Jezírko v zahradě

Dnes už asi nikdo nezapochybuje o tom, že příjemnou součástí každé zahrady by se mohlo stát přírodní jezírko s lekníny, rybkami a třeba i vodními plži.
Dnes už asi nikdo nezapochybuje o tom, že příjemnou součástí každé zahrady by se mohlo stát přírodní jezírko s lekníny, rybkami a třeba i vodními plži. Na většinu lidí totiž působí voda - stejně jako oheň - velmi uklidňujícím dojmem.

Právě proto se doporučuje umístit jezírko poblíž zahradní pergoly či jiného posezení. Protože ve chvílích, kdy člověk odpočívá po celodenním shonu, může nejlépe vychutnat pohled na hladinu s pohybujícími se vodoměrkami, vážkami na květech leknínu či na barevné ryby, jež neúnavně prohledávají každou píď bazénu na své nekonečné pouti za potravou. Právě ryby jsou vděčným objektem pozornosti, díky nim se voda stává opravdu "živou".

Zahradní jezírka

Pokud máte v úmyslu zřídit ve své zahradě vodní plochu, už předem musíte zohlednit řadu faktorů. Jiné požadavky jsou kladeny na nádrže, ve kterých počítáte s přítomností ryb, jiné na nádrže pouze dekorační, určené pro rostlinstvo. Většina lidí dnes volí kompromisní řešení a pořizuje si nádrže umožňující jak chov okrasných ryb, tak rozmanitý sortiment vodních rostlin, plovoucích, ponořených i rostoucích v pobřežním pásu. Jak má tedy vypadat taková nádrž? Nejdříve musíte zvolit typ materiálu, ze kterého se zhotoví. Existují tři možnosti: beton, laminát, anebo plastová fólie. Beton je dnes na ústupu díky pracnosti a nepraktičnosti, protože betonová nádrž může i při dobrém takzvaném armování mrazem prasknout a pak se stává spíše problémem než radostí. U laminátu jste limitováni tvary, které výrobci nabízejí, a musíte jim podřídit téměř všechny své předsta- vy, co se týče umístění v zahradě i osázení jeho částí množstvím rostlin. Nejlepší volbou tak bývá fólie s tloušťkou 0,5-1,5 milimetru, kterou lze svařovat či lepit do požadované velikosti a tvaru. Můžete u ní popustit uzdu své fantazii - či zahradního architekta - a vytvořit nádrž zcela podle svých představ, aniž by se tím nějak zvýšila finanční náročnost projektu ve srovnání s předchozími dvěma materiály.

Nádrž na míru

Při projektování vlastního tvaru nádrže záleží například na tom, zda chcete mít v pobřežním pásu "mokřadní společenstvo" vlhkomilných rostlin. Pak je třeba na okrajích bazénu vytvořit z fólie mělké kapsy propojené s vlastní nádrží, ve kterých bude trvale vlhko a do nichž můžete nasázet různé druhy sítin, orobinců a jiných druhů rostlin. Plovoucí a ponořené rostliny pak sázíte do nádob a stavíte na dno nádrže do vhodné hloubky podle druhu rostliny. K tomuto účelu lze vytvořit ve svažujících se březích terasy, na které budete nádoby stavět. To proto, že se například i různé variety leknínů od sebe liší požadavky na hloubku usazení. Pokud jde o okrasné ryby, neměli byste zapomenout zejména na dostatečnou velikost a pak také na hloubku nádrže. Ideální objem nádrže je větší než 1000 litrů vody, ovšem i ve dvousetlitrové nádrži ryby vcelku dobře vegetují, přezimování v takové nádrži je však velmi riskantní. Nároky na přezimování se u různých druhů ryb liší, ale obecně bývá nutné držet se jediné zásady, a to, aby nádrž co nejméně promrzala. Hloubka vody by pak v nejhlubším místě měla mít nejméně 70 centimetrů, v klimaticky studenějších oblastech až jeden metr. Samozřejmě platí, že čím větší nádrž, tím lepší.