Jediný lustr uprostřed pokoje, to je mor na oči. Je to přežitek z dob před desítkami let

Jediný lustr uprostřed pokoje, to je mor na oči. Je to přežitek z dob před desítkami let | foto: Profimedia.cz

Jediný lustr uprostřed pokoje: zabiják očí a socialistický lapač prachu

  • 59
Dny se zkracují, takže správné umělé osvětlení v bytě je teď důležitější než třeba v létě. Mělo by vytvořit příjemnou atmosféru a zároveň vám nesmí kazit oči.

Na čtení nebo žehlení světlo lustru nestačí, na sledování televize je naopak silné. Místnost působí zmenšeně, s rostoucí vzdáleností od lustru se osvětlení zhoršuje a předměty se ztrácejí v prostoru.

Stropní svítidlo je proto vhodné doplnit lampami či reflektory namířenými na místa, kde si potřebujete pořádně posvítit. Lustr navíc musí viset tak vysoko, aby lidem nevadil při procházení.

"Všechna svítidla by také měla mít taková stínítka, aby světlo neoslňovalo," říká Pavel Koudelka, ředitel společnosti Fulgur, která prodává svítidla. Proto je-li v bytě nízký strop, není dobré použít lustr s žárovkami bez stínidel, například s těmi imitujícími svíčky.

světla se stmívačem

Stmívání očím nevadí, takže do některých místností je možné instalovat světla se stmívačem.

Intenzitu osvětlení si pak upravíte podle toho, zda právě relaxujete či třeba uklízíte.

Také nástěnné lampy by měly být nad výškou očí. Když se vám líbí designové svítidlo s odhalenými žárovkami, instalujte ho na takové místo, abyste se na ně nemuseli dlouho dívat.

Žárovky ani zářivky očím nevadí, pokud svítí dost silně

Do bytu se dají bez většího omezení použít všechny typy žárovek. Ideální je zvolit barvu světla teplou či studenou bílou, což má velká většina žárovek na trhu.

"Ani jeden typ žárovek nekazí oči, pokud je zvolíte dostatečně silné. Zraku vadí jen slabý zdroj světla. Možná pouze u starších úsporných zářivek mohl někomu vadit takzvaný stroboskopický efekt, světlo blikalo a zářivky pomalu nabíhaly," vysvětluje Juraj Krivošík z energeticko-poradenské společnosti SEVEn. Pokud takové zářivky ještě máte, raději je nahraďte novými.

Určitý limit je jen u zdrojů LED, které zatím nemají tak silné světlo jako jiná světla. Dostupné jsou ty srovnatelné nejvýše s 50W žárovkou, ty odpovídající 60W žárovce jsou teprve čerstvě zaváděnou novinkou za ceny hodně přes tisíc korun. Proto se LED zdroje prozatím hodí hlavně jako nepřímé osvětlení třeba pod televizorem či jako bodovky namířené na strop.

Stmívatelné zářivky pro lepší atmosféru

Zraku nevadí stmívání, jímž lze upravovat světelnou pohodu a atmosféru v místnostech. "Při aktivních činnostech se volí vyšší intenzita, při pasivních nižší intenzita osvětlení," říká Pavel Koudelka.

Použít k tomu lze i úsporné zářivky, ale je třeba hledat speciální typy označené jako dimmable nebo dim. Tipy na kvalitní stmívatelné zářivky najdete třeba na www.zelenausporam-partnerstvi.cz.

JAK VYŘEŠIT HLAVNÍ OSVĚTLENÍ V JEDNOTLIVÝCH MÍSTNOSTECH

Obývací pokoj

Jak radí architekt Patrik Tichý, pro nasvícení obýváku je nejlepší zvolit několik různě umístěných svítidel. "Neměla by se navzájem rušit a měla by vytvářet pohodu. Stojací lampa je výhodná pro větší nasvětlený prostor. Menší lampičky a bodová svítidla se dají použít na směrové nasvětlení prostorů k aktivní činnosti i pro pasivní odpočinek," vysvětluje Pavel Koudelka ze společnosti Fulgur. Dá se obejít i bez hlavního lustru. "Pro nasvícení celého prostoru s dostatečnou intenzitou se používají zdroje schované do podhledu, případně přisazené ke stropu, s možností směrování zdroje, kam je třeba. Toto osvětlení mívá proměnnou intenzitu a dá se dobře využít i při větším počtu lidí," říká architekt Patrik Tichý. V obývacím pokoji do velikosti 20 metrů čtverečních by měl součet všech žárovek dát aspoň 240 W, což jsou třeba čtyři 60W žárovky. U úsporných zářivek by měl být součet aspoň 60 W.

Dětský pokoj

Pro dětský pokoj platí podobné parametry jako pro obývák. Stropní svítidlo tu může být ještě o něco jasnější, doplnit by ho měly lampy na čtení či kreslení.

Ložnice

V ložnici může být lustr slabší, třeba jen s jednou 100W žárovkou či 23W zářivkou. Světlo by mělo být rozptýlené, aby neoslňovalo ani při pohledu vzhůru. Proto jsou vhodná závěsná svítidla s průsvitnými stínidly bez spodního otvoru. Světlo by mělo být uklidňující, ideální jsou úsporné zářivky v teplé bílé barvě.

Chodba a předsíň

Chodby by neměly být osvětlené méně než obytné místnosti. Při přechodech by se totiž oči musely stále přizpůsobovat, což by je unavovalo. Na průměrné panelákové chodbě s předsíní by počet žárovek měl být v součtu podobný jako v obývacím pokoji. Do chodby, kam chodíte často a svítí se tam nepřetržitě, je lepší dát zářivky. Do té, kam jdete zřídka, třeba k půdě či do sklepa, jsou vhodnější klasické a halogenové žárovky.

Kuchyně

Svítidlo nad jídelním koutem by mělo viset nad stolem co nejníže, ale tak, aby si naproti sobě sedící stolovníci viděli do tváře. Světlo nesmí být v zorném poli sedících, musí ho krýt stínidlo. Světlo nemusí směřovat jinam než na stůl. Stínidlo by mělo mít zevnitř neutrální barvu, třeba bílou či kovovou. U barevného by se barva přenášela i na jídlo. "Hodí se svítidla s proměnnou intenzitou světla, na docílení různých nálad, třeba v kombinaci se svíčkami," radí Patrik Tichý.

Koupelna

V koupelně je třeba dbát hlavně na bezpečnost kvůli možnému úrazu elektrickým proudem. Všechna svítidla by tedy měla být dobře krytá proti vlhkosti a zapojená přes proudový chránič. Kromě klasických svítidel se tu dají použít i tělesa s možností regulace intenzity a směrováním toku světla. "Snížená intenzita světla v kombinaci se svíčkami je vhodná třeba pro relaxaci ve vaně. Chcete-li hodně světla, například na hygienu či na úklid, můžete rozsvítit naplno společně se svítidlem u zrcadla. Jinak se používají spíše odděleně podle potřeby," doplňuje architekt Patrik Tichý.