Záměrem nové budovy je snadná vzájemná komunikace všech zaměstnanců Facebooku....

Záměrem nové budovy je snadná vzájemná komunikace všech zaměstnanců Facebooku. Na snímku sedí architekt Frank Gehry a druhý zprava je Mark Zuckerberg. | foto: Reuters

Facebook bude mít nové sídlo v Silicon Valley od slavného Gehryho

  • 6
Kanceláře v kalifornském městě Palo Alto v Silicon Valley slouží zaměstnancům Facebooku už více než tři roky. Nyní pro ně Mark Zuckerberg plánuje nové sídlo. Autorem je slavný americký architekt Frank Gehry.

Zaměstnance Facebooku čeká nové sídlo obřích rozměrů. Architekt Frank Gehry prohlašuje, že nové kanceláře v Menlo Parku budou nejrozlehlejší na světě a budou stát nedaleko současného pracoviště. Původní a nové prostory budou propojené tunelem.

Nové sídlo podle agentury Reuters pojme celkem 3 400 zaměstnanců a jeho rozloha čtyř hektarů se dá přepočítat na osm fotbalových hřišť sdružených pod jednou střechou. V areálu budou nízkopodlažní budovy inspirované skladišti. Všude má být dostatek zeleně a volného prostoru. K dispozici budou restaurace, kavárny a relaxační zóny. Na střeše největší budovy bude park s dlouhou stezkou pro pěší, pole a hodně míst k sezení.  

Záměrem nové budovy je snadná vzájemná komunikace všech zaměstnanců. Zakladatel Facebooku Mark Zuckerberg prohlašuje, že cílem je perfektní technicky zařízený prostor připomínající velký pokoj, který by pojal tisíce lidí. Ti budou při své práci v těsném kontaktu a vzájemně budou spolupracovat. Kampus by měl ale zároveň nabízet spoustu soukromých a tichých kanceláří a zákoutí.

Současné kanceláře vznikly před třemi lety v budově bývalého výzkumného centra Agilent Technologies. Na ploše 14 tisíc metrů čtverečních zde pracuje 700 zaměstnanců. Celá realizace se řídila dvěma hlavními hesly: interakce a propojování. Tedy přesně tím, co nabízí i sociální sítě.

Kde nyní pracují zaměstnanci Facebooku

Původně byla oddělení Facebooku rozeseta v deseti budovách po centru města Palo Alto. Neefektivnost a roztříštěnost podniku bylo třeba řešit a volbou bylo řeení progresivního architektonického studia O+A ze San Franciska.

Žlutá, modrá, červená, zelená. Barvy dohromady nepůsobí chaoticky, ale ležérním a kompaktním dojmem

Kanceláře Facebooku vznikly přestavbou bývalé továrny Agilent Technologies v kalifornském Palo Altu

Studio O+A, dvojice architektů Primo Orpilla a Verda Alexandra, již dvacet let pracuje s velkými klienty. Zařizovalo kanceláře významných amerických korporací jako jsou eBay, Levi Strauss nebo společnost prodávající luxusní domácí potřeby a zařízení, Williams-Sonoma.

Americko-kanadský architekt Frank Owen Gehry se narodil 28. února 1929 v Torontu, tehdy se ale jmenoval Ephraim Owen Goldberg. V roce 1947 se i s rodinou přestěhoval do Los Angeles a začal pracovat jako řidič rozvážkového vozu. Současně studoval architekturu na vysoké škole.

V roce 1951 absolvoval na University of Southern California. O rok později se oženil. Vzal si Anitu Snyderovou. Ta ho později přemluvila ke změně jména na Franka Gehryho. V roce 1962 založil vlastní firmu Frank O. Gehry Associates v Los Angeles.

Architekt Frank Gehry

Manželství s Anitou nevydrželo, v roce 1966 se s ní rozvedl. Po devíti letech mládeneckého života se opět oženil. Jeho ženou se stala Berta Isabela Aguilera, s ní žije dodnes. Ve světě se proslavil svou experimentální architekturou, kterou poprvé použil při přestavbě svého rodinného domu v Santa Monice v letech 1978–1979.

Mezi jeho nejznámější stavby patří Guggenheimovo muzeum v Bilbau ve Španělsku (1997), Walt Disney Concert Hall v Los Angeles (2003), Millennium Park v Chicagu (2004) a Vitra Design Museum v Německu ve městě Wei am Rhein (1989).

Tančící dům v Praze na pravém břehu Vltavy

V Česku je známý jako jeden z autorů Tančícího domu v Praze, který navrhl spolu s Vladem Miluničem. Dům byl dokončen v roce 1996 a stojí na pravém břehu Vltavy na rohu Rašínova nábřeží a Jiráskova náměstí.

V roce 1989 získal Gehry prestižní Pritzkerovu cenu, která je považována za Nobelovu cenu v architektuře.