Kostel, fara i bydlení pro františkány na Severním předměstí Plzně se skrývají

Kostel, fara i bydlení pro františkány na Severním předměstí Plzně se skrývají v betonové kapce, která se podobá lodi. | foto: Tereza Nová

K Bohu bude možné v Plzni vstoupit štěrbinou v monolitickém betonu

  • 7
Kostel, fara i bydlení pro františkány. To vše by se mělo vejít do nového duchovního centra na Severním předměstí Plzně. Tereza Nová z Fakulty umění a architektury Technické univerzity v Liberci přišla s velmi odvážným řešením.

"Pro návrh jsem zvolila lokalitu u Karlovarské třídy, protože je toto místo dobře viditelné při příjezdu z centra města. Duchovní centrum tvoří objekty spojené do jedné zřetelné hmoty, která evokuje cestu ke světlu v podobě světelné štěrbiny," popisuje svůj návrh autorka.

Uvnitř hmoty najdete mezi objekty kostela, farního centra a prostorů pro františkány vnitřní zahrady a dvory, které poskytují zklidnění a ztišení. Hlavní nosná konstrukce počítá s monolitickým betonem, interiéry a dvory doplňují dřevěné prvky, podlahy a zeleň. Střechy jsou zelené, z části pochozí.

Veřejné dvory by měly být plné zeleně.

Hledání na sídlišti

Farnost Severní předměstí je v Plzni jednou ze sedmi. Působí sice na největším sídlišti na severu města, ale funguje v provizorních prostorách. Farnost spravuje komunita františkánů. Najít pro ně vhodné místo pro bydlení, ale především prostor v rámci Severního předměstí pro kostel a farní centrum bylo velmi obtížné.

"Jde o prostředí bez zřetelného charakteru. Kolem bytových domů je veřejný prostor všech a nikoho. Problémem sídlišť není nedostatek veřejného prostoru, ale jeho kvalita, přílišná otevřenost a absence centra. Pro návrh jsem zvolila lokalitu u Karlovarské třídy, v blízkosti škol. Hlavní klad místa vidím v poloze v ohybu Karlovarské třídy, který je pokračováním pohledové osy při příjezdu z centra města," vysvětluje Tereza Nová.

Kostel by měl být přístupný pro všechny, kteří hledají klid.

Přijít může kdokoli

"Snažila jsem se vytvořit místo, které by bylo znamením, výrazným bodem v monofunkční struktuře sídliště, podnětem k zamyšlení jak věřícího, tak nevěřícího člověka. Místo, které v sobě ukrývá v kontrastu s okolím veřejné prostory poskytující útočiště, ztišení v roztěkané současnosti," vysvětluje Tereza Nová.

Kostel by měl být podle ní prostorem otevřeným pro kohokoliv, proto chápe jako veřejné prostory nejen dvory, zahrady a pochozí střechy, ale i samotný interiér. "V neposlední řadě by duchovní centrum mělo být místem, které poskytuje zázemí církvi a je důstojné pro slavení eucharistie," vypočítává autorka své základní premisy.

Projekt

Autor a přihlašovatel: Tereza Nová

Název: Kostel a farní centrum pro římskokatolickou farnost Plzeň-Severní předměstí
Soutěžní kategorie: Ideové studie a školní práce
Název školy/fakulty, kde byla práce vytvořena:: Fakulta umění a architektury na Technické univerzitě v Liberci

Všechny objekty proto spojila do jedné zřetelné hmoty. Tvoří ji dvě stoupající a sbíhající se linie, které evokují cestu ke světlu v podobě světelné štěrbiny. Toto znázornění souvisí s poselstvím evangelia, které popisuje Ježíše jako otevření cesty člověka k Bohu, cestu ze země do nebe.

Základní objem je rozdělen na objekt kostela, farního centra a prostorů pro františkány. Mezi těmito objekty jsou dvory a zahrady poskytující různou míru ztišení a soukromí. Do hlavního vstupního dvora vedou tři otvory, přísná štěrbina, zvoucí oblouk a racionální obdélník.

Vstup do hlavního dvora duchovního centra představují přísná štěrbina, zvoucí oblouk a racionální obdélník.

Součástí diplomové práce bylo i řešení prostoru mezi školami a kostelem, jehož dvě úrovně překonává schodiště s vysokými stupni k sezení.

Young Architect Award 2011

Soutěže se mohou účastnit studenti či absolventi oborů architektury, urbanismu, krajinářské a zahradní architektury a autodidakti praktikující v oboru, kteří v konečném termínu odevzdání soutěžních prací nepřesáhnou věk 33 let. Uzávěrka přihlášek do soutěže byla 7. července 2011 v 15 hodin.

Odborná porota vybere nejlepší práce v soutěžních kategoriích "ideová studie a školní práce" a "projekty a realizace". Na vítěze jednotlivých kategorií čeká finanční odměna, věcné ceny, nově ve spolupráci s ČSA i "výlet za architekturou" do některé z evropských metropolí, ale především výrazný prostor pro prezentaci práce odborné i laické veřejnosti.

Patronem soutěže se stal architekt Martin Rajniš.

K projektům se opět bude moci vyjádřit i široká veřejnost prostřednictvím internetového hlasování na webu iDNES.cz, který je mediálním partnerem soutěže. Hlasovat bude samozřejmě možné také na www.yaa.cz, kde najdete i další informace. Vítězné práce loňského ročníku najdete zde.

Young Architect Award 2011