Zdevastované vily v Bubenči čekají na demolici. Nahradí je skleněný palác

  • 199
V ulici Milady Horákové v Praze Bubenči již roky chátrá vila, ve které s rodinou žil slavný funkcionalistický architekt Kamil Roškot. Ten nechal vilu v roce 1928 přestavět do současné podoby. Vila je vybydlená a čeká na demolici. Podobný osud čeká i sousední domy.

Na lukrativním pozemku by měl podle webových stránek společnosti Lordship vyrůst administrativní palác Letná Office Park s pěti podlažími a dvěma ustupujícími podlažími.

Budova by měla nabídnout 62 tisíc metrů čtverečních ploch a 480 míst k parkování v podzemních garážích. Kancelářský komplex, který by měl být dokončen v roce 2017, navrhla architektonická kancelář Bílek Associates. Kdy se začne stavět, není jasné, protože na stavební povolení se zatím stále čeká.

Zdevastované vily v Bubenči

Projekt by měl vyrůst na místě šesti historických vil podél ulice Milady Horákové. Jedna vila v řadě je již zbouraná. Další dvě jsou značně zdevastované a další tři jsou nyní stále využívané.

Jedna ze dvou zdevastovaných vil přitom patřila slavnému českému architektovi. Žil v ní totiž spolu s rodinou Kamil Roškot. Ten dům v roce 1928 přestavěl ve stylu konstruktivismu a tak se i do dnešní doby dochoval.

Konstruktivismus vznikl v Rusku v roce 1914 a rozšířený byl až do počátku 30. let. Směr zdůrazňoval technickou dokonalost a krásu hmoty, účelnost stavby a odmítal luxus.

Funkcionalistickému architektovi Kamilu Roškotovi se říkalo český Le Corbusier. Jeho práce byly revoluční a předbíhaly svou dobu o řadu let. Zajímavá je i vedlejší Kočího vila. Neorenesanční rohový dům z roku 1906 zdobí nárožní arkýř.

Vyjádření městské části Praha 6

"Stavební úřad Prahy 6 v minulosti konal. Nařídil například zajištění statiky objektů a omezení vstupu pouze ve prospěch povolaných osob. V současnosti je požádáno o demolici vil, ta ale dosud nebyla povolena. Praha 6 totiž vyžaduje pro posouzení této žádosti řadu vyjádření dotčených orgánů, zejména odboru památkové péče hlavního města," vysvětluje Adam Halmoši, tiskový mluvčí ÚMČ Praha 6.

"Vily nepatřily městské části Praha 6 a nejsou kulturní památkou. V minulosti předchozí vlastník dodal znalecký posudek, který konstatuje, že vily je již velmi obtížné zachránit. V oblasti navíc platí po desítky let stavební uzávěra."

Sankce za případné porušení památkového zákona uděluje magistrát hlavního města. "V současné době starostka městské části Praha 6 požaduje, aby byl záměr projektu projednán též na nejbližším jednání Komise strategického rozvoje Prahy 6," doplňuje Halmoši.

Koncem loňského roku předložil investor Praze 6 nejnovější záměr výstavby. Komise územního rozvoje odmítla o projektu dále jednat, dokud investor nedoloží soulad projektu s územně plánovací dokumentací od hlavního města. Není tedy zahájeno územní řízení a není vydáno žádné stavební povolení.

Letná Office Park. Administrativní centrum by mělo vyrůst na místě chátrajících vil. Projekt by měl být dokončený v roce 2017.

Petice i protestní cyklojízda

Některým Pražanům se plánovaný projekt nelíbí. Zdá se jim, že se do vilové zástavby Bubenče skleněný palác nehodí. Například občanské sdružení Bubeneč sobě padalo petici proti stavbě s třemi tisíci podpisů na městský úřad Prahy 6 i na magistrát a sdružení Auto*Mat pak pořádalo v loňském roce protestní cyklojízdu.

"Petici podepsali nejen Pražané, ale i lidé z celé republiky.Tentokrát jde opravdu o likvidaci samotného charakteru Pražské vltavské terasy, která je v obraze města nerozdělitelně svázaná s Pražským hradem. Nabídnout ji jako lukrativní developerskou příležitost je v rozporu s veřejným zájmem i ochranou jedinečného obrazu památkové zóny i s tradičním svobodným využitím pro volný čas, sport a rekreaci," píše Jiří Georg Gebert, předseda o.s. Bubeneč sobě v prohlášení na stránkách Občanského monitoringu.

Jedna ze dvou zdevastovaných vil patřila slavnému českému architektovi Kamilu...
Pohled na zničenou Kočího vilu

Vlevo Roškotova vila, vpravo Kočího vila. Obě čekají na demolici.

Developer: Za Palác Stromovka budou obyvatelé nakonec rádi

Podobně se místní staví i k obchodnímu centru Palác Stromovka. Budova má vyrůst mezi ulicemi Strojnická a Veletržní. Dokončena by měla být v průběhu roku 2015.

První etapa, stavba třípatrových podzemních garáží pro 500 aut, již byla zahájena. Druhá etapa, stavba sedmi nadzemních podlaží, má již také stavební povolení přiklepnuto, a to od února 2014.

Část obyvatel Prahy 7 proti stavbě Paláce Stromovka bojuje a podepisují petice. Obyvatelé okolních bytů se bojí nepříjemného osvětlení z neonů a také smogu z hustější dopravy.

Původní podoba projektu
Palác Stromovka. Budova má být podle plánu dokončena v prvním čtvrtletí roku...

Palác Stromovka má stavební povolení již přiklepnuto.

"Tunel Blanka část dopravy odvede, Palác Stromovka zase přivede zpátky. Budeme rádi, když se pak dostaneme na současný stav provozu, tedy na zasmogovanou a ucpanou Veletržní," upozorňuje Sylva Svobodová za iniciativu Ne Paláci Stromovka.

Developer stavby, jímž je firma Lordship, však takové tvrzení odmítá a věří, že místní budou za sedmipodlažní stavbu nakonec rádi (viz článek o celé kauze).