Eliška Kaplický

Eliška Kaplický | foto: MF DNES

Tuším, že i u nás na Kaplického stavbu dojde, říká Eliška Kaplický

  • 71
U slavnostního otevření Muzea Enza Ferrariho, které navrhl její muž, nemohla chybět Eliška Kaplický. První práce na něm začaly půl roku po architektově náhlé smrti.

V roce 2004 Future Systems vyhrálo s návrhem Jana Kaplického architektonickou soutěž s projektem na stavbu muzea Ferrari, stojícího v těsném sousedství rodného domu zakladatele.

Ve stejné době měl v kinech premiéru portrét Jana Kaplického, při jehož natáčení se architekt sblížil s jeho režisérkou a budoucí manželkou Eliškou.

Další roky se připravoval podrobný projekt. Pak přišla finanční krize, v lednu 2009 Jan Kaplický zemřel. Navzdory překážkám Eliška Kaplický v Modeně přestřihla pásku a do Modeny mohou začít proudit davy turistů. Dosud nenápadná oblast se díky této budově stává centrem pozornosti celého světa (viz článek Muzeum Enza Ferrariho, stavba Kaplického, má nejen italskou premiéru).

Muzeum Enza Ferrariho od Kaplického

Kdo převzal dozor nad výstavbou muzea po smrti vašeho muže? Může vůbec někdo tak autorský projekt pochopit v jeho plné šíři?
Výstavbu převzal architekt a designér Andrea Morgante z londýnského ateliéru Shiro Studio. Pracoval u Jana ve Future Systems nejdéle ze všech, strávili spolu celých deset let.

Podílela jste se nějak i vy?
Byla jsem u položení základního kamene 20. dubna 2009. Moje funkce byla pouze v dohledu nad tím, aby se zrealizovalo dílo, které se bude co nejvíce shodovat s jeho návrhem.

Muzeum Enza Ferrariho je zatím poslední realizovanou stavbou Jana Kaplického. Máte představu, které projekty by mohly následovat?
Vím jistě, že v roce 2017 vydáme monografii o životě a díle Jana Kaplického. Jestli v Česku opravdu vyroste stavba podle jeho návrhu, jednoduše říct neumím. Podle neutuchajícího zájmu o dílo Jana Kaplického z různých stran ovšem tuším, že k něčemu takovému dřív nebo později dojde. Uvidíme, jestli to bude dvojitý koncertní a kongresový sál nesoucí přezdívku Rejnok, nebo budova knihovny, pražský blob. Věřím, že v pravý čas a na pravém místě tu něco z ateliéru Future Systems vyroste.

Muzeum Enza Ferrariho

Co se dnes děje se značkou Future Systems? Pracuje někdo na projektech, které váš muž nestihl dokončit?
Značku Future Systems vlastním já, spravuje ji Nadační fond Kaplicky Centre, který jsme založili v prosinci 2008. Pod touto značkou se skrývá několik projektů, které se postupně realizují. Byl to například plastový příbor pro stravování v letadlech, který vyrobila společnost Alessi, nebo kruhové sofa, které vyrábí český výrobce. Ovšem náš jediný cíl je uchovat a šířit dál odkaz rodiny Kaplických.

Dočkáme se?

  • Knihovna
Model projektu Národní knihovny od Jana Kaplického

Výstavba blobu pro Národní knihovnu je u ledu. Když pomineme jeho nespornou estetickou hodnotu, která by pohled na Prahu rozsvítila, možná by pomohl fakt, že moderní architektura je druhým nejdůležitějším důvodem pro návštěvu měst. Důkazem budiž Tančící dům – kdysi nenáviděný objekt je dnes po Karlově mostě druhou nejfotografovanější stavbou města (viz článek Jaká měla opravdu být Národní knihovna od Jana Kaplického).

  • Rejnok
Kaplického nový projekt - Rejnok

Realizaci nejblíže je zatím Koncertní a kongresové centrum Antonína Dvořáka v Českých Budějovicích. Má vzniknout na místě bývalých kasáren Čtyři dvory. A protože je financováno soukromou společností na soukromém pozemku, zřejmě se v roce 2014 skutečně dočkáme (viz článek Stavba Kaplického Rejnoka by mohla v Budějovicích začít za dva roky).

  • Konopiště

Klub Volavka v Resortu Konopiště se jistě dočká své realizace, pokud ovšem celý záměr nevyšumí. Start výstavby sebevědomého projektu luxusního satelitu pozastavila v roce 2009 krize (viz článek Nedaleko zámku Konopiště vyrostou dvě stavby od Kaplického).

Klub Volavka

Vila Kaplický

Zároveň by na Konopišti měla vyrůst i luxusní vila navržená architektem Kaplickým (viz článek Chcete Kaplického vilu? Získá ji ten, kdo luxusní bydlení náležitě ocení).