Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Karlovo náměstí se změní v zelenou oázu. Podívejte se na nejlepší návrhy

  1:00aktualizováno  1:00
Místo plné bezdomovců, narkomanů a podivných existencí. Tak je nyní vnímáno Karlovo náměstí, které by se mělo díky ideové urbanisticko architektonické soutěži po 100 letech změnit. 22 návrhů úpravy Karlova náměstí představuje výstava v Novoměstské radnici v Praze 2.

Návrh architektů Vladimíra Štulce, Jana Vrany a Kryštofa Štulce se umístil nejvýš | foto: archiv MČ Praha 2

Ideovou soutěž vypsala radnice Prahy 2 v červnu loňského roku. Z dvaceti dvou soutěžních návrhů udělila porota druhou a třetí cenu a odměnu dalším pěti návrhům.

Podle zástupkyně starostky Evy Paulové žádný z návrhů neřešil problematiku Karlova náměstí komplexně, proto se rozhodli první cenu neudělit.

Návrh architektů Vladimíra Štulce, Jana Vrany a Kryštofa Štulce, který se umístil nejvýš, tedy na druhém místě, počítá například s omezením dopravy podél náměstí, s vybudováním kavárny, kiosku a dětských hřišť.

Zároveň řeší propojení dvou rozdělení částí parku. Obě části netradičně sjednocuje průchozí pasáží pod spojnici Resslovy a Ječné ulice, která navazuje na stávající pasáž metra.

Vlastní prostor parku odkazuje na původní koncepci, ve které skupiny stromů tvoří oboustranný, v podstatě souvislý nepravidelný pás podél obou dlouhých stran parku.

Vítězný návrh úprav Karlova náměstíZobrazit plánek ve formátu PDF


nebo


Zobrazit plánek ve formátu JPG

Druhý vítězný návrh, který se umístil na třetím místě, vychází z předpokladu, že je třeba zachovat maximum stávající hodnotné vzrostlé stromové zeleně.

Základním záměrem návrhu je navrácení charakteru náměstí jako jednotného impozantního s rušným městským životem tak, jak bylo náměstí historicky komponováno a užíváno.

Návrhy počítají s podzemními garážemi, dětskými hřišti, mobilními WC, kiosky s občerstvením a drobným prodejem, městským mobiliářem a kavárnou, nebo zahradní restaurací s terasou.

V březnu proběhne veřejná diskuse

Praha 2 se pokusila upravit Karlovo náměstí již před několika lety, snaha se ale setkala s odporem místních obyvatel, kteří odmítali kácení stromů na náměstí. Radnice druhé městské části chce proto nyní s veřejností lépe komunikovat.

Dobytčí trh roku 1720

Podoba Dobytčího trhu z roku 1720.

V průběhu konání výstavy probíhá anketa, ve které mohou obyvatelé vyjádřit své názory nejen k soutěžním návrhům, ale i k problémům týkajícím se Karlova náměstí. Tyto názory budou podkladem k veřejně diskuzi, která proběhne v březnu 2009.

Zástupci Prahy 2 ale očekávají i nesouhlas památkářů. "Před časem nám poslali dopis, že se tam nemá měnit téměř nic," podotkl zástupce starostky Václav Vondrášek.

Radnice již dříve uvedla, že uvažuje o vybudování podzemních garáží, park by měl ale zůstat nedotčený. Podzemní stání by mělo být v prostoru bývalé jezuitské koleje, před kostelem svatého Ignáce.

Dendrologický průzkum: 26% stromů je nehodnotných

"Z pohledu dendrologického průzkumu, který byl součástí soutěžních podkladů, se na Karlově náměstí nachází 343 zde rostoucích stromů a 26 skupin, výjimečně i jednotlivých keřů.

