Kam slunce nedohlédne

  • 2
Kdo bydlí v rodinném domě, může se většinou těšit z koupelny s oknem. Drtivá většina lidí však v koupelně bojuje s nedostatkem světla a bez kvalitního umělého osvětlení se neobejde. Dobré osvětlení navodí fyzickou i psychickou pohodu. Nezáleží ani tak na množství svítidel, jako především na jejich kvalitě.

V koupelně, často místnosti bez oken, byste tím spíš měli myslet o dokonalý soulad centrálního osvětlení s možností navodit patřičnou intimní a dekorativní atmosféru. A dostatek světla potřebujete i k tak pro mnohé neoblíbené činnosti, jako je holení.

Světlo nad domácí oázou
Způsob osvětlení značně ovlivňuje celkové vyznění interiéru. K centrálnímu osvětlení koupelny se hodí například soustava vestavných bodových světel ve stropním podhledu, nebo, zvlášť ve větším prostoru, podstropní obvodové světelné římsy (světlo se odráží od stropu a částečně i od stěn) v kombinaci s účelně rozmístěnými lampičkami.

Doporučují se také přisazená svítidla a různé závěsné nebo tyčové systémy. Z funkčních i estetických důvodů odborníci radí použít raději několik slabších zdrojů světla než jeden silnější.

Koupelna by měla být rovnoměrně osvětlena, protože světlo opticky zvětšuje prostor. Zvláštní pozornost zaslouží osvětlení zrcadla. Světlo by se od zrcadlové plochy nemělo odrážet, aby neoslňovalo. Ideálně poslouží svislá svítidla po obou stranách a zářivka nad zrcadlem. Světlo tak dopadá na tvář rovnoměrně a nevznikají stíny.

Používejte raději svítidla s matným sklem. Odolnější jsou svítidla vyrobená z kvalitních slitin anebo ze speciálního plastu.

Soulad materiálů
Pro vytvoření uklidňující atmosféry a navození pocitu útulnosti zvolte tlumené světlo propojené s místy s vyšším jasem. Pocitově neutrálně působí bílé osvětlení, naopak aktivizující je namodralé – používá se zejména v kombinaci s denním světlem pro takzvané denní přisvětlení a v tmavých místnostech.

Počet osvětlovacích těles se řídí velikostí koupelny. Zatímco malá koupelna klidně snese mimo centrálního světla pouze lampičku nad umyvadlem, nejlépe po obou stranách zrcadla ve výšce očí stojící postavy, případně nad skříňkou (galerkou), prostornější interiér si zaslouží určitý nadstandard.

Třeba v podobě podlahového světla, osvětlení uvnitř sprchového koutu, ve „vířivce“, přímo ve vaně, nad toaletou a podobně. Vždy ale vycházejte z celkové koncepce interiéru a účelu, jemuž bude světelný zdroj sloužit.

Nejspíš se také shodneme na tom, že k chromovaným trendovým bateriím se zrovna moc nehodí svítidla s plastovými stínítky. I když – záleží na designu!

Víte, že...

  • při plánování osvětlení je třeba brát v úvahu světelný výkon lampy, oslnivost, směr světla – působení stínů a jeho barevnost
  • světlé plochy odrazí až 85 % světla, tmavé plochy světlo pohlcují, vyžadují proto silnější osvětlení
  • jasné osvětlení má zpravidla oživující a uklidňující účinky, příliš křiklavé světlo způsobuje podrážděnost a předčasnou únavu
  • pro plastické – prostorové vidění je důležitý směr světla (převládající směr není shora dolů, nýbrž šikmo dolů)
  • pro kvalitní osvětlení je důležitá jeho barva (rozlišuje se: bílá teplá, neutrální, napodobující denní světlo) a schopnost reprodukce (barevné působení na předměty)


Další informace k tématu najdete v Living Koupelny 6/2004
Více článků o bydlení: LIVING

Osvětlení zrcadla a umyvadla s velkou odkladní deskou u řady Darling řeší dřevěná rampa s halogeny

Koupelna by měla být rovnoměrně osvětlena, protože světlo opticky zvětšuje prostor. Zvláštní pozornost zaslouží osvětlení zrcadel.

Koupelna by měla být rovnoměrně osvětlena, protože světlo opticky zvětšuje prostor. Zvláštní pozornost zaslouží osvětlení zrcadla.

Osvětlení nad zrcadlem.