funkcí se pojí i důstojné bydlení. Prezident se nastěhoval do Lumbeho vily, premiér využívá Kramářovu vilu, primátorka hlavního města má k...  celý článek

Z visuté terasy je nádherný výhled na řeku a okolí.
Mají visutou terasu a kamenné schody. Ty zničily záda i kamarádům

Na stavbě domu se často podílí celá rodina i spousta přátel, jsou však okamžiky, kdy se bez této pomoci neobejde ani zdánlivě jednoduchá stavba terasy. To je i...  celý článek

Kuchyňskou linku designérky zredukovaly pouze na spodní skříňky. Je zde plně...
Jak se staví sen pro ženu, které zůstal jen vybydlený byt

V Otvovicích všichni znají nejen Lucii Bílou, ale také nemocnou Zdeňku. Roztroušená skleróza ji trápí už skoro dvacet let a invalidní důchod není právě zdrojem...  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.