V zájmu názornosti a vypovídající základní číselné informativní hodnoty jsem z tohoto průzkumu zjistil, že do dvou kategorií hodnotných stromů je zařazeno pouze 21 stromů, tj. 6,1%. Z toho pouze jeden je zařazen do
1. - zvláště hodnotné kategorie stromů.

Do kategorií nehodnotných stromů je zařazeno 92 stromů, tj. 26,8%, z toho do kategorie 5. - stromů odumírajících a ohrožujících bezpečnost - je zařazeno 19 stromů.

V kategorii průměrně hodnotných je vyznačeno 230 stromů s tím, že takto jsou vyznačeny i stromy mladé, nedávno vysazené. Keřové skupiny jsou převážně dožilé, nehodnotné.

Je tedy nesporné, že v parku je značný podíl stromů, které jsou na pokraji své životnosti a jejich zdravotní a estetická hodnota, která je základem tzv. hodnoty sadovnické, je značně zhoršená.

Bez nezbytné cílevědomé a uvážlivé péče a obnovy s jasnou strategií by se nepříznivý stav parku urychleně zhoršoval," říká docent Jaroslav Horký, člen soutěžní poroty, teoretik zahradní a krajinářské tvorby a územního plánování.

Karlovo náměstí, které je od roku 1998 chráněnou památkou, má rozlohu 80 550 m2. Největší náměstí v Česku nese jméno po Karlu IV., z jehož iniciativy bylo založeno a vyměřeno.

Do té doby ho lidé znali pod názvem Tržiště velké, rynk Novoměstský a od 15. století do roku 1848 jako Dobytčí trh. Tehdy se zde prodával dobytek, slanečci, dříví a uhlí.

Současnou podobu parku na Karlově náměstí navrhl na konci 19. století parkový architekt a ředitel pražských parků a zahrad František Thomayer, bratr známého lékaře Josefa Thomayera. Architekt sjednotil celé náměstí a po jeho obvodu vysadil stromořadí odolných listnáčů.

OCENĚNÉ NÁVRHY

1. cena - nebyla udělena

2. zvýšená cena - návrh č. 7
autoři: Ing. arch. Vladimír Štulc, Ing. arch. Jan Vrana,
Ing. arch. Kryštof Štulc

Úprava Karlova náměstí, návrh č. 7

Návrh č. 7

3. zvýšená cena - návrh č. 19
autoři: Ing. arch. Martin Klejna, Ing. arch. Michal Šmolík, Ing. arch. Radek Zykan, Ing. arch. Zuzana Kotlářová
spolupráce: Ing. arch. Kateřina Jeřábková, Ing. arch. Helena Sváčková, Bc. Kateřina Pohlová, Kateřina Štefanová

Úprava Karlova náměstí, návrh č. 19

Návrh č. 19

odměna - návrh č. 15
Ing. arch. Matěj Parma, Ing. arch. Miloš G. Parma, Milan Balůsek

Úprava Karlova náměstí, návrh č. 15

Návrh č. 15

odměna - návrh č. 2
autoři: Atelier SAEM, s. r. o. - Ing. Michal Procházka, Ing. Monika Šmídová, Jana Hejdová, Štěpán Mančík, Jiří Markevič, Vendula Opletalová

Úprava Karlova náměstí, návrh č. 2

Návrh č. 2

odměna - návrh č. 14
autoři: Ing. arch. Michal Šiška, MgA. Matěj Petránek, Ing. arch. Lenka Dvořáková
spolupráce: Hana Šišková, Albert Petránek, Marta Šišková

Úprava Karlova náměstí, návrh č. 14

Návrh č. 14

odměna - návrh č. 1
autoři: Arch. Hana Stepkova, Arch. Giacinto Barbera, Arch. Marcella Moavero, Arch. Maria Luisa Scozzola
spolupráce: Ak. mal. Giovanni Ballistreri, Ak. scénograf Sergio Arsena, Salvatore Varzi, Salvatore Fullone

