Kalouska uchvátila šedesátá léta

  • 20
Zpěvák Jan Kalousek zatoužil před čtyřmi lety po svém vlastním bydlení. A tehdy dostal nabídku zrekonstruovat starou půdu na podkrovní byt. Moc dlouho neváhal...Prostor, který získal k přestavbě, byla klasická stará půda, špinavá, plná trusu od holubů. Dnes by to nikdo nepoznal.

"Jediné, co tady bylo zajímavé, byly staré dlaždice - klasické půdovky, které jsem nechal vyčistit a položit v obývací části bytu. Je to krásný materiál. Spousta lidí je zlikviduje - přelije betonem. A přitom je to taková škoda," říká zpěvák, který žil předtím společně s babičkou v bytě v Dejvicích.

Původní plán od realizační firmy zpěvák pozměnil s ohledem na svoje potřeby a estetiku. "Například terasa byla v původním plánu příliš veliká. Tak jsem z části udělal samostatnou místnost - takzvanou alkovnu, neboli odpočívárnu, čítárnu. Je to takový jakoby přilepený otevřený prostor s vyvýšenou podlahou. Mám architekturu trochu v krvi, protože můj otec i dědeček byli architekti," svěřuje se.

Vlastní zásahy do bytu
V alkovně tak díky zásahu Jana Kalouska vznikly tři schody obložené americkým ořechem. "Jsem velkým přívržencem funkcionalismu a baví mě využívat veškeré možné prostory. Tak jsem do výklenku umístil čítárnu, nebo se tomu dá říkat lehárna, jak chcete, s mnoha úložnými prostory. Občas tam studuji, ale méně často, než bych chtěl," říká. Byt má celkovou plochu 150 metrů čtverečních. Obývací pokoj, do kterého se vchází z předsíně, je propojen s alkovnou a kuchyní.

Z něj se jde do zadní části bytu, kde je koupelna a pracovna. Vedou z něj také schody do ložnice v patře, kde je další koupelna. Celý byt je kombinací několika stylů - objevují se tu moderní prvky, ale i bazarové repasované věci ze 60. a 70. let. Bytové doplňky z té doby mu vyloženě učarovaly.

"Snažil jsem se skloubit přírodní materiály s plasty a železem jak nejlépe to šlo. Na severní straně, směrem na terasu, jsou sice okna s plastovými rámy, která bych normálně nezvolil, kdyby měla tvořit vnější fasádu domu. Ale do vnitřního traktu to tak nevadí," domnívá se.

Kouzlo bazarů
Spoustu věcí sehnal Jan Kalousek po bazarech. Například tak zajímavé lampičky se podle něho dnes už ani neseženou. "Pokud ano, tak za velice draze. U nás jsou luxusní věci hodně předražené. Není tady pro ně tak velký trh a prodejci i architekti musí nasazovat vysoké marže. Pak taková podařená lampička stojí třeba dvacet tisíc," konstatuje bývalý frontman skupiny ZOO.

Z bazaru má například i křesílka a stolky, které nechal repasovat, dekorace na stěny v podobě vitráží a další věci. "Kombinovat se dá ledacos. Ale musíte mít pro to cit a také štěstí tyhle věci v bazarovém harampádí najít."

Kombinace stylů
Spojení současného stylu interiérů s doplňky, které byly moderní před padesáti lety, se Janu Kalouskovi líbí. Stejně tak ho potěší, když dostane jako dar do bytu něco, co je z jiné doby a zdánlivě se tam nehodí. "Je to jako na zámcích: majetek se po několik generací dědil a doplňoval. Obrazy, dekorace, nábytek z různých období, staré i nové věci, všechno se hromadilo pod jednou střechou. Působí to sice někdy trochu přeplácaně, ale má to svou tvář," tvrdí zpěvák.

Blízkost Orientu
Byt Jana Kalouska je plný orientálních dekorací. Mnoho věcí má z Indie, neboť jeho otčím byl z Bombaye. Další doplňky pocházejí zKeni, Konga, Tanzanie... Něco si přivezl sám, něco zdědil po rodičích, další dostal od přátel.

Velký důraz klade zpěvák na osvětlení. Vjeho bytě jsou dva okruhy - oba tvoří nepřímé osvětlení pomocí mnohých lampiček a netradičních světel s barevnými žárovkami. Například nad jídelním stolem je osvětlovací těleso, které pochází z továrny, kde viselo pravděpodobně nad soustruhem. Je připevněno na konstrukci z ocelových lan a kladek, kterou vymyslel Jan Kalousek spolu s kamarádem.

Bez povšimnutí nenechal ani radiátory topení. Ty jsou sice klasické, neboť designové se v tuzemsku nedají v obchodech sehnat a jejich katalogové ceny šplhají do astronomických výšek, proto na ně nechal vyrobit alespoň kovové konstrukce s podélným rastrem. Stěny hlavní obytné místnosti včetně kuchyně jsou bílé, všude jsou vidět obnažené staré trámy. Prostor spojující obývák s pracovnou je barevný; jedna stěna vínově červená, druhá sytě tmavě modrá.

Kuchyň Jana Kalouska je podle posledních trendů - kombinace týkové dýhy a nerezu, ze kterého je pracovní deska i plocha za linkou. Z nerezu jsou i veškeré doplňky - mikrovlnná trouba, varná konvice, kávovar, držák na nože... "Kuchyň patří mezi jediné dražší věci v mém bytě. Líbí se mi tahle kombinace, má to industriální nádech. Zvolil jsem především kvalitní, nehlučné spotřebiče, z nichž sporák a myčka jsou vestavěné."

Snem je dům ze zahradou
I když se mu v bytě velmi líbí, nadejde podle něho chvíle, kdy zatouží po domě s velkou garáží. "Ale hodně by záleželo, na jakém místě by to bylo. Nemohl bych žít v nějakém satelitním balustrádovém městečku na okraji velkoměsta."

Jan Kalousek se dostal k vlastnímu bytu před čtyřmi lety - tehdy kompletně zrekonstruoval starou půdu na luxusní mezonetový byt.

Přední strana jídelny vede na terasu. Zpěvák zde použil plastová okna, i když má raději přírodní materiály.

I když v bytě převažuje na stěnách bílá barva, průchod z obývací části do pracovny je barevný. Jedna stěna je vínově červená, na ni navazuje tmavě modrá.

Obývací část rozdělují od kuchyně a jídelny schody, kterými se jde nahoru do ložnice. Kuchyně (nalevo) je kombinací týkové dýhy a nerezu. "Musím říci, že kuchyně je asi to nejdražší, co v tomhle bytě je," říká zpěvák.

Jídelna je klasický důkaz kombinace stylů - moderní plastové židle se skleněným stolem a nad nimi staré repasované světlo z fabriky, které dříve osvětlovalo soustruh.

Tuto vitrínu si Jan Kalousek navrhl sám. Zadní stěna je prosklená, takže je skrz ni vidět na barevnou stěnu. Je plná orientálních doplňků, které zdobí v podstatě celý byt.

V kuchyni nejsou jen nerezové spotřebiče, ale i doplňky, jako je tento magnetický držák na nože.

Tato místnost vznikla po zásahu Jana Kalouska do architektonického projektu. Původně měla být na tomto místě terasa. Dnes slouží jako alkovna (odpočívárna). Křesílka i židle jsou za pár korun z bazaru. "Nechal jsem je upravit a potáhnout kůží," říká zpěvák.