Úprava Karlova náměstí, návrh č. 1

Návrh č. 1

odměna - návrh č. 16
Ing. arch. Pavlína Čepelková, DiS, Ing. Helena Finstrlová, Ing. Aleš Finstrle

Úprava Karlova náměstí, návrh č. 16

Návrh č. 16

Výstava ideových návrhů úprav Karlova náměstí
se koná:

Do 1.2.2009 v Galerii ve Věži, Novoměstská radnice, Karlovo náměstí 1, Praha 2.
Otevřeno:
denně mimo pondělí od 10.00 do 18.00

3.2. - 31.3.2009 v prostorách Úřadu MČ Praha 2, náměstí Míru 20. 
Otevřeno:
pondělí, středa: 8-17.30
úterý, čtvrtek: 7.30-16.00
pátek: 7.30-13.30 

Autoři: ,
Nejčtenější

Mlýn pochází už z roku 1767. Původně dvoupodlažní stavba se během doby...
Unikátní mlýn funguje jako za starých časů, stojí už 250 let

Novou atrakcí pro turisty se v Krkonoších stává Janatův mlýn v Buřanech na Semilsku. Letos slaví 250 let od první zmínky o jeho stavbě, patří mezi národní...  celý článek

Emauzy. Na klášter a kostel dopadly tři ničivé zápalné pumy, každá o váze 227...
Zmizelá krása Česka. Když záhuba stavebních skvostů bolí

Když v srpnu 1881 vyhořelo Národní divadlo, matka malířky Zdenky Braunerové napsala Antonínu Chittussimu: „Plakala jsem jako dítě. V Čechách bylo v té chvíli...  celý článek

Uvnitř třípodlažního domu se čtyřmi ložnicemi a čtyřmi koupelnami je kromě...
Rodinné sídlo se utápí v borovém lese. Snový domov je dokonalým úkrytem

V lesích nedaleko litevského Kaunasu stojí vila s bazénem. Oázu z lakované oceli si nechali postavit manželé se třemi dětmi. Uvnitř domu má rodina prostorný...  celý článek

Hned za vstupem je po pravé straně kuchyňská linka, vlevo šatní skříň, které...
Jak se žije v miniaturním bytě o velikosti vagonového kupé

Zařídit byt s plochou 16 metrů čtverečních pro dvě dospělé osoby byl doslova nadlidský úkol. Architekti se však tohoto úkolu zhostili se ctí.  celý článek

Firma vlastní dům od roku 1994. Náklady na projekt dosahují podle společnosti...
Hotovo, parcela je volná. Z domu na Václavském náměstí nic nezůstalo

Na rohu Václavského náměstí a Opletalovy ulice v Praze už skončila demolice nadzemní části rohového domu č. 47. Parcela se připravuje k stavbě skleněného...  celý článek

Další z rubriky

V přístavbě je akustický komfort třídy zajištěn akustickými dřevěnými panely na...
Nučice mají skvělou „dřevěnou“ školu. Architekt dal tři učebny na půdu

Základní a Mateřská škola Nučice na Praze-západ nyní nabízí dětem nové, příjemné a zdravé prostředí pro studium. Díky rekonstrukci budov z roku 1904 se škola...  celý článek

Jezírko z bývalé nádrže tvoří dominantu zahrady.
Rekonstrukce starého stavení je naplněním snu a píle majitelky

Údolí Podolánek na okraji Beskyd patří k místům, které si nelze nezamilovat. A když se zde ještě designérka Daniela Hradilová potkala s bílým stavením z...  celý článek

Nové sídlo společnosti se sběrným dvorem bude mít podobu spirály s vyhlídkou do...
I sběrný dvůr může vypadat jako kultivovaná stavba a pomoci vychovávat

Češi patří v Evropě k těm nejlepším, tedy pokud jde o recyklování odpadů. Dokonce se zajímají i o výchovu. Třeba v Hranicích na Moravě vyroste nový areál...  